Blog

YANDEX METRİCA MI? GOOGLE ANALYTİCS Mİ?

Özellikle E-Ticaret kullanıcıları için bu sorunun cevabı Yandex Metrica’dır. Ancak bir blog kullanıcısıysanız ve uzun yıllardır sitenizi takip ediyorsanız Google Analytics’dir. Raporlamalar, sayfa geçişleri gibi özellikler bakımından Yandex Metrica hızıyla bir adım öne çıkmaktadır.

GOOGLE ANALYTİCS NEDİR?,TERİMLERİ, KURULUMU

Sitenize hangi sıklıkla ziyaret ettiği, hangi anahtar kelimeyi araması sonucu sitenize ulaştığı, sitenizin hangi sayfasının daha çok okunduğu, hangi sayfada daha çok vakit geçirdiği gibi tüm bunlara Google Analytics sayesinde yanıt bulabilirsiniz. Google Analytics, Google’un ücretsiz olarak sunduğu bir araçtır.

YANDEX METRİCA NEDİR? YANDEX METRİCA İLE NELERİ ÖLÇEBİLİRSİNİZ? KURULUMU

Yandex Metrica, kolay anlaşılır raporlar şeklinde sitelerin performansını analiz etmeyi, kullanıcıların sitede yaptıkları eylemleri video kaydına almayı, siteye gelen veri trafiğinin kayıtlarını takip etmeyi, hem çevrimiçi hem de çevrimdışı reklamların verimliliğini değerlendirmeyi sağlayan web analiz aracıdır. Yandex Metrica ücretsiz olarak hizmet vermektedir.

MÜŞTERİLER SİTENİZİ NEDEN TERK EDER?

Müşterilerinizin sitenizi ne zaman terk ederler? E-ticaret sitenizin geç açılması. Sitenizde müşterilerin karşısına çıkan sürekli reklamlar. Müşterilerin aradıklarından farklı bilgilerle karşılaşması. Site tasarımınız da sade ve okunabilir olması gerekmektedir. Bazı müşteri kitleleri için logo önemlidir. Logonuz işini anlatmalıdır. Sitenizde müşterinin sitenizi incelemeden görebileceği bir yere koyduğunuz dikkat çekici slogan müşteriyi yakalamanızda oldukça etkili olacaktır.

ONLİNE ALIŞVERİŞLERDE MÜŞTERİLERİNİN DUYGULARINA HİTAP ETME YOLLARI

Biz farkında olmasak da duygularımız doğrultusunda hareket ediyoruz. Müşteriler kızgın, mutlu ya da üzüldüklerinde alışveriş yapmak isterler. Müşteriler, pozitif mesaja karşı pozitif tepki, negatif mesaja karşıda negatif tepki verme eğilimi gösteriyor. Müşterilerin deneyimleri ile içerikleri ilişkilendirmek satın alma kararlarınızda oldukça yardımcı olmanızı sağlamaktadır. İyi bir görsel müşterilerde istenilen her etkiyi yaratabilir. Görselin yanı sıra yazı tipinin de nasıl kullanacağınıza dikkat etmelisiniz. Çünkü yazı ve görsel uyumu e-ticaret sitelerinde müşterilerin duygularını harekete geçirerek satın almalarına neden olabilir.

KULLANICILARIN E-TİCARETTEN BEKLENTİLERİ

Kullanıcılar e-ticaret sitenizde yer alan fiyat bilgilerini açık ve net bir şeklide görmek isterler. Kargo hakkında ayrıntılı bilgiler öğrenmek isterler. Kullanıcılar için güven oldukça önemlidir. Sitenizin tasarımının iyi olması kullanıcılara güven sağlamada etkilidir. Kullanıcı yorumları da oldukça önemlidir. E-ticaret sitenizin yüklenme hızı da önemlidir.

E-TİCARET SİTENİZE OLAN GÜVENİ NASIL ARTTIRABİLİRSİNİZ?

E-ticaret sitenize olan güveni arttırmak için kullanıcı yorumlarını paylaşın. Kullanıcılar ile iletişime geçin. Kullanıcılara bilgi aktarımı sağlarken ürünleriniz hakkında doğru, detaylı ve tam bilgi aktarımı yapın. Kullanıcılara farklı ödeme seçenekleri sunun. Görselliğe önem verin. (ürün ve site tasarımınız)

PAZARYERLERİNDE SATIŞ YAPARKEN DİKKAT EDİLMESİ GEREKENLER

Müşteri genel olarak uygun fiyatı tercih etmektedir. Müşteri kaliteye oldukça önem vermektedir. Müşteri memnuniyetini sağlamak adına müşterilerinize hediye gönderebilirsiniz. Müşterilerinizle iletişim kurmanız oldukça önemlidir. Satış arttırmak için ürünü iyi açıklanmanız gerekmektedir. Müşteri puanı da satış artırmak için önemli bir etkendir.

E-TİCARETTE YORUMUN VE MAĞAZA PUANININ ÖNEMİ

Müşteri yorumları sitenizin güvenliğini artırır. Müşteri yorumları başka bir müşterinin satın almasında etkilidir. Müşteri yorumları size yön gösterir ve bilgi almanızı sağlar. Mağaza puanı, bazı internet sitelerinde vardır. Mağaza puanları biriktirilerek sitelerde değişik şekillerde kullanılabilmektedir. Müşterinin memnun olmasıyla mağaza puanı da artacaktır.

E-TİCARETTE FOTOĞRAF ÇEKİMİ

E-Ticaret siteniz sizin mağaza vitrininizdir ve müşteri ilk olarak buraya bakmaktadır. Bundan dolayı da sitenizdeki fotoğraflar oldukça önemlidir. Fotoğraflarınızın kaliteli olması oldukça önemlidir. Kalitesiz fotoğraflar müşteri kaybetmenize neden olabilir.

E-TİCARETTE SADIK MÜŞTERİ KİTLESİ NASIL OLUŞTURULUR?

E-Ticarette sadık müşteri kitlesi oluşturmak oldukça önemlidir. Müşterilerin ürün ve hizmet konusunda yorum yapmaları oldukça önemlidir. Müşterilerinize bir anda hediye göndermek onları hem mutlu edecek hem de şaşırtacaktır. Çalışanlar da müşteri sadakatini sağlamada oldukça önemlidir.

STOKSUZ E-TİCARET (DROPSHİPPİNG)

Dropshipping elinizde olmayan bir malın stok halinde tutmadan A şirketinden müşteriye aracılık yaparak satılması işlemidir. Ürün size gelmiyor ve siz ürünü hiçbir şekilde görmüyorsunuz. Bundan dolayı da depolama, stok ve eleman maliyetleriniz yok. Pek çok kişi giderlerden kurtulduğu için stoksuz e-ticareti (dropshipping) seçmek için uygun buluyor.