ibrahim bayır
İbrahim BAYIR-BirFatura.com Kurucusu
Türkiye’de ve dünyada finansal teknolojiler alanındaki son trendleri ve genel durumu değerlendirebilir misiniz?

Son yıllarda Türkiye’de ve dünyada finansal teknolojiler yükselişte. Finansal teknolojiler çok geniş bir alan ve her geçen gün yeni inovatif ürünler ortaya çıkmakta. BirFatura olarak biz de bu finansal teknolojiler ekosisteminin faturalandırma kısmında yer alıyoruz.

FinTek alanında dünyada yeni çıkan ürünlere bakarak, finansal teknolojilerin çok daha fazla gelişeceğini söyleyebiliriz. Türkiye’nin bu alandaki vizyonu ile İstanbul’u bir finans merkez haline getirmek istemesi bizce çok doğru bir adım ve bu yönde atılması gereken adımlar bulunuyor.

Pandemi süreci finansal teknolojileri nasıl etkiledi? Hangi yeni ihtiyaçlar doğdu?

Pandemi döneminde finansal teknolojiler birçok teknolojik alanda olduğu gibi hızlanarak, yeni ve pratik ürünler ortaya çıkardı. Örneğin temassız ödemeler daha da önem kazandı.

Ayrıca yeni ihtiyaçlar da belirlemeye başladı. İnsanlar sadece bir imza ya da kişisel doğrulama işlemlerini bankaya gitmeden evde bankacılık hizmetleri kullanarak yapmak istedikleri için, bankacılıkta uzaktan etkileşim ve doğrulama teknolojileri önem kazandı.

Önümüzdeki dönemlerde beklediğiniz, sektörün büyümesine yönelik regülatif değişiklikler var mı?

Eğer finansal teknolojiler konusunda bir merkez haline gelmek istiyorsak hızla regülasyonları geliştirmemiz ve uyum sağlamamız gerekiyor. Örneğin geçtiğimiz haftalarda bankacılık sektöründe uzaktan doğrulama alanında bir yasal düzenleme yapıldı ve bu sayede artık bankaya gitmeden uzaktan müşteri olma ve imza gerektiren bazı işlemlerin uzaktan yapılabilmesinin önü açılmış oldu.

Buna benzer yeni regülatif değişikliklerin de kısa zamanda yapılacağından yana hiç şüphemiz yok.

Markanızın öne çıkan özellikleri neler, bu sektöre nasıl bir katkı sağlıyorsunuz?

Biz BirFatura olarak finansal teknolojilerin ve özellikle e-ticaretin faturalandırılması alanında hizmet veriyoruz. Hedefimiz, e-ticaret otomasyon sistemimiz ile bir siparişin 3 sn. gibi bir sürede insan müdahalesi olmadan faturalandırılabilmesi. Şu anda bu işlemleri Türkiye çapında gerçekleştirebilmekteyiz. Hatta Türkiye’de kesilen e-ticaret faturalarının %7’si bizim sistemimiz üzerinden kesilmekte.

Bankacılık ve finans sektöründe sunulan hizmetler, yenilikçi finansal teknolojilerle nasıl geliştirilebilir?

Gelişimin devlet ve startup iş birliğine bağlı olduğunu düşünüyoruz. Çünkü startuplar her zaman bir boşluğu doldurur ve devletin buna uygun altyapıyı oluşturması beklenir. Sadece finansal teknolojiler için dahi devlet tarafında bir birim kurulabilir. Ülkemizden global pazara açılabilecek ürünlerin çıkabileceğini düşünüyoruz.

Önümüzdeki dönemler için yol haritanızda neler var?

Hedefimiz ilk olarak yurt dışı pazarlarına açılmak. Globalleşmeyi önemsememizin bir nedeni de bunun ülkemiz için yapabileceğimiz en iyi şey olduğuna inanmamız. Tabi ki bu aynı zamanda bizim daha global bir ürün geliştirmemiz gerekliliğini gösteriyor.

Bu alanda faaliyet göstermek isteyen firmalara neleri geliştirmelerini önerirsiniz?

Finansal teknolojiler; regülasyonlar barındıran, hatanın tolere edilemeyeceği bir alan. Bu yüzden yeni ürünlerin çok dikkatli hesaplarla çıkarılması gerektiğine inanıyoruz. Uzman olunmayan alanlarda bir uzmandan danışmanlık almak veya kurucu ortak olarak bir şirkete alınmanın da çok faydalı olacağını düşünüyoruz.

BirFatura'yı Siz de Kullanıp Deneyebilirsiniz.

Logo

Arge-Merkezi: Üniversiteler Mh. Bilkent Cyberpark Tepebinası No: 413 Çankaya/Ankara

Genel Merkez: Kızılcaşar Mh. 2714.Sk. No:16 Gölbaşı/Ankara

Tel: 0850 303 32 96

© Copyright 2016 – 2022