Bir Fatura İle Başlayın.

e-Defter Gönderme Süreleri Ne Zaman?

e-Defter Gönderme Süreleri Ne Zaman

Elektronik deftere başvurduğunuz tarih sonrasında işletmeniz için yeni bir dönem başlarken e-defter gönderme sürelerine özen göstermeniz gerekir. e-Defter web sayfasındaki sorgulama alanından başvurunuzun kesinleştiğini öğrendikten sonra büyük defter ve yevmiye defterlerini Gelir İdaresi Başkanlığı’na hangi tarihlerde göndermek istediğinizi e-Defter Portal uygulamasındaki “Bilgi Güncelle” sekmesinden kolaylıkla seçebilirsiniz.

e-Defter verme süreleri için aylık ve geçici vergi dönemi sürelerinde gönderme olmak üzere iki ayrı seçeneğiniz olsa bile aslında, defterleri aylık ve sırayla tutup saklamaya başlayacaksınız. Bununla birlikte takvim yılı veya hesap dönemi içerisinde e-defter tutmaya başladıysanız, eski kağıt defterlerinize kapanış onayı almanızda fayda var. Dolayısıyla dönem seçimi yapan mükellefler için hazırladığımız yazının devamında e-defter yükleme süresini öğrenebilirsiniz.

Başvurunun sonuçlanmasının ardından başvuru tarihini takip eden ayın başından itibaren elektronik olarak defter tutmaya başlamanız gerekir. Özel hesap dönemine sahip mükellefler ise başvurduğu ayın 15’inde başlar. Dönem seçimiyle ilgili detaylı bilgiyi “e-Defter Başvurusu Nasıl Yapılır?” başlıklı yazıdan alabilirsiniz.

e-Defter ve berat dosyalarını aylık olarak oluşturarak belirtilen sürelerde mali mühür veya e-imza ile (TÜBİTAK Nitelikli Elektronik Sertifika-NES de olabilir) zaman damgalı şekilde imzalayıp e-Defter uygulamasına yükledikten sonra GİB’in onayladığı halini saklamalı ve GİB’in saklama programına ikincil kopyayı yükleme işlemini yapmalısınız.

4. sıra numaralı tebliğ ile birlikte bazı değişikler yapılmıştır. Buradaki en önemli değişiklik gönderme sürelerinin değiştirilmesidir. Yani eski tarihlere yaklaşık 10 gün eklenmiş oldu. Hangi dönemi seçtiğinize bağlı olarak e-defter beyan süreleri aşağıdaki tablodan görebilirsiniz:

e-defter gönderme süreleri

e-Defter Gönderme Süreleri 2024

Yukarıdaki dönemlerden birini seçtikten sonra e-defter ne zaman verilir tam olarak öğrenmeniz için başkanlığın her yıl duyurduğu berat takvimindeki son günlere uymanız kritik önem taşır. GİB, sistemdeki yoğunluk, teknik aksaklık gibi çeşitli sebeplerle bu süreleri zaman zaman uzatabilse de berat yükleme işini son güne bırakmamaya çalışmak en sağlıklı seçenektir.

Ayrıca başkanlık sistemindeki arıza ve benzeri durumlarda GİB’e gönderilemeyen defterler için TÜBİTAK’tan zaman damgası alarak beratları bu şekilde imzalamak da süre aşımlarının önüne geçmenize yardımcı olacaktır. e-Defter gönderme süreleri 2023 yılına kıyasla birebir aynı değildir. Dolayısıyla 2024’ün aylık ve 3 aylık e-defter gönderme sürelerini aşağıdaki gibidir:

e-defter-gonderme-takvimi

e-Defter Gönderme Uzatıldı mı?

Gelir İdaresi Başkanlığı her yıl genellikle gönderme sürelerini uzatır. 1 sıra numaralı elektronik defter genel tebliğine göre GİB’in gerekirse e-defter gönderim tarihlerini 1 ay kadar uzatabileceği belirtilmiştir. Süre uzatmayı bölge, il, sektör özelinde yapabileceği gibi bütün e-defter kullanıcıları için geçerli tutabilir. Örneğin 2024 Nisan son gününe kadar gönderilmesi gereken e-defterleri 10 Mayıs’a kadar uzatmıştı. Dolayısıyla uzatma tarihlerine güvenmemek ve mecbur kalmadıkça son güne bırakmamak her zaman işinizi kolaylaştıracaktır.

e-Defter Göndermeme Cezası Ne Kadar?

Kanıtlanmış mücbir sebepler sunmadığınız sürece, e-defter beratlarını belirtilen sürelerde uygulamaya yüklememeniz durumunda GİB’in yıllık olarak güncellediği özel usulsüzlük cezaları ile karşılaşabilirsiniz. Maddi ödeme cezaları olan bu yaptırımlardaki cezanın kesin tutarı; mükellefiyet sınıfı, gecikme süresi, daha önce aynı cezanın yaşanıp yaşanmadığı gibi kriterlere göre de değişkenlik gösterebilir. GİB e-defter beratlarını zamanında göndermeyen mükelleflere belirlediği alt ve üst sınırlara bağlı olarak cezayı belirler. 2024 cezai sınırlara buradaki bağlantıyı tıklayarak bakabilirsiniz.

BirFatura

BirFatura

Tüm pazaryerlerine entegre;
Hızlı, kolay ve güvenli faturalandırma sistemi!

Yazıyı paylaşın: