blog-10

Amerika’da her yıl Kara Cuma ve Macy Günü Geçit Töreni gibi alışveriş festivalleri gerçekleşir. Bu günler perakende sektörüne inanılmaz bir canlılık getirir, perakendeciler de bugünlerde alışverişi teşvik için çok ciddi indirimler yapar. Yanlış anlaşılma olmasın, bu festivaller, bizim bayram alışverişimize benzemiyor, zira noel alışverişi ile de bir tutamayız bu günleri. Kara Cuma’da herhangi bir olay veya önemli bir gün için alışveriş yapmıyorsunuz; alışveriş yapmak için tek nedeniniz alışveriş yapmak!

Tüketicilerin, bu festivallerde delirmişcesine alışveriş yapmasındaki en önemli neden perakendecilerin sunduğu indirimlerin (%80’e varan) tüketiciler arasında yarattığı çılgınlık.

sadece 2014 yılının Kara Cumasında yapılan internet alışverişi bir buçuk milyar dolar. Amerikan’ın en saygın internet blogu TechCrunch’ın Kasım 2016 tarihli haberine göre 2016 yılında Black Friday internet satışları 3.34 milyar dolar olarak gerçekleşti ve bunun 1.2 milyar doları mobilden geliyor. 2016 Şükran gününde yapılan internet harcamaları da 1.93 milyar doları ile gerçekleşince, Amerika’da 2 günde yaklaşık 5 milyar doların üstünde internet alışverişi yapılmış. İnsan yaratıcı olunca, perakende sektörünü canlandırmak için emekli ikramiyesi dağıtmasına gerek kalmıyor J

Eticaretle birlikte bu geleneksel festivallerin online etkileri görülünce, Amerikan pazarında, Siber Pazartesi (Cyber Monday) gibi online alışveriş festivalleri de ortaya çıktı. Cyber Monday ilk kez 2005’de gerçekleşti. Kısa zamanda Cyber Monday’deki satış hacimleri Black Friday’i yakaladı ve geçti. 2016 Cyber Monday’de yapılan 3.45 milyar dolarlık internet alışverişi, Amerikan Eticaret tarihinin en büyük satış hacimli günüydü. Özetlemek gerekirse, 2016 yılında, Şükran Günü (Thanksgiving Day), Black Friday ve Cyber Monday’de, 3 günde toplam, internet üzerinden satış yaklaşık 8.72 milyar dolar oldu. Yaklaşık 31 milyar lira. Karşılaştırma için 2015 yılında Türkiye E-Ticaret Pazarının 2015 yılı toplam cirosu 25 milyar liraydı.

ABD Eticaret 3 Günlük Ciro – 6 milyar lira = 365 Türkiye Eticaret Yıllık Ciro

Son zamanlarda, Türk internet müşterisi de Cyber Monday ve Black Friday gibi günlere aşina olup, gerek yurt içi gerek yurt dışı alışveriş yapmaya başladı; ama genele yayabildiğimiz bir durum değil. Sadece halihazırda internet müşterilerinin bir kısmından ilgi görüyor.

Peki biz kendi Black Friday’imizi yaratamaz mıyız?

Ülkemizde eticaret her yıl gelişiyor; ancak güncel seyrinde, gelişmiş ülke pazarlarına göre düşük, gelişmekte olan ülke pazarlarına da paralel bir büyüklüğe sahip. Özetle, çok da sıradışı bir gelişme yok. Eticaretin toplam perakendedeki payı %1,3. Sektörümüzde hem talebin hem arzın çok daha hızlı artması gerekiyor. Burda gelişmeyi sağlamak için hem Türk perakendecisinin hem de tüketicisinin alışkanlık ve davranışlarına bakmak gerekiyor.

Birçok gelişmekte olan ülke tüketicisi gibi; Türk tüketicisi, genel olarak ekonomik refahı çok yüksek olmayan, bu yüzden kaliteden çok ucuz ürün arayan bir tüketici tipi. Bu nedenle indirimleri, ucuza ürün almayı çok seviyor. Bu sebeple, Amerikan Siber Pazartesisi gibi %80 indirimleri görmeye başladığında, internetten alışveriş yapmaya çok daha meyilli olacaktır. Aynı zamanda, Türk tüketicisinin genel olarak internet alışverişine güveni hala zayıf. Bu seviyede indirimler bu güvensizliği yavaş yavaş delecek; komşusunun, arkadaşının ve akrabasının ucuza aldıkları ürünleri görünce tüketicinin iştahı artacaktır.

Türk perakendecisini de öyle %20 teşvik duyurularıyla kolay kolay internete çekemezsiniz. İlla, “early adopter” denilen, büyüme ve risk iştahı yüksek bir kesim gelecektir ama Türk perakendecisini, eticarete, en hızlı yöneltecek şey, dükkan komşusuna sürekli gelen kargo arabaları olacaktır. Özetle, halihazırda eticaret yapan tüccarların cirolarının artması gerekiyor, eticaret yapmanın maliyetinin düşmesi veya kolaylaşması değil.

Bu tip alışveriş festivallerini ortaya koyarak, ciroları tavana vurma noktasında iş devlere düşüyor. Eticaret sektörünün satış hacminin büyük kısmını oluşturan oyuncuların bir araya gelip Amerikan konseptini Türkiye’ye uydurması gerekiyor. Hem yeni günler ortaya konulabilir hem de Ramazan Bayramı Arefesi gibi günler indirim tarihleri olarak belirlenebilir. Sektörün geri kalanı da devleri takip edecektir.

Umarım yakın zamanda böyle yaratıcı hamleleri sektörde görebiliriz. Dünya ve Türkiye eticaret sektörü hakkında Birfatura.com’da yazmaya devam edeceğim. Sağlıcakla kalın..

Alparslan Çelimli (linkedin.com/in/alparslancelimli)

BirFatura'yı Siz de Kullanıp Deneyebilirsiniz.

Logo

Arge-Merkezi: Üniversiteler Mh. Bilkent Cyberpark Tepebinası No: 413 Çankaya/Ankara

Genel Merkez: Kızılcaşar Mh. 2714.Sk. No:16 Gölbaşı/Ankara

Tel: 0850 303 32 96

© Copyright 2016 – 2022