Blog

E-TİCARET SİTENİZİN GELİRLERİNİ ARTIRIN

E-Ticaret için önemli olan sepet tutarını artırmaya yönelik kullanabileceğiniz bazı taktikler vardır. Bu taktiklerden biride Upselling’dir. Upselling Türkçe olarak ele aldığımız zaman üst satış olarak karşımıza çıkmaktadır. Upselling ile müşteriler almak istedikleri üründen daha iyisini daha fazla parayla almayı tercih edebilirler.

HEMEN ÇIKMA ORANLARINA (BOUNCE RATE) DİKKAT!

Hemen Çıkma, siteyi ziyaret eden müşterilerin site üzerinde herhangi bir eylem gerçekleştirmeden siteyi terk etmesidir.  Site tasarımınız, hızınızın düşük olması, sayfa içeriğinizin hedef kitleyle alakası olmaması, müşterilerinizin ilgisini çekmemesi ya da müşterilere hitap etmemesi sayfa terk etme oranlarını artıracaktır.

TÜRKİYE PAZARINDA GELİŞME… ÇİNLİLER DE ARTIK HEPSİBURADA’DA SATIŞ YAPIYOR.

Hepsiburada’nın yurt dışından gelen ürünleri kargo ücreti ödemeden üstelik yurt dışından gelen ürünlerinde gümrük işlemlerini kullanıcı adına Hepsiburada yapmaktadır. Yurt dışından bir ürün veya ürünler aldığınız zaman gümrük işlemleri için TC kimlik numaranızı doğru girmeniz gerekmektedir.

E-TİCARETTE ZOR MÜŞTERİLERLE BAŞ ETME YOLLARI NELERDİR?

E-Ticarette müşteri önemli olduğundan bu nedenle de müşteri destek sisteminize dikkat etmeniz gerekmektedir. Şuana kadar zorlu bir müşteriyle karşılaşmadıysanız da ilerleyen zaman dilimleri içinde karşılaşabilirim düşüncesi ile tedbirli olmalısınız. Karşılaşacağınız veya karşılamak üzere olduğunuz zorlu müşteriler sizin için bir fırsatta olabilir.

KAÇINMANIZ GEREKEN SEO HATALARI

SEO, Arama motoru optimizasyonu demektir. SEO hatalarının büyük bir kısmı SEO uzmanı olmaya yeni adım atmış kişiler ve yeni işletmeler tarafından yapılmaktadır. Kaçınmanız gereken hatalar anahtar kelime fazlalığı, yavaş web site, kalitesiz ve kısa içerik, link satın alma, aynı içeriği farklı şekillerde yayınlama, analiz yapılmaması, kırık bağlantılar, SEO çalışmalarına geç başlama gibi hatalardır.

E-TİCARETTE KULLANICI DENEYİMİNİN ÖNEMİ NEDİR?

Kullanıcı deneyimi, UX (User Experience) olarak da bilinir. Kullanıcı deneyimini tasarımlarıyla hedeflenen, kullanıcının kendisine kullanışlı bir deneyim yaşatmaktır diye tanımlayabiliriz. Web sitenizin kullanıcı deneyimlerini geliştirmek üzere kurulu olmalıdır. Bu şekilde olması kullanıcının site üzerinde daha uzun süre vakit geçirmesini sağlayacağı için, kullanıcının satın almasına daha çok yaklaştıracaktır. Kullanıcılar kullanmaktan memnun oldukları firmalardan alışveriş yapmayı tercih etmektedirler. Sorun yaşadıkları zamansa çözüm sunabilecek firmaları tercih etmektedirler.

E-TİCARETTE SIKÇA YAPILAN HATALAR

E-Ticarette yapılan hatalar; ette fiyatlarınızın yüksek olması sizi geriye düşüren bir unsur olmaktadır, stok takibi ve stokların güncel olması çok önemlidir. Mağazanızda kalmamış ürünleri müşterilerin satın almasıyla karşılaşabilirsiniz, satılan malın faturasının olmaması durumunda satıcı birçok cezai yükümlülükle karşı karşıya kalabilmektedir, site tasarımları ziyaretçilerin güven algısını etkilemektedir. Eski ve güncel olmayan siteler güvenli olmadığını düşünen kullanıcılar bu sitelerden alışveriş yapmak istememektedirler gibi birçok hata yapılmaktadır.

E-TİCARETTE BAŞARILI OLMA YOLLARI NELERDİR?

E-Ticaret son yıllarda hızla gelişen iş modellerden birisidir. Hızlı gelişim süreci, internet üzerinden de binlerce e-ticaret sitesinin açılmasını da beraberinde getirmiştir. Ancak bu E-Ticaret sitelerinin kimi başarıyı yakalarken, kimi de başarısızlıkla sonuçlanmaktadır. Başarılı olan e-ticaret projelerine bakıldığı zaman proje sahiplerinin, seçtikleri alanın öncüleri olduğudur. İhtiyaçlarınıza cevap verecek bir yazılım edinmeniz gerekmektedir. E-Ticarette istediğiniz verimi alabilmeniz için insanların sizden haberdar olması gerekmektedir. Bu da ancak tanıtımla olabilmektedir. Yaptığınız işle ilgili yasalara hâkim olmalısınız. Tüm işlerinizi yasalara uygun olmalıdır.

TAWK.TO CANLI SOHBET SİSTEMİ

2.200.000’den fazla işletme kullanıcısı, WordPress sitenizdeki ziyaretçileri izlemenize ve sohbet etmenize olanak sağlayan Tawt.to canlı destek sistemini kullanmaktadır. Tawt.to da spam yok, reklamsız, ücretsiz ve her zaman da öyle olacaktır. Tawt.to bağlı kalmak için ücretsiz İOS, Android, Windows ve Mac OSX uygulamaları sunar veya herhangi bir modern tarayıcı ile giriş yapabilmektesiniz.

DÖRT DÖRTLÜK BİR MÜŞTERİ HİZMETİ SAĞLAMAK İÇİN NELER YAPILMALI?

Müşterilerin size ulaşması kolay olmalıdır. Bunun içinde farklı iletişim kanallarınızın olması, müşterilerinizin size daha rahat bir şekilde ulaşmasını sağlayacaktır. Çalışanlarınızı 1. Sıraya koyup, onlara hak ettikleri değerleri verdiğinizde onların çalışma koşullarını iyileştirmiş olursunuz. Çalışanlarınız ne kadar mutlu olursa, müşteri desteği konusunda da o kadar olumlu bir tavır sergileyeceklerdir. Müşteri memnuniyetini artırmak için yanıt sürelerinizi kısaltmanız gerekmektedir. Müşterilerinize kısa sürede yanıt vermek ve onların sorunlarını çözmek, müşteri memnuniyetini önemli ölçüde artırır. Sıkça sorulan sorular bölümü, müşteri desteği konusunda sizin de işinizi kolaylaştıracaktır.

ÜRÜN FİLTRELEME NEDİR, NEDEN KULLANILMALIDIR, FAYDALARI VE NASIL KULLANILMALIDIR?

Ürün filtreleme ile müşteriler aramış oldukları ürünlere kolayca ve rahatça ulaşabilmektedir. En önemlisi ise ürün filtreleme sayesinde sitenin karmaşık görüntüsü engellenmiş olmaktadır. Ürünleri birbirinden ayırmak yani farklılaştırmak için ürün filtreleme kullanılır. Müşteriler filtreleme ile hızlı ulaştıkları sonuç ile yine hızlı bir şekilde satın alma kısmına geçmektedir. Bu da satıcının e-ticaret sitesi üzerinde yoğunlaşan müşteri sayısını arttırır ve kazancının da yükselmesine neden olmaktadır.

E-TİCARET SİTENİZİ DAHA GÜVENLİ HALE GETİRMEK İÇİN İPUÇLARI

E-ticaret sitenizi güvenli hale getirebilmek için öncelikle güvenli bir altyapı sisteminizin olması gerekmektedir. Sitenizin güvenliğini sağlamak için site genelini HTTPS protokolüne taşımanız önemlidir. E-ticaret sitenizde kullanıcılara ait gereksiz bilgileri tutmamalısınız. Kullanıcı bilgileri çalınabilir ve firmanız zarar görebilir. E-ticaret sitenize abonelik alırken, kullanıcıların güçlü şifre oluşturması oldukça önemlidir.