Bir Fatura İle Başlayın.

Amazon Nedir?

amazon nedir
Amazon nedir? e-Ticaret yapıyorsanız veya yeni başlıyorsanız, Amazon’un nasıl bir şirket olduğunu ve orada nasıl para kazanacağınızı merak etmeniz son derece normal. Çünkü ürünlerinizi milyonlarca potansiyel aktif müşteriye ulaştırabilmenin en hızlı yollarından birini sunuyor. Farklı ilgi alanlarına ve becerilere sahip kişiler için para kazanmanın birçok yolunu sunan bu devasa platformda değişen satış stratejileriyle yüksek kar elde edebilirsiniz. Dolayısıyla Amazon hakkında detaylı bilgiler verdiğimiz yazıyı okuyarak aklınızdaki soru işaretlerini giderebilirsiniz.

Wall Street’te bir yatırım fonu yöneticisi olan Jeff Bezos, internetin potansiyelini fark ederek sadece kitapların satıldığı bir pazar yeri kurmaya karar verdi. Şimdilerde ise üçüncü taraf satıcılara ait ürünleri kendi web sitesinde satmaya imkan tanıyan e-ticaret pazar yeri haline geldi. 1994’te kurulan Amerikan şirketi şu anda e-ticarette devleşmiştir.

Başlangıçta sadece kitap satılan web sitesi, hızla ilerleyerek e-book kavramını geliştiren ilkler arasına girdi. Kindle kitap okuyucuyu çıkarması nedeniyle büyük yayınevleri matbu kitaplar ile vedalaşmaya başladı. Şu anda Amazon’da oyuncaktan, mobilyaya neredeyse her ürün satılabilir. Burada mağaza açan satıcılar milyonlarca potansiyel Amazon müşterisine ulaşarak ürünlerini geniş bir kitleye satabilir.

Amazon Nedir, Ne İşe Yarar?

Amazon yalnızca bir e-ticaret pazar yeri olmanın çok ötesindedir. Mağaza açan şirketlere geniş erişim imkanı, hızlı satış, kolay kurulum, düşük maliyet, lojistik olanağı ve müşteri hizmetleri desteği sunuyor.

Amazon, Amazon Web Services le bulut bilişim hizmetleri, Amazon Alexa dijital asistan, yapay zeka gibi alanlarda sunduğu olanaklarla teknoloji odaklı bir şirket olduğunu kanıtlamıştır. Satıcılara Amazon FBA ve MFN olarak iki ayrı opsiyon sunar. Amazon müşterileri için kullanıcı deneyimi son derece ön planda, kullanımı kolay bir web sitesi haline gelmiştir.

Fulfillment by Amazon Nedir?

Türkçe “Amazon Sipariş Karşılama” anlamına gelen Amazon FBA; şirketin satıcılara sunduğu sevkiyat ve depolama hizmetidir. Bu sistemde ürünlerinizi Amazon’un devasa depolarına gönderirsiniz. Onlar da sizin adınıza ürünleri saklama ve sipariş geldiğinde ise paketleme, kargolama ile müşteri hizmetleri süreçlerini yönetir. Belirli ücretlerle faydalanabileceğiniz FBA’nın birçok avantajı olduğu gibi dezavantajı da olabilir.

Amazon’dan gelen siparişlerinizin operasyonel sürecini kendinizin veya Amazon’un üstlenmesine karar vermeden önce iyi bir maliyet-fayda analizi yapmak çok daha sağlıklıdır. Kar marjı, ürünlerin satış hacmi, boyutu, ülke dışına satış gibi faktörleri göz önünde bulundurmak gerekir.

Ancak hem hızlı hem de güvenilir teslimat, daha fazla müşteriye ulaşma (Amazon Prime müşterileri), daha az iş ile uğraşma ve daha profesyonel görünmek adına ciddi oranda avantaj sağlar. Öte yandan ekstra masraf, envanter yönetimi ve kontrol kaybı yaşamak açısından ise dezavantajlı olduğu söylenebilir.

FBM Amazon Nedir?

Merchant Fulfilled Network, Amazon MFN adıyla bilinen Amazon FBM, fulfillment by merchant anlamına gelir. Türkçe karşılığı satıcı tarafından gönderim olan sistemde diğer birçok pazar yeri ile benzer şekilde siparişlerin tüm operasyonel sürecini yürütmek satıcıya aittir.

Mağazalar ürünlerini MFN olarak listeler, sipariş geldiği zaman paketleme, kendi depo, ofis veya evinizden gönderim, iade, müşteri hizmetleri kendisi tarafından yapılır. Daha fazla kontrol, kar ve esnek bir yapı sunan sistemde tüm yük sizin omuzlarınızda olduğu için daha fazla zaman ayırıp risk alarak müşterilerinize en iyi deneyimi sunmanız gerekir.

Affiliate Marketing Amazon Nedir?

İçerik üreticilerin ve web sitesi sahiplerinin Amazon’daki ürünlere bağlantı vererek bu ürünlerin satışından komisyon yöntemiyle para kazanmalarını sağlayan sistemdir. Programı kullanmak için Amazon Associates programına kayıt olmak gerekir.

Ücretsiz kayıt olunan programda tanıtmak istediğiniz ürünleri seçip özel bağlantılar oluşturabilirsiniz. İçerikler, web sitesi, bloglar ve sosyal medya platformlarına bu bağlantıları ekledikten sonra ziyaretçiler bu bağlantıya tıklayarak ürünleri satın alırsa komisyon ödemesi alabilirsiniz.

Amazon Nedir, Nasıl Kullanılır?

Amazon’u kullanmak hem mağazalar hem de tüketiciler açısından oldukça pratiktir. Tüketiciler bir kullanıcı hesabı açtıktan sonra istediği ürünü ister arama çubuğuna adını yazarak ister kategoriler içerisinden seçerek sepetine ekleyip kolaylıkla sipariş verebilir. Geniş ürün yelpazesi rekabetçi fiyatlarla satın alınabilir. Hızlı teslimat ve kolay iade şansının yanı sıra akıllı sıralanmış müşteri yorumları ile kullanıcı deneyimlerini görebilir, 7/24 kesintisiz destek alabilir. Satıcılar ise hızlı şekilde mağaza açarak ürünlerini listeler.
Amazon’da nasıl mağaza açıp satış yapabileceğinizi ve komisyon oranlarını aşağıdaki içeriklerden öğrenebilirsiniz:

BirFatura Amazon entegrasyonu ile fatura, kargo ve sipariş süreçlerini zorlanmadan yönetebilirsiniz.

BirFatura

BirFatura

Tüm pazaryerlerine entegre;
Hızlı, kolay ve güvenli faturalandırma sistemi!

Yazıyı paylaşın: