Blog

İDEAL ÖDEME YÖNTEMLERİ

E-Ticarette farklı ödeme yöntemleri bulundurmanız sizin ve müşteriniz için oldukça önemlidir. Farklı kesimlerde bulunan müşterilere ulaşabilmek için farklı ödeme alternatiflerinizin olması gerekmektedir.

E-TİCARETTE YAPAY ZEKÂ

Yapay Zekâ, son zamanlarda oldukça gündemde olan bir konu olup iş dünyasında hemen hemen her alanda adından sıkça söz ettirmektedir. Hesap yapma, müşterilerle iletişime geçme ve hatta kişisel asistanlık bile yapabilmektedir.

SADIK MÜŞTERİLERİNİZİ KAYBETMEYİN!

E-Ticarette sadık müşteri kitlesi hem müşteri için hem de sizin için oldukça iyidir. Çünkü hem müşteriniz memnun olurken yaşadığı bu memnuniyeti çevresiyle paylaşmasıyla sizin içinde oldukça etkili olacaktır. Bu sayede sizi iyi bir şekilde duymuş olacaklardır. Sizde bu fırsattan yararlanmış olacaksınız.

KARGO GÖNDERİMİNE DİKKAT!

E-Ticaret firmaları Türkiye’nin bir ucundan diğer ucuna hatta Dünya’nın dört bir yerine gönderdikleri için kargo firması kullanmak durumundadırlar. Buradan da anladığımız üzere kargo ile E-Ticaret firmaları arasında sıkı bir ilişki mevcuttur.

KULLANICILARIN E-TİCARETİ TERCİH ETME NEDENLERİ

Kullanıcıların E-Ticareti seçmesinin en büyük nedenleri arasında zahmetsiz olmasıdır. İstediği yerde sadece internetin olması yeterli, oldukça fazla çeşit seçeneği ile de aradıklarından çok daha fazlası ile karşılaşmaktadırlar. Ayrıca 7/24 alışveriş yapma imkânları da vardır.Kullanıcıların E-Ticareti seçmesinin en büyük nedenleri arasında zahmetsiz olmasıdır. İstediği yerde sadece internetin olması yeterli, oldukça fazla çeşit seçeneği ile de aradıklarından çok daha fazlası ile karşılaşmaktadırlar. Ayrıca 7/24 alışveriş yapma imkânları da vardır.

İÇERİKLERİNİZLE GÜVEN SAĞLAYIN!

Güven, oldukça zor elde edilen bir süreçtir. Hem müşterileriniz hem de çalışanlarınız sizinle çalışmanın doğru bir karar olduğuna inanmak isterler. Müşterilerinize hizmetlerinizle onlara değer verdiğinizi göstermelisiniz.

ÇOK KANALLI PAZARLAMANIN AVANTAJLARI

Çok kanallı pazarlamayı açıklamak gerekirse birçok kanal kullanarak müşterileriniz için kullanıcı deneyimidir. Omni-channel pazarlama ile her kanalda aynı müşteri memnuniyeti sağladığı için firmanız açısından olumlu sonuçlar ortaya çıkarır. Memnun müşteri sizi tekrar seçecek ve memnuniyetini de dile getirip size yeni müşteriler kazandıracaktır.

INSTAGRAMIN, MARKANIZ İÇİN ÖNEMİ!

Sosyal ağlardan biri de Instagramdır. Facebook ve Twitter’a göre marka bilinirliği artırmada daha etkilidir. Instagram hem gençlerin hem de markaların dikkatlerini çekmeyi başarmıştır. Markalar özel günler için kampanyalar düzenlemektedir. Bu da markaların bilinirliğini artırmaktadır.

GÜNÜMÜZ TRENDİ İLE GÜVEN NASIL SAĞLANIR?

Günümüzde sosyal medyanın kullanılmasının artması ile birlikte gerek kullanıcılar gerek de firmalar sosyal medyayı daha aktif kullanmaya başlamışlardır. Firmalar sosyal medya ile daha geniş kitlelere hitap edip, müşterileri ile daha hızlı iletişim kurabiliyorlar. Bu sayede markalarına olan sadakati sağlayabiliyorlar.

İLETİŞİM SAYFANIZA DİKKAT EDİN!

İletişim; kişiler arasında duygu, düşünce, bilgi gibi akla gelecek her türlü biçim ve yolu kullanarak birbirlerine aktarmalarıdır. E-Ticaret siteleri için ise iletişim sayfanızın olması oldukça önemlidir. Özelliklede müşterinizin size güven sağlaması açısından önemi büyüktür.

E-TİCARET SİTENİZİN GELİRLERİNİ ARTIRIN

E-Ticaret için önemli olan sepet tutarını artırmaya yönelik kullanabileceğiniz bazı taktikler vardır. Bu taktiklerden biride Upselling’dir. Upselling Türkçe olarak ele aldığımız zaman üst satış olarak karşımıza çıkmaktadır. Upselling ile müşteriler almak istedikleri üründen daha iyisini daha fazla parayla almayı tercih edebilirler.

HEMEN ÇIKMA ORANLARINA (BOUNCE RATE) DİKKAT!

Hemen Çıkma, siteyi ziyaret eden müşterilerin site üzerinde herhangi bir eylem gerçekleştirmeden siteyi terk etmesidir.  Site tasarımınız, hızınızın düşük olması, sayfa içeriğinizin hedef kitleyle alakası olmaması, müşterilerinizin ilgisini çekmemesi ya da müşterilere hitap etmemesi sayfa terk etme oranlarını artıracaktır.