Bir Fatura İle Başlayın.

Çiçek Sepeti Komisyon Oranı Ne Kadar?

Çiçek Sepeti Komisyon Oranı Nedir, Nasıl Hesaplanır

e-Ticaret yapmak isteyenlerin popüler durağı Çiçek Sepeti, yüksek marka bilinirliği sayesinde mağaza açan işletmelerin para kazanma potansiyelini artırır. Ancak kargo ücretleri dışında mağaza sahiplerinden alınan bazı giderlerinden bir tanesine de Çiçek Sepeti komisyon oranı adı verilir. Çiçek Sepeti komisyon oranları sadece yapılan satışlardan alınmakla birlikte açılış sırasında sunulan sözleşmede açıkça belirtilir.

Ayrıca yıllara göre değişiklik gösteren Çiçek Sepeti satıcı komisyon oranları platform tarafından mağazalara bildirilir. Kategoriye göre değişen yüzdelik değerlerin sipariş tutarından düşmesi sebebiyle kar marjını oldukça etkiler. Bu nedenle pazar yeri dizimizin bu bölümünde de, Çiçek Sepeti’nde mağazası olan okurlarımızın güncel Çiçek Sepeti komisyonlarını kolaylıkla görüntüleyebilmelerini amaçladık.

Çiçek Sepeti komisyonları kategori bazlı farklılık göstermekle birlikte KDV dahil şekilde gösterilmez. Dolayısıyla kar marjını hesaplarken KDV’yi de eklemek gerekir. Çiçek Sepeti komisyon oranları 2023 yılı değerleri aşağıdaki gibidir:
çiçeksepeti komisyon oranları 2023

Çiçek Sepeti giyim komisyon oranları gibi bazı ürünlerdeki oranlar çok değişiklik göstermese de sınırlı kategorilerde artış veya azalış gözlemlenebilir. Satıştan alınan komisyonların haricinde bir de Çiçek Sepeti Influencer komisyon oranları, sosyal medya fenomenlerinin platform üzerinde tanıttığı ürünler üzerinden alınır.

Influencer tarafından takipçilere sunulan ürün linklerini tıklayıp satın alan kullanıcılara göre belirlenir. Platformun resmi web sitesinde bu oranları paylaşamaması sebebiyle Çiçek Sepeti ile görüşerek bilgi edinebilirsiniz.

Çiçek Sepeti Komisyon Oranı Dışındaki Diğer Kesintiler Neler?

Mağaza açılırken yapılan sözleşmede detaylı şekilde belirtilen komisyon oranı dışındaki kesintiler; Çiçek Sepeti listeleme ücreti, altyapı kullanım bedeli ve cezai işlem tutarlarıdır. Altyapı kullanım ve listeleme bedeli oldukça düşük cüzi ücretler olmakla birlikte zamanında kargolama, iptal oranının düşük olması gibi durumlarda platform yaptırımları uygulanmayacağı için cezai işlemler kar marjını düşürmeyecektir.

Güvenli ödeme altyapısı kullanım bedeli, KDV dahil sipariş tutarından %1.5 oranında alınan ücrettir. Çiçek Sepeti’nin ödeme işlemlerinin güvenli şartlarda yapılmasını sağlayan yazılımın kullanımı sebebiyle alınır. Örneğin 100 TL’lik bir alışverişte 1.5 TL kesilir. Kesintiler sözleşmenin 2-4. sayfalarında ve Sık Sorulan Sorular bölümünde ayrıntılı olarak anlatılmıştır. Mağaza açılış süreçleri hakkında detaylı bilgi için “Çiçek Sepeti Satıcı Olmak için Gerekenler” başlıklı yazıya tıklayabilirsiniz.

Çiçek Sepeti Listeleme Bedeli Nedir?

Çiçek Sepeti’nde satış oranı ile ilgili bir diğer kesinti daha mevcuttur: Çiçek Sepeti Listeleme bedeli. Buna göre aylık bazda siparişe dönüşen ürün başına hesaplama yapılır. Sadece o ay ilgili tişört sayısıyla orantılı olarak artış gösterir. Satıcının o ay satılmış ürün sayısı ile birim listeleme bedelinin çarpımıyla bulunur. Örneğin listelenen tişörtleriniz Ocak ayında 100 adet sattı: 100×3=300 TL eder. Birim listeleme bedeli her yıl artabilir olmakla birlikte şu anki tutarı 3 TL’dir. 

Çiçek Sepeti Kar Oranı Nasıl Hesaplanır?

Çiçek Sepeti’ndeki satışlarınızdan ne kadar kar edildiğini hesaplamak amacıyla öncelikle Çiçek Sepeti komisyon hesaplama işlemini yapmanız gerekir. Buna göre Komisyon Tutarı= Komisyon Oranı (%)×KDV Dahil Satış Fiyatı formülünü kullanabilirsiniz. Ardından siparişin kargo gönderim ücreti, alış fiyatı, listeleme bedeli ve altyapı kullanım bedelini toplayıp satış fiyatından çıkardığınızda net karı hesaplamış olursunuz.

Örneğin; alış fiyatı 100 TL olan bir tişörtü KDV dahil 250 TL liste fiyatı ile sunduğunuzu varsayalım. Çiçek Sepeti giyim komisyon oranları %20 olduğundan Komisyon Tutarı: 250×%20=50 TL olacaktır. Kargo ücreti ise 30 TL olsun. Altyapı kullanım bedeli 250×%1.5=3.75 TL ve Listeleme bedeli ise satış oranına göre değiştiğinden 10 TL olduğunu varsayalım. Buna göre; 250-(100+50+30+10+3.75)=56.25 TL net kar marjı olmuş olur.

Çiçek Sepeti Komisyon İndirimi Yapıyor mu?

Çiçek Sepeti bazı durumlarda indirimli komisyon oranlarıyla satış imkanı sunabilir. Kadın girişimciler ve öğrencilere özel mağaza açma seçeneklerinin yanı sıra bazı kampanyalar sayesinde Çiçek Sepeti komisyonsuz satış olanağı da sağlayabilir.

Çiçek Sepeti Satış Komisyonu Nasıl Ödenir?

Çiçek Sepeti komisyon oranı dahil tüm kesintiler genellikle haftalık periyotlarda alınır, herhangi bir ekstra ödeme yapmanız gerekmez. Teslim edilen siparişlerden elde edeceğiniz kazançtan düştükten sonra kalan hak edişleriniz mağazanın banka hesabına yatırılır. Tüm kesintiler fatura edilerek detaylı olarak belirtilir. Mağazanızı Çiçek Sepeti entegrasyonu kullanarak çok daha sağlıklı bir şekilde yönetebilirsiniz.

Diğer online platformlarla benzer olarak Çiçek Sepeti’nde de müşterilerinize e-arşiv fatura göndermeniz zorunlu olduğundan gelen siparişlerinizi tek merkezden yönetip alıcılarına otomatik fatura gönderebilirsiniz. Bununla birlikte anlaşmalı olduğunuz kargo firmasını da entegre edebileceğiniz için barkodlarını kolaylıkla yazıdırıp siparişlerinize ekleyebilirsiniz.

BirFatura

BirFatura

Tüm pazaryerlerine entegre;
Hızlı, kolay ve güvenli faturalandırma sistemi!

Yazıyı paylaşın: