Bir Fatura İle Başlayın.

Akakçe Satıcı Olmak için Gerekenler

akakçe satıcı rehberi
Türkiye’nin en büyük fiyat karşılaştırma sitelerinden biri olan Akakçe, tüketicilerin aradığı ürünlerin fiyatlarını zahmetsizce görüntülemesine imkan tanır. Aynı zamanda Akakçe satıcıları için yüksek aktif ziyaretçi girişi de, getirisi olan elverişli bir platform haline gelir. Dolayısıyla Akakçe mağaza açmak için en doğru seçeneklerden biri olduğundan bu yazımızda diğer pazar yerlerinden farklarıyla birlikte nasıl ürün satabileceğinize ve komisyon oranlarının nasıl olduğuna yer verdik.

Birçok pazar yerinde olduğu gibi Akakçe satıcı başvurusu yapabilecek kişiler, yalnızca fatura kesebilen, yani vergi mükellefi olan şirketlerdir. En az şahıs şirketi olmak üzere tüm şirket türlerine sahip perakende satış yapan tüzel kişilikler Akakçe’de mağaza açabilir. Başvuru sırasında istenen bilgi ve belgeler şunlardır:

  • Ticari unvan
  • Vergi kimlik numarası/şahıs şirketi ise T.C. kimlik numarası
  • Vergi dairesi
  • Vergi levhası
  • Başvuru yapan kişinin iletişim bilgileri
  • Perakende satış noktanız var ise adı
  • Varsa diğer online pazar yerlerindeki mağazalarınızın adı
  • e-Ticaret web site adresi
Akakçe satıcı başvuru

Akakçe Nasıl Çalışır?

Platform, iki satış yöntemi uygular. İlkinde Akakçe online satış yaptığınız web sitenize yapılan yönlendirmeler ile sipariş alma ihtimalini artırır. Platformda listelenmesini istediğiniz ürünleri satıcı paneline yükledikten sonra ürünleriniz, tüketicilere yalnızca tıklayabilecekleri linkler olarak gözükür. Sadece tıklama başına alınan birim yönlendirme ücreti ödemiş olursunuz. İkincisinde “Kolay Sipariş” adı verilen uygulama yürütülür. Gelen siparişler Akakçe web sitesi üzerinden alınır. Her iki durumda da kargo dahil tüm operasyonel süreç sizin tarafınızdan gerçekleştirilir.

Akakçe Birim Yönlendirme ve Kolay Sipariş Ücretleri Ne Kadar?

Başvurunuzun onaylanmasının ardından tek seferlik entegrasyon ücreti 290 TL+KDV şeklinde ödenir. Buna ek olarak kolay sipariş yöntemiyle satış yapmak isterseniz en az 2000 TL kredi bakiyesi yüklemeniz gerekir. Site yönlendirme ücretleri ise sipariş tutarına göre 0.49-2.49 TL+KDV arasında değişiklik gösterir. Buna göre Akakçe komisyon oranları 2023 güncellemesine göre bu şekildedir:
akakçe komisyon oranları 2024

Akakçe Satıcı Paneli Nasıl Açılır?

Akakçe’de ürün satmak için öncelikle online başvuru yapmalısınız. Satıcı başvuru ekranın anasayfa üzerinden veya buradan giriş yapabilirsiniz. Sonrasında bir üyelik hesabı açıp e-posta adresinizi doğrulayarak profilinizi aktifleştirin. Yukarıda istenen bilgileri eksiksiz girerek “Başvuruyu Gönder” butonuna basın. Başvurunuz incelenerek tarafınıza olumlu dönüş yapıldıktan sonra e-ticaret web siteniz ile entegrasyon aşamasına geçebilirsiniz. Pratik kullanıcı arayüzü ile sipariş ve yorumları görüntülemek kolaydır.

akakce-satici-paneli

Gördüğünüz gibi mağaza açmak yalnızca birkaç dakikanızı alacaktır. Burada mağaza açma fikri markanız adına doğru bir tercih olmakla beraber Akakçe satış yapmak ve web sitesinin bilinirliğini artırmak açısından en başarılı platformlardan biridir. Sadece web sitenize yönlendirme yapması, düşük komisyon oranları bakımından da avantajlı olduğu söylenebilir. Ayrıca bir fiyat karşılaştırma sitesi olduğundan kullanıcılar istedikleri ürün için en uygun fiyat veren satıcıları ararlar. Bu anlamda fiyatlarınızın rekabet düzeyinde olması, operasyon kalitesi ve stoklarınızın güncel olması buradaki başarınızı oldukça etkileyecektir.

e-Ticarette büyümek, her dijital platformda görünürlüğünüzü artırmak istiyorsanız; aynı anda birden çok mağazayı yönetmek gözünüze korkutucu görünebilir. Oysa Akakçe entegrasyonu ile hem Akakçe hem de diğer pazar yerlerindeki mağazaları birbirin kolaylıkla entegre edebilir; tüm siparişlerinizi tek ekrandan görüntüleyerek otomatik e-fatura/e-arşiv fatura kesebilirsiniz.

Ücretsiz denemek için hemen başlayın!

BirFatura

BirFatura

Tüm pazaryerlerine entegre;
Hızlı, kolay ve güvenli faturalandırma sistemi!

Yazıyı paylaşın: