Blog

KAÇINMANIZ GEREKEN SEO HATALARI

SEO, Arama motoru optimizasyonu demektir. SEO hatalarının büyük bir kısmı SEO uzmanı olmaya yeni adım atmış kişiler ve yeni işletmeler tarafından yapılmaktadır. Kaçınmanız gereken hatalar anahtar kelime fazlalığı, yavaş web site, kalitesiz ve kısa içerik, link satın alma, aynı içeriği farklı şekillerde yayınlama, analiz yapılmaması, kırık bağlantılar, SEO çalışmalarına geç başlama gibi hatalardır.

E-TİCARETTE KULLANICI DENEYİMİNİN ÖNEMİ NEDİR?

Kullanıcı deneyimi, UX (User Experience) olarak da bilinir. Kullanıcı deneyimini tasarımlarıyla hedeflenen, kullanıcının kendisine kullanışlı bir deneyim yaşatmaktır diye tanımlayabiliriz. Web sitenizin kullanıcı deneyimlerini geliştirmek üzere kurulu olmalıdır. Bu şekilde olması kullanıcının site üzerinde daha uzun süre vakit geçirmesini sağlayacağı için, kullanıcının satın almasına daha çok yaklaştıracaktır. Kullanıcılar kullanmaktan memnun oldukları firmalardan alışveriş yapmayı tercih etmektedirler. Sorun yaşadıkları zamansa çözüm sunabilecek firmaları tercih etmektedirler.

E-TİCARETTE SIKÇA YAPILAN HATALAR

E-Ticarette yapılan hatalar; ette fiyatlarınızın yüksek olması sizi geriye düşüren bir unsur olmaktadır, stok takibi ve stokların güncel olması çok önemlidir. Mağazanızda kalmamış ürünleri müşterilerin satın almasıyla karşılaşabilirsiniz, satılan malın faturasının olmaması durumunda satıcı birçok cezai yükümlülükle karşı karşıya kalabilmektedir, site tasarımları ziyaretçilerin güven algısını etkilemektedir. Eski ve güncel olmayan siteler güvenli olmadığını düşünen kullanıcılar bu sitelerden alışveriş yapmak istememektedirler gibi birçok hata yapılmaktadır.

E-TİCARETTE BAŞARILI OLMA YOLLARI NELERDİR?

E-Ticaret son yıllarda hızla gelişen iş modellerden birisidir. Hızlı gelişim süreci, internet üzerinden de binlerce e-ticaret sitesinin açılmasını da beraberinde getirmiştir. Ancak bu E-Ticaret sitelerinin kimi başarıyı yakalarken, kimi de başarısızlıkla sonuçlanmaktadır. Başarılı olan e-ticaret projelerine bakıldığı zaman proje sahiplerinin, seçtikleri alanın öncüleri olduğudur. İhtiyaçlarınıza cevap verecek bir yazılım edinmeniz gerekmektedir. E-Ticarette istediğiniz verimi alabilmeniz için insanların sizden haberdar olması gerekmektedir. Bu da ancak tanıtımla olabilmektedir. Yaptığınız işle ilgili yasalara hâkim olmalısınız. Tüm işlerinizi yasalara uygun olmalıdır.

TAWK.TO CANLI SOHBET SİSTEMİ

2.200.000’den fazla işletme kullanıcısı, WordPress sitenizdeki ziyaretçileri izlemenize ve sohbet etmenize olanak sağlayan Tawt.to canlı destek sistemini kullanmaktadır. Tawt.to da spam yok, reklamsız, ücretsiz ve her zaman da öyle olacaktır. Tawt.to bağlı kalmak için ücretsiz İOS, Android, Windows ve Mac OSX uygulamaları sunar veya herhangi bir modern tarayıcı ile giriş yapabilmektesiniz.

DÖRT DÖRTLÜK BİR MÜŞTERİ HİZMETİ SAĞLAMAK İÇİN NELER YAPILMALI?

Müşterilerin size ulaşması kolay olmalıdır. Bunun içinde farklı iletişim kanallarınızın olması, müşterilerinizin size daha rahat bir şekilde ulaşmasını sağlayacaktır. Çalışanlarınızı 1. Sıraya koyup, onlara hak ettikleri değerleri verdiğinizde onların çalışma koşullarını iyileştirmiş olursunuz. Çalışanlarınız ne kadar mutlu olursa, müşteri desteği konusunda da o kadar olumlu bir tavır sergileyeceklerdir. Müşteri memnuniyetini artırmak için yanıt sürelerinizi kısaltmanız gerekmektedir. Müşterilerinize kısa sürede yanıt vermek ve onların sorunlarını çözmek, müşteri memnuniyetini önemli ölçüde artırır. Sıkça sorulan sorular bölümü, müşteri desteği konusunda sizin de işinizi kolaylaştıracaktır.

ÜRÜN FİLTRELEME NEDİR, NEDEN KULLANILMALIDIR, FAYDALARI VE NASIL KULLANILMALIDIR?

Ürün filtreleme ile müşteriler aramış oldukları ürünlere kolayca ve rahatça ulaşabilmektedir. En önemlisi ise ürün filtreleme sayesinde sitenin karmaşık görüntüsü engellenmiş olmaktadır. Ürünleri birbirinden ayırmak yani farklılaştırmak için ürün filtreleme kullanılır. Müşteriler filtreleme ile hızlı ulaştıkları sonuç ile yine hızlı bir şekilde satın alma kısmına geçmektedir. Bu da satıcının e-ticaret sitesi üzerinde yoğunlaşan müşteri sayısını arttırır ve kazancının da yükselmesine neden olmaktadır.

E-TİCARET SİTENİZİ DAHA GÜVENLİ HALE GETİRMEK İÇİN İPUÇLARI

E-ticaret sitenizi güvenli hale getirebilmek için öncelikle güvenli bir altyapı sisteminizin olması gerekmektedir. Sitenizin güvenliğini sağlamak için site genelini HTTPS protokolüne taşımanız önemlidir. E-ticaret sitenizde kullanıcılara ait gereksiz bilgileri tutmamalısınız. Kullanıcı bilgileri çalınabilir ve firmanız zarar görebilir. E-ticaret sitenize abonelik alırken, kullanıcıların güçlü şifre oluşturması oldukça önemlidir.

YANDEX METRİCA MI? GOOGLE ANALYTİCS Mİ?

Özellikle E-Ticaret kullanıcıları için bu sorunun cevabı Yandex Metrica’dır. Ancak bir blog kullanıcısıysanız ve uzun yıllardır sitenizi takip ediyorsanız Google Analytics’dir. Raporlamalar, sayfa geçişleri gibi özellikler bakımından Yandex Metrica hızıyla bir adım öne çıkmaktadır.

GOOGLE ANALYTİCS NEDİR?,TERİMLERİ, KURULUMU

Sitenize hangi sıklıkla ziyaret ettiği, hangi anahtar kelimeyi araması sonucu sitenize ulaştığı, sitenizin hangi sayfasının daha çok okunduğu, hangi sayfada daha çok vakit geçirdiği gibi tüm bunlara Google Analytics sayesinde yanıt bulabilirsiniz. Google Analytics, Google’un ücretsiz olarak sunduğu bir araçtır.

YANDEX METRİCA NEDİR? YANDEX METRİCA İLE NELERİ ÖLÇEBİLİRSİNİZ? KURULUMU

Yandex Metrica, kolay anlaşılır raporlar şeklinde sitelerin performansını analiz etmeyi, kullanıcıların sitede yaptıkları eylemleri video kaydına almayı, siteye gelen veri trafiğinin kayıtlarını takip etmeyi, hem çevrimiçi hem de çevrimdışı reklamların verimliliğini değerlendirmeyi sağlayan web analiz aracıdır. Yandex Metrica ücretsiz olarak hizmet vermektedir.

MÜŞTERİLER SİTENİZİ NEDEN TERK EDER?

Müşterilerinizin sitenizi ne zaman terk ederler? E-ticaret sitenizin geç açılması. Sitenizde müşterilerin karşısına çıkan sürekli reklamlar. Müşterilerin aradıklarından farklı bilgilerle karşılaşması. Site tasarımınız da sade ve okunabilir olması gerekmektedir. Bazı müşteri kitleleri için logo önemlidir. Logonuz işini anlatmalıdır. Sitenizde müşterinin sitenizi incelemeden görebileceği bir yere koyduğunuz dikkat çekici slogan müşteriyi yakalamanızda oldukça etkili olacaktır.