Bir Fatura İle Başlayın.

Amazon Komisyon Oranları

amazon komisyon oranları
İşletmelere hızlıca e-ticaret yapma şansı sunan Amazon, 180’in üzerinde ülkedeki varlığı sayesinde satış oranlarını artırma potansiyeliyle mağaza açmak için en mantıklı pazar yerlerinden biri. Satış yaptığınız kategorilere göre farklı Amazon komisyon oranı ödersiniz. Bununla birlikte başta Türkiye, Avrupa, Amerika olmak üzere bulunduğunuz tüm pazarlardaki yüzdelik dilimler oldukça değişir. Bu nedenle mağaza açarken kar marjını oldukça etkileyen satış kesintilerine mutlaka dikkat etmek gerektiği için Amazon yazı dizimizin bu bölümünde her yıl değişebilen Amazon komisyon oranlarına yer verdik.
  • %6-20 arasında değişen oranlar ile Amazon kısmen daha uygun olabilir. Bununla  birlikte Amazon satış komisyonunu KDV dahil olarak sunar. Satışa uygun kategorilere göre Amazon Türkiye komisyon oranları aşağıdaki gibidir:
amazon-turkiye-komisyon-oranlari
Platformda elbette komisyon dışındaki bazı kesintiler de vardır: Lojistik ücretleri (kendiniz kargoluyor veya FBA ile Amazon depolarından gönderiyorsanız ücretler son derece değişken olabilir). İkinci olarak aylık üyelik ücretleri ülke göre değişmektedir, örneğin Türkiye için aylık 99 TL+KDV’dir. 

Amazon Komisyonu Oranları Nasıl Hesaplanır?

Amazon komisyon hesaplama satış fiyatı üzerinden yapılır. Amazon satışlarından elde ettiğiniz karı hesaplamak için ürünün satış fiyatından kategorisindeki ilgili komisyon tutarı, alış fiyatı ve kargo ücretini çıkarmanız yeterlidir. Komisyon tutarını ise komisyon oranını satış fiyatı ile çarparak bulabilirsiniz. Kar hesabını örnekle açıklamak daha anlaşılır olacaktır:

  • Kol saatleri kategorisinde yer alan alış fiyatı 150 TL olan bir erkek kol saati satıldığını varsayalım. Kol saatinin komisyon oranı %15, liste fiyatı ise 500 TL, gönderim için harcadığınız kargo ücreti de 30 TL olsun. Buna göre Komisyon tutarı=%15×500 TL=75 TL olarak bulunur.
  • O zaman Kar Marjı= 500-(75+150+30)=245 TL net kar elde edilmiş olur.

Amazon Komisyon Ödemesi Nasıl Yapılır?

Amazon komisyon tutarlarını yaptığınız satışlardan kesinti yaparak tahsil ettiğinden ödeme yapmaya gerek yoktur. Teslim edilen siparişlerden elde ettiğiniz hak edişler hesabınıza geçmeden önce ilgili tutarlar kazancınızdan düşer. Yapılan tüm kesintiler haftalık şekilde tarafınıza fatura edilir.

Amazon mağazanızı yönetirken operasyon işlerini sıkı takip etmeniz son derece önemlidir. Amazon entegrasyonu kullanarak siparişleriniz için keseceğiniz e-arşiv faturaları otomatik keserek zamandan tasarruf edebilir, kargo barkodlarını da yazdırabilirsiniz. Üstelik BirFatura Amazon entegrasyonu 30 gün ücretsiz deneyerek aboneliğiniz ile ilgil kararı daha sonra verebilirsiniz.

BirFatura

BirFatura

Tüm pazaryerlerine entegre;
Hızlı, kolay ve güvenli faturalandırma sistemi!

Yazıyı paylaşın: