Bir Fatura İle Başlayın.

e-Defter Başvurusu Nasıl Yapılır?

GİB e-Defter Başvurusu Nasıl Yapılır
İsteğe bağlı olanlara ek olarak zorunluluktan elektronik defter uygulamasını kullanmanız gerekiyorsa vakit kaybetmeden e-defter başvurularını yapmak da fayda var. Maliye Bakanlığına bağlı Gelir İdaresi Başkanlığına (GİB) yapacağınız başvurular, tamamen elektronik ortamda gerçekleştiği için dilekçe ile ve benzeri fiziki yöntemler geçersiz oluyor. GİB’in e-deftere özel oluşturduğu web sayfası, başvuru dahil uygulamayla ilgili birçok işlemi yapabilmeniz için hizmete sunulmuş. Dolayısıyla yazıyı okuyarak başvuru sırasında dikkat etmeniz gerekenlerle birlikte e-deftere nasıl geçilir öğrenebilirsiniz.

Başvurunun yapılacağı edefter.gov.tr adresini ziyaret etmeden önce, GİB’in “e-Defter Uygulaması Başvuru Kılavuzu” ile tebliğ ettiği yönergelere uymanız gerekir. Başvuruya geçmeden birkaç kısa hazırlığı tamamlamalısınız:

  1. Öncelikle Kamu kurumu ve tüzel kişiliği olmayan ortaklıklar ile tüzel kişilerin (anonim, limited, kooperatif gibi) mali mühür; şahıs firması gibi gerçek kişilerin ise şirketlerine ait e-imza (nitelikli elektronik sertifika) aygıtlarının işlem süresince hazır ve güncel bulunmasına ihtiyaç vardır.
  2. Buna ek olarak gönderim tarihlerinde GİB sistemine yüklemeniz gereken e-defter beratlarını, çeşitli teknik aksaklıklar olsa bile zamanında gönderdiğinizi ispatlamak için zaman damgası temin edip kullanabilirsiniz. İşlemin tamamını elektronik sertifikalar ile yapmanız sebebiyle bilgisayara takılı ve hazır bulunması önemlidir.
  3. Mali mühür ile zaman damgası siparişlerinizi TÜBİTAK Kamu SM üzerinden verebilir, elektronik imzayı ise e-İmza sayfamıza tıklayarak alabilirsiniz. Bu konuda ihtiyaç duyacağınız tüm bilgilere aşağıdaki içeriklerden de hemen ulaşabilirsiniz:

4. Ayrıca e-defter oluşturmak, yalnızca e-defter uyumlu programlar veya varsa GİB testlerinden başarıyla geçen yazılımınız üzerinden mümkündür. Dolayısıyla e-deftere başvurmanın öncesinde edefter.gov.tr/edefteruyumluyazilimlar.html listesi içerisinden seçeceğiniz firmayı belirlemeli ya da yazılımınızı GİB’e onaylatmalısınız.

5. Ardından bilgisayarınızda Java 32 bit yüklü ve güncel olmalıdır.

6. Java Control panelini açarak uyg.edefter.gov.tr/edefter bağlantısını güvenilen siteler arasına ekleyin.

7. Tarayıcı geçmişi ile Cache Belleği bölümlerini temizleyin.

8. Bazen, bazı internet tarayıcılarından kaynaklı sorunlar yaşanabilir. Her ihtimale karşı oradan denemek üzere, bilgisayarınıza Mozilla Firefox tarayıcısını indirebilirsiniz.

9. Son olarak ise ebelge.gib.gov.tr anasayfası üzerinden indireceğiniz İmzalama Aracı’nı bilgisayarınıza indirerek kurmanız gerekir.

e-Defter Başvurusu Nasıl Yapılır?

Bir önceki başlıkta yer verdiğimiz hazırlıkları tamamladıktan sonra yapacağınız başvuru tamamen online olduğu için oldukça az zamanınızı alacak. GİB’in imzalama aracını indirip elektronik imza sertifikanızı açık konuma getirdikten sonra edefter.gov.tr adresine giriş yapın. Ardından ana sayfanın üst menüsündeki “e-Defter Başvurusu” sekmesine tıklayın. Geriye kalan süreçte aşağıdaki adımları takip edebilirsiniz:

e-defter-basvurusu-nasil-yapilir
  • Başvuru sayfasına tıklayınca karşınıza aşağıdaki e-defter başvuru formu çıkar. Sayfanın üst kısmındaki “İmzalama Aracı ile Başvuru Yapmak için Tıklayın” yazan butona basarak formu doldurmaya geçmeniz daha sağlıklı olur.
e defter basvuru formu2
  • “Elektronik İmza Uygulaması Başarıyla Yüklendi” bildirimini gördükten sonra “Başla” butonuna basabilirsiniz. Sertifikanızla imzalayıp forma geçebilirsiniz.
  • Ardından her türdeki vergi mükellefi form içerisine aşağıdaki tüm bilgileri yazmak durumundadır. Ancak istenen her bilgiyi mümkün olduğu kadar yazmak daha doğrudur.
e-defter-basvuru-formunda-zorunlu-bilgiler
  • Formda dikkat etmeniz gereken en önemli kısımlardan biri uyumlu yazılım seçimidir. Seçtiğinizden emin olduktan sonra e-defter uygulamasına geçiş tarihini doğru belirlemenizdir.
  • Bilgileri kontrol ederek hepsi doğru ise en alttaki “Başvur” butonuna basabilirsiniz. Butona bastığınız zaman e-imza/mali mühür sertifikanız yeniden imzalamanızı isteyecektir.
e-defter-basvuru-gib
  • “Başvurunuz Başarıyla Tamamlanmıştır” ekranını gördükten sonra işleminiz sona ermiş olur. Dilerseniz hemen altındaki “Sorgula” butonuna basarak veya e-defter web adresindeki “e-Defter Başvuru Sorgulama” alanından başvurunuzun durumunu takip edebilirsiniz.
  • e-Defter başvuru sorgulamak için vergi kimlik numarasını yazarak “Sorgula” butonuna yazmanız yeterlidir.
e defter basvuru sorgulama4

e-Defter Başvurusunu Yaptıktan Sonra Yapılması Gerekenler

Başvurunuzu tamamladıktan sonra sorgulama ekranından durumunu takip edebilirsiniz. Bunun yanında işlemi bitirdiğiniz için formun irtibat kişisi alanında belirttiğiniz e-posta adresine; GİB tarafından başvuru evrakının pdf formatındaki hali, evrak numarası ve GİB sistemine hangi tarihten itibaren elektronik defter yüklemeniz gerektiği ile ilgili bilgiler gönderilecektir. Başvurunuz olumlu sonuçlandıktan sonra e-defter dönem seçimi yapmanız gerekir. Dönem seçimlerini tercihinize göre aylık veya 3 aylık yapabilirsiniz.

e defter basvuru sonrasi donem secimi5
Genellikle ocak aylarında tercih işlemlerini açan GİB üzerinden dönem seçimi yapmak için daha önce indirdiğiniz imzalama aracı ve elektronik imzanızı bilgisayarınızda açık-yüklü konuma getirdikten sonra karşınıza aşağıdaki ekran çıkacaktır. “e-Defter Portal Uygulamasına Giriş için Tıklayın” yazan sekmeye tıkladığınızda sistem e-imzanız ile imzalayarak girmenizi isteyecektir. Sonrasında “Başla” butonuna basabilirsiniz.
e-defter-basvuru-gib
e-Defter portalı açıldığı zaman “Bilgi Güncelle” sekmesinden berat yükleme dönem tercihlerini yapabilirsiniz.
e-defter-bilgi-guncelleme
Aylık veya geçici dönemleri, yani 3 ayda bir olarak seçmek bütünüyle sizin tercihinize bırakılmıştır.
e defter berat yukleme donem secimi

e-Defter Ne Zaman Tutulmaya Başlanır?

GİB başvurunuzu olumlu değerlendirdiği zaman, hangi tarihte başvurmuş iseniz, o tarihi takip eden ayın başından itibaren yevmiye ve büyük defterlerinizi elektronik olarak tutmaya başlayabilirsiniz. Mükellefiyetiniz özel hesap dönemine tabi ise başvurduğunuz ayın yarısında, yani 15’inden itibaren e-defter tutmanız gerekir. Örneğin vergi takvim yılınız 15.09.2023-14.09.2024 şeklinde ve 01.06.2024’te başvurmuşsanız haziranın 15’inde elektronik deftere başlarsınız.

e-Defter Başvurusu Geç Yapılırsa Ne Olur?

e-Defter başvuru süresini aştıysanız veya e-defter kullanmanız gerektiği halde kağıt defter tutmaya devam ediyorsanız vergi usul kanununda belirtilen cezai hükümler uygulanır. Buna göre özel usulsüzlük cezası, idari para cezası, defter kayıtlarınızın geçersiz sayılması, KDV iadesi alıyorsanız iadede yaşayabileceğiniz zorluklar gibi problemlerle karşılaşabilirsiniz. Gelir İdaresi Başkanlığı yangın, sel, savaş gibi mücbir sebepler dışındaki gecikmeleri kabul etmeyebilir. Buna benzer sorunlardan dolayı başvuru yapamadıysanız yaşanan sorunu belgelemeniz ve GİB’e dilekçeyle başvurmanız gerekebilir.

e-Defter Başvuru Süresi Ne Zaman?

e-Faturaya zorunlu geçiş kriterleri nedeniyle başvurmanız gerekiyorsa, e-faturaya geçtiğiniz yıl bitmeden ocağa kadar başvurunuzu yapmanız talep edilir. Detaylı bilgi için “e-Defter Nedir, Nasıl Tutulacak?” başlıklı yazıyı inceleyebilirsiniz.

BirFatura

BirFatura

Tüm pazaryerlerine entegre;
Hızlı, kolay ve güvenli faturalandırma sistemi!

Yazıyı paylaşın: