Çalışma Hayatımıza Gelen Yeni Düzenleme

Bir süredir hayatımızda olan ve hala devam eden Koronavirüsü hayatımızı oldukça etkilemiştir. Gerek alışkanlıklarımız gerek yeme-içme düzenimiz hatta çalışma hayatımız gibi birçok alanda değişiklikler yapmak zorunda kaldık. Daha önceki yazımızda “Koronavirüs’ün E-Ticaret’e ve Kargo Sürecine Olan Etkileri” hakkında olmuştu. Bu yazımızda hem yaşamımızdaki değişiklikleri hem de e-ticaret ve kargo sürecinde yaşanan durumları sizlere anlatmıştık. Yazımızda da bahsettiğimiz gibi yaşanan durumlardan biri de çalışma hayatımızda ki değişikliklerdir. Bu değişim sürecinde etkili bir şekilde kullanmak için yapmanız gereken nelerdir?

Düzenli Çalışma Saatleri Oluşturun

Evinizde çalıştığınız süreç boyunca iş yerinde çalıştığınız saatleri devam ettirmelisiniz. Aynı saatte işe başlayıp aynı saatte işi bitirmelisiniz. Bu süreçte en önemli nokta bir programınızın olmasıdır ve bu programa sadık kalmanızdır. Evden çalışmanın en önemli avantajı ise esnekliktir. Bazı durumlarda çalışma sürenizi uzatmanız ya da daha erken başlamanız gerekebilir.

Kendinizi Hazırlayın

Çalışma odanızın olması sizin için daha etkili çalışmanızı sağlayacaktır. Bu yüzden eğer imkânınız varsa kendinize çalışma odası yaratın. Çalışma odanız olmasa bile mutlaka bir çalışma ortamınız olmalıdır ve masa başında olmalısınız. Bilgisayarınız bu süreçte sizin iş gereksinimlerini karşılayabilecek size vakit ve motivasyon kaybı yaratmadan sürekliliği sağlayabilecek nitelikte olmalıdır. Ayrıca işe gider gibi giyinmek sizi psikolojik olarak hazırlayacaktır. Resmi giyinmenize gerek yoktur. Sadece sizi çalışma psikolojisinde olmanızı sağlayacak bir pantolon ve bir tişört giymekte yeterli olacaktır.

İnternet Güvenliğini Sağlayın

Evde iş ortamı yaratmanızdaki en önemli etken internettir. Ancak internet bağlantınızda bu durumda oldukça önem arz etmektedir. Zayıf internet bağlantıları işleriniz sekteye uğramasına neden olacaktır. Bu yüzden sürekli ve güçlü bir bağlantının olması gerekmektedir.

İnternete erişiminizde oldukça önemlidir. Eğer olası bir saldırıya uğrama sansının artması sebebiyle herkese açık olan WİFİ bağlantılarından kaçının. Bunu için kendi internetinizi ya da sadece güvenli internet bağlantısının olduğu yerlerde bağlantınızı sağlayın.

Molalar Oluşturun

Molalar kendinizi yenilemeniz ve tekrar işinizin başına geldiğinizde daha etkili çalışmaya başlamanızı sağlayacaktır. Gün boyu bilgisayarınızın karşısında kalmayın düzenli aralıklarda masanızdan kalkmanız önemlidir. Bu aralarda bilgisayarınızdan uzaklaşıp biraz hareket etmek yaralı olacaktır. Böylece çalışma motivasyonunuz artacaktır.

İş Arkadaşlarınızla İletişim Halinde Olun

İş yerinde herhangi bir sorun olduğunda iş arkadaşlarınız hemen yanı başınızda olduğu için problemi konuşup halletmek oldukça pratikti. Evden çalışma sürecinde de bu iletişimi devam ettirmeniz oldukça önemlidir. İş arkadaşlarınla iletişim halinde olun. Böylelikle hem kendinizi yalnız hissetmezsiniz hem de verimliliğiniz daha fazla olur.

BirFatura'yı Siz de Kullanıp Deneyebilirsiniz.

Logo

Arge-Merkezi: Üniversiteler Mh. Bilkent Cyberpark Tepebinası No: 413 Çankaya/Ankara

Genel Merkez: Kızılcaşar Mh. 2714.Sk. No:16 Gölbaşı/Ankara

Tel: 0850 303 32 96

© Copyright 2016 – 2022