Blog

TAWK.TO CANLI SOHBET SİSTEMİ

2.200.000’den fazla işletme kullanıcısı, WordPress sitenizdeki ziyaretçileri izlemenize ve sohbet etmenize olanak sağlayan Tawt.to canlı destek sistemini kullanmaktadır. Tawt.to da spam yok, reklamsız, ücretsiz ve her zaman da öyle olacaktır. Tawt.to bağlı kalmak için ücretsiz İOS, Android, Windows ve Mac OSX uygulamaları sunar veya herhangi bir modern tarayıcı ile giriş yapabilmektesiniz.

DÖRT DÖRTLÜK BİR MÜŞTERİ HİZMETİ SAĞLAMAK İÇİN NELER YAPILMALI?

Müşterilerin size ulaşması kolay olmalıdır. Bunun içinde farklı iletişim kanallarınızın olması, müşterilerinizin size daha rahat bir şekilde ulaşmasını sağlayacaktır. Çalışanlarınızı 1. Sıraya koyup, onlara hak ettikleri değerleri verdiğinizde onların çalışma koşullarını iyileştirmiş olursunuz. Çalışanlarınız ne kadar mutlu olursa, müşteri desteği konusunda da o kadar olumlu bir tavır sergileyeceklerdir. Müşteri memnuniyetini artırmak için yanıt sürelerinizi kısaltmanız gerekmektedir. Müşterilerinize kısa sürede yanıt vermek ve onların sorunlarını çözmek, müşteri memnuniyetini önemli ölçüde artırır. Sıkça sorulan sorular bölümü, müşteri desteği konusunda sizin de işinizi kolaylaştıracaktır.

ÜRÜN FİLTRELEME NEDİR, NEDEN KULLANILMALIDIR, FAYDALARI VE NASIL KULLANILMALIDIR?

Ürün filtreleme ile müşteriler aramış oldukları ürünlere kolayca ve rahatça ulaşabilmektedir. En önemlisi ise ürün filtreleme sayesinde sitenin karmaşık görüntüsü engellenmiş olmaktadır. Ürünleri birbirinden ayırmak yani farklılaştırmak için ürün filtreleme kullanılır. Müşteriler filtreleme ile hızlı ulaştıkları sonuç ile yine hızlı bir şekilde satın alma kısmına geçmektedir. Bu da satıcının e-ticaret sitesi üzerinde yoğunlaşan müşteri sayısını arttırır ve kazancının da yükselmesine neden olmaktadır.

E-TİCARET SİTENİZİ DAHA GÜVENLİ HALE GETİRMEK İÇİN İPUÇLARI

E-ticaret sitenizi güvenli hale getirebilmek için öncelikle güvenli bir altyapı sisteminizin olması gerekmektedir. Sitenizin güvenliğini sağlamak için site genelini HTTPS protokolüne taşımanız önemlidir. E-ticaret sitenizde kullanıcılara ait gereksiz bilgileri tutmamalısınız. Kullanıcı bilgileri çalınabilir ve firmanız zarar görebilir. E-ticaret sitenize abonelik alırken, kullanıcıların güçlü şifre oluşturması oldukça önemlidir.

YANDEX METRİCA MI? GOOGLE ANALYTİCS Mİ?

Özellikle E-Ticaret kullanıcıları için bu sorunun cevabı Yandex Metrica’dır. Ancak bir blog kullanıcısıysanız ve uzun yıllardır sitenizi takip ediyorsanız Google Analytics’dir. Raporlamalar, sayfa geçişleri gibi özellikler bakımından Yandex Metrica hızıyla bir adım öne çıkmaktadır.

GOOGLE ANALYTİCS NEDİR?,TERİMLERİ, KURULUMU

Sitenize hangi sıklıkla ziyaret ettiği, hangi anahtar kelimeyi araması sonucu sitenize ulaştığı, sitenizin hangi sayfasının daha çok okunduğu, hangi sayfada daha çok vakit geçirdiği gibi tüm bunlara Google Analytics sayesinde yanıt bulabilirsiniz. Google Analytics, Google’un ücretsiz olarak sunduğu bir araçtır.

YANDEX METRİCA NEDİR? YANDEX METRİCA İLE NELERİ ÖLÇEBİLİRSİNİZ? KURULUMU

Yandex Metrica, kolay anlaşılır raporlar şeklinde sitelerin performansını analiz etmeyi, kullanıcıların sitede yaptıkları eylemleri video kaydına almayı, siteye gelen veri trafiğinin kayıtlarını takip etmeyi, hem çevrimiçi hem de çevrimdışı reklamların verimliliğini değerlendirmeyi sağlayan web analiz aracıdır. Yandex Metrica ücretsiz olarak hizmet vermektedir.

MÜŞTERİLER SİTENİZİ NEDEN TERK EDER?

Müşterilerinizin sitenizi ne zaman terk ederler? E-ticaret sitenizin geç açılması. Sitenizde müşterilerin karşısına çıkan sürekli reklamlar. Müşterilerin aradıklarından farklı bilgilerle karşılaşması. Site tasarımınız da sade ve okunabilir olması gerekmektedir. Bazı müşteri kitleleri için logo önemlidir. Logonuz işini anlatmalıdır. Sitenizde müşterinin sitenizi incelemeden görebileceği bir yere koyduğunuz dikkat çekici slogan müşteriyi yakalamanızda oldukça etkili olacaktır.

ONLİNE ALIŞVERİŞLERDE MÜŞTERİLERİNİN DUYGULARINA HİTAP ETME YOLLARI

Biz farkında olmasak da duygularımız doğrultusunda hareket ediyoruz. Müşteriler kızgın, mutlu ya da üzüldüklerinde alışveriş yapmak isterler. Müşteriler, pozitif mesaja karşı pozitif tepki, negatif mesaja karşıda negatif tepki verme eğilimi gösteriyor. Müşterilerin deneyimleri ile içerikleri ilişkilendirmek satın alma kararlarınızda oldukça yardımcı olmanızı sağlamaktadır. İyi bir görsel müşterilerde istenilen her etkiyi yaratabilir. Görselin yanı sıra yazı tipinin de nasıl kullanacağınıza dikkat etmelisiniz. Çünkü yazı ve görsel uyumu e-ticaret sitelerinde müşterilerin duygularını harekete geçirerek satın almalarına neden olabilir.

KULLANICILARIN E-TİCARETTEN BEKLENTİLERİ

Kullanıcılar e-ticaret sitenizde yer alan fiyat bilgilerini açık ve net bir şeklide görmek isterler. Kargo hakkında ayrıntılı bilgiler öğrenmek isterler. Kullanıcılar için güven oldukça önemlidir. Sitenizin tasarımının iyi olması kullanıcılara güven sağlamada etkilidir. Kullanıcı yorumları da oldukça önemlidir. E-ticaret sitenizin yüklenme hızı da önemlidir.

E-TİCARET SİTENİZE OLAN GÜVENİ NASIL ARTTIRABİLİRSİNİZ?

E-ticaret sitenize olan güveni arttırmak için kullanıcı yorumlarını paylaşın. Kullanıcılar ile iletişime geçin. Kullanıcılara bilgi aktarımı sağlarken ürünleriniz hakkında doğru, detaylı ve tam bilgi aktarımı yapın. Kullanıcılara farklı ödeme seçenekleri sunun. Görselliğe önem verin. (ürün ve site tasarımınız)

PAZARYERLERİNDE SATIŞ YAPARKEN DİKKAT EDİLMESİ GEREKENLER

Müşteri genel olarak uygun fiyatı tercih etmektedir. Müşteri kaliteye oldukça önem vermektedir. Müşteri memnuniyetini sağlamak adına müşterilerinize hediye gönderebilirsiniz. Müşterilerinizle iletişim kurmanız oldukça önemlidir. Satış arttırmak için ürünü iyi açıklanmanız gerekmektedir. Müşteri puanı da satış artırmak için önemli bir etkendir.