Blog

CANLI DESTEK SİSTEMİNİN E-TİCARET FİRMALARINA AVANTAJLARI

Canlı destek sistemi de e-ticaret firmaları için müşteri desteği konusunda oldukça fazla avantaj sağlamaktadır. Canlı destek sistemi ile müşteriler sorunlarına daha hızlı ve etkili çözüm sağlayabilmektedirler. Canlı destek aynı zamanda müşteriye güven konusunda etkilidir. Kaliteli sunulan canlı destek sistemi müşteri desteği konusunda rekabette öne çıkmada yardımcı olur.

 

GİDER PUSULASI NEDİR?

İşletmene, iş yeri olmayan, birinden ürün alacaksınız. İşletmesi olmayan bu satıcı, size fatura, fiş ya da makbuz veremez. Ödemeyi muhasebe kayıtlarına geçirerek alışverişi yasal kılmak için satıcı adına bir gider pusulası düzenlenir. Böylece, fatura hükmünde bir belgeniz olur.

ÜCRETSİZ KARGONUN SATIŞA ETKİSİ

Online alışverişin artması ile e-ticaret firmaları çeşitli pazarlama araçları kullanmaya başladı. Bu da e-ticarette firmaları arasında rekabeti getirdi. Bu rekabette en çok tercih edilen pazarlama aracı ise ücretsiz kargo oldu.

E-TİCARETTE NEDEN E-FATURA KULLANILMALI?

E-Fatura kesmek, e-ticaret operasyonunu hızlandırır. Müşteri pazaryerinden(n11,gittigidiyor gibi) alışveriş yaptığı zaman ve o alışverişin faturası hemen kesilip gönderildiğinde müşteri memnuniyetini artırır. E-Fatura kullanımı satış sonrası işlemleri de kolaylaştırıyor. İade, değişim gibi alanlarda e-fatura hız sağlar.

E-FATURA VE E-ARŞİV HAKKINDA ÖNEMLİ BİLGİLER

E-fatura ve E-arşiv dijital ortamda kesilen faturadır. Matbu yani basılı faturada olması gereken bilgiler vardır. Dijital olmasından kaynaklı ek bilgiler vardır.

E-TİCARET KOBİ’LERİNE ÖNEMLİ BİLGİLER

E-ticaret yapanların en sık gerçekleştirdiği süreç fatura kesme ve gönderme süreçleridir. E-ticaret yapan firmanın satış adetleri çoğaldıkça bu işlemlerin tam bir zaman kaybına dönüşeceğini ve bu durumları yaşamamak için e-fatura ve e-arşiv uygulamasına geçilmesi çok önemlidir.

E-TİCARETTE KARGO

E-ticaretle kargocuların yükü, tüketicilerin de şikâyeti arttı. En çok şikâyet kargo tesliminde yaşanıyor. ‘Paketim nerde kaldı’ diye sorana kargocunun cevabı hazır, “Geldik evde yoktunuz.”

E-TİCARETİN HEM SATICIYA HEM DE ALICIYA SAĞLADIĞI FAYDALAR

E ticaret; İnternet ortamında insanların belirli sistemler üzerinde gerçek veya sanal ürünleri para karşılığında satın alması işlemini ve internet üzerinden ticaret yapma faaliyetidir. Bunu da internet üzerinden yapılan ticaretin alıcı ve satıcılar açısından sağladığı faydalar olarak gruplandırılabilir.

E TİCARETTE ‘GÜVEN DAMGASI’

Elektronik ticarette güvenlik ve hizmet kalitesi standartlarının yükseltilmesi ve internet sitelerinin güvenilirliğinin tesis edilmesi amacıyla Güven Damgası sistemi devreye girdi.Elektronik ticarette güvenlik ve hizmet kalitesi standartlarının yükseltilmesi ve internet sitelerinin güvenilirliğinin tesis edilmesi amacıyla Güven Damgası sistemi devreye girdi.

İNTERNET GİRİŞİMCİLERİNE 10 YENİ KAZANÇ VE EKONOMİ MODELİ

Bilgiye erişim, iletişim ve eğlence amaçlı kullanımı dışında etkili bir ticaret kanalı olmayı başaran İnternet, ekonomi literatürüne e-ticaret ve yeni ekonomi kavramlarını katmayı da başarmış durumda.

E-TİCARETTE KÜÇÜK İŞLETMELERE TÜYOLAR

E-ticarete giren her işletme başarılı olamıyor. Yanlış pazarlama stratejileri nedeniyle birçok e-ticaret sitesi kapanmak zorunda kalıyor. Fakat doğru reklam ve pazarlama yöntemleriyle yüksek cirolar yapan e-ticaret siteleri de var. Üstelik bu siteler sanıldığı gibi ünlü markalara ait değil.

E-TİCARETTE MÜŞTERİ MEMNUNİYETİ İLK SIRADA

Müşteri memnuniyeti, internet üzerinden yaptığınız pazarlama çalışmalarının başarıya ulaşmasındaki en önemli faktördür. Dünyanın en kaliteli ya da en uygun fiyatlı ürününü satıyor olsanız da, tek başına ne kaliteli ürün ne de uygun fiyat müşteri memnuniyeti sağlamayacaktır.