Blog

ONLİNE ALIŞVERİŞLERDE MÜŞTERİLERİNİN DUYGULARINA HİTAP ETME YOLLARI

Biz farkında olmasak da duygularımız doğrultusunda hareket ediyoruz. Müşteriler kızgın, mutlu ya da üzüldüklerinde alışveriş yapmak isterler. Müşteriler, pozitif mesaja karşı pozitif tepki, negatif mesaja karşıda negatif tepki verme eğilimi gösteriyor. Müşterilerin deneyimleri ile içerikleri ilişkilendirmek satın alma kararlarınızda oldukça yardımcı olmanızı sağlamaktadır. İyi bir görsel müşterilerde istenilen her etkiyi yaratabilir. Görselin yanı sıra yazı tipinin de nasıl kullanacağınıza dikkat etmelisiniz. Çünkü yazı ve görsel uyumu e-ticaret sitelerinde müşterilerin duygularını harekete geçirerek satın almalarına neden olabilir.

KULLANICILARIN E-TİCARETTEN BEKLENTİLERİ

Kullanıcılar e-ticaret sitenizde yer alan fiyat bilgilerini açık ve net bir şeklide görmek isterler. Kargo hakkında ayrıntılı bilgiler öğrenmek isterler. Kullanıcılar için güven oldukça önemlidir. Sitenizin tasarımının iyi olması kullanıcılara güven sağlamada etkilidir. Kullanıcı yorumları da oldukça önemlidir. E-ticaret sitenizin yüklenme hızı da önemlidir.

E-TİCARET SİTENİZE OLAN GÜVENİ NASIL ARTTIRABİLİRSİNİZ?

E-ticaret sitenize olan güveni arttırmak için kullanıcı yorumlarını paylaşın. Kullanıcılar ile iletişime geçin. Kullanıcılara bilgi aktarımı sağlarken ürünleriniz hakkında doğru, detaylı ve tam bilgi aktarımı yapın. Kullanıcılara farklı ödeme seçenekleri sunun. Görselliğe önem verin. (ürün ve site tasarımınız)

PAZARYERLERİNDE SATIŞ YAPARKEN DİKKAT EDİLMESİ GEREKENLER

Müşteri genel olarak uygun fiyatı tercih etmektedir. Müşteri kaliteye oldukça önem vermektedir. Müşteri memnuniyetini sağlamak adına müşterilerinize hediye gönderebilirsiniz. Müşterilerinizle iletişim kurmanız oldukça önemlidir. Satış arttırmak için ürünü iyi açıklanmanız gerekmektedir. Müşteri puanı da satış artırmak için önemli bir etkendir.

E-TİCARETTE YORUMUN VE MAĞAZA PUANININ ÖNEMİ

Müşteri yorumları sitenizin güvenliğini artırır. Müşteri yorumları başka bir müşterinin satın almasında etkilidir. Müşteri yorumları size yön gösterir ve bilgi almanızı sağlar. Mağaza puanı, bazı internet sitelerinde vardır. Mağaza puanları biriktirilerek sitelerde değişik şekillerde kullanılabilmektedir. Müşterinin memnun olmasıyla mağaza puanı da artacaktır.

E-TİCARETTE FOTOĞRAF ÇEKİMİ

E-Ticaret siteniz sizin mağaza vitrininizdir ve müşteri ilk olarak buraya bakmaktadır. Bundan dolayı da sitenizdeki fotoğraflar oldukça önemlidir. Fotoğraflarınızın kaliteli olması oldukça önemlidir. Kalitesiz fotoğraflar müşteri kaybetmenize neden olabilir.

E-TİCARETTE SADIK MÜŞTERİ KİTLESİ NASIL OLUŞTURULUR?

E-Ticarette sadık müşteri kitlesi oluşturmak oldukça önemlidir. Müşterilerin ürün ve hizmet konusunda yorum yapmaları oldukça önemlidir. Müşterilerinize bir anda hediye göndermek onları hem mutlu edecek hem de şaşırtacaktır. Çalışanlar da müşteri sadakatini sağlamada oldukça önemlidir.

STOKSUZ E-TİCARET (DROPSHİPPİNG)

Dropshipping elinizde olmayan bir malın stok halinde tutmadan A şirketinden müşteriye aracılık yaparak satılması işlemidir. Ürün size gelmiyor ve siz ürünü hiçbir şekilde görmüyorsunuz. Bundan dolayı da depolama, stok ve eleman maliyetleriniz yok. Pek çok kişi giderlerden kurtulduğu için stoksuz e-ticareti (dropshipping) seçmek için uygun buluyor.

CANLI DESTEK SİSTEMİNİN E-TİCARET FİRMALARINA AVANTAJLARI

Canlı destek sistemi de e-ticaret firmaları için müşteri desteği konusunda oldukça fazla avantaj sağlamaktadır. Canlı destek sistemi ile müşteriler sorunlarına daha hızlı ve etkili çözüm sağlayabilmektedirler. Canlı destek aynı zamanda müşteriye güven konusunda etkilidir. Kaliteli sunulan canlı destek sistemi müşteri desteği konusunda rekabette öne çıkmada yardımcı olur.

 

GİDER PUSULASI NEDİR?

İşletmene, iş yeri olmayan, birinden ürün alacaksınız. İşletmesi olmayan bu satıcı, size fatura, fiş ya da makbuz veremez. Ödemeyi muhasebe kayıtlarına geçirerek alışverişi yasal kılmak için satıcı adına bir gider pusulası düzenlenir. Böylece, fatura hükmünde bir belgeniz olur.

ÜCRETSİZ KARGONUN SATIŞA ETKİSİ

Online alışverişin artması ile e-ticaret firmaları çeşitli pazarlama araçları kullanmaya başladı. Bu da e-ticarette firmaları arasında rekabeti getirdi. Bu rekabette en çok tercih edilen pazarlama aracı ise ücretsiz kargo oldu.

E-TİCARETTE NEDEN E-FATURA KULLANILMALI?

E-Fatura kesmek, e-ticaret operasyonunu hızlandırır. Müşteri pazaryerinden(n11,gittigidiyor gibi) alışveriş yaptığı zaman ve o alışverişin faturası hemen kesilip gönderildiğinde müşteri memnuniyetini artırır. E-Fatura kullanımı satış sonrası işlemleri de kolaylaştırıyor. İade, değişim gibi alanlarda e-fatura hız sağlar.