Çok Kanallı Pazarlamanın Avantajları

cok-kanalli-pazarlamanin-avantajlari

Omni-channel Pazarlama (Çok Kanallı) Nedir?

Çok kanallı pazarlama, firma ile müşteri arasındaki bağı oluşturur. Bu bağı oluştururken de birçok kanalı kullanarak müşteri ile etkileşime geçer. Çok kanallı pazarlamada amaç, hedef kitleyi maksimum düzeyde artırıp kullanıcı deneyimi sunmaktır.

Kısaca çok kanallı pazarlamayı açıklamak gerekirse birçok kanal kullanarak müşterileriniz için kullanıcı deneyimidir. Diğer bir deyişle Çok kanallı pazarlama online ve offline kanalları bir araya getirmektir.

Omni-channel Pazarlamanın (Çok Kanallı) Önemi Nedir?

İnternetinde gelişmesiyle birlikte rekabette artmıştır. Tamda bu kısımda müşteri memnuniyeti oldukça önemli bir hale gelmiştir. Bu durumda omni-channel pazarlamanın önemini artırmıştır. Çünkü müşteri memnuniyeti ne kadar artarsa tercih edilme oranı da o kadar artmaktadır.

Sosyal medyanın ön planda olmasıyla birlikte müşterilerin gücüde artmıştır. Çünkü eğer müşterileriniz hizmetinizden memnun kalmazsa yaşamış olduğu durumu sosyal medya üzerinden potansiyel müşterilerinize duyurmaktadırlar. Sosyal medya üzerinden de hızlı yayılması sonucu firmanız açısından oldukça olumsuz sonuçlara neden olmaktadır.

Omni-channel pazarlama ile her kanalda aynı müşteri memnuniyeti sağladığı için firmanız açısından bu sefer olumlu sonuçlar ortaya çıkarır. Memnun müşteri sizi tekrar seçecek ve memnuniyetini de dile getirip size yeni müşteriler kazandıracaktır.

Omni-channel Pazarlamanın (Çok Kanallı) Sağladığı Avantajlar Nelerdir?

  • Firmaların operasyonel yapılarını düzenlemekle birlikte müşterilerini kaybetmemeleri ve daha fazla satış yapabilmeleri için yardımcı olmaktadır. Bu sayede müşteri memnuniyeti artabilmektedir.
  • Müşteriler ile farklı kanallarda iletişimde olduğu zaman bu kanalların birbirini tamamlaması gerekmektedir. Bu durum bazen kopukluklara neden olmaktadır. Çok kanallı pazarlama ile bu durumdan kaçınarak en az düzeye inmiş olur.
  • Müşteriye verilen önem diğer kanal stratejilerine göre omni-channel (çok kanallı) pazarlamada daha fazladır. Mobil kullanımının artması ile birlikte de artık müşteriler istedikleri yerden ulaşabilecekleri için onların deneyimlerinin tutarlılığı daha önemli hale gelmiştir.
  • Çok kanallı olması sayesinde müşterileri daha iyi anlayabilirsiniz. Hangi kanalda neler yaptığını, hangi zaman diliminde iletişime geçtiği gibi birçok bilgiyi öğrenebilirsiniz. Size pazarlamayla ilgili çalışmalarınızı da ipuçları sağlar.
  • Omni-channel pazarlama müşterilerin yarıda kalan alışverişini tamamlamasına teşvik ettiği edebilir.

 

İçerik Editörü: Elif SÜER

BirFatura

BirFatura

Tüm pazaryerlerine entegre;
Hızlı, kolay ve güvenli faturalandırma sistemi!

Yazıyı paylaşın:

Diğer Yazılarımız

Daha Fazla Bilgi Edinin