Bir Fatura İle Başlayın.

e-Defter Görüntüleme ve e-Defter Yükleme için Gerekenler

e-defter görüntüleme e-defter yükleme
e-Defter görüntüleme için e-defter yükleme işlemlerini tamamlamanız gerekir. Bunun için GİB’in e-defter görüntüleyici programını bilgisayarınıza indirerek kolaylıkla yapabilirsiniz. Kullandığınız GİB uyumlu e-defter oluşturma programından aldığınız xml çıktılarını zip programıyla sıkıştırmalısınız. İşlemin detaylarını yazının devamında görebilirsiniz.

e-Defter Görüntüleme Nasıl Yapılır?

e-Defter görüntüleyici e-defterleri GİB’e göndermeden önce gerekli kontrolleri yapmanıza da yardımcı bir programdır. Görüntülemek için öncelikle GİB’in edefter.gov.tr adresinden e-Defter Görüntüleyici programını indirmelisiniz. Adrese tıkladığınız zaman sayfanın alt kısmındaki e-Defter Görüntüleyici başlığı altında yüklü Java programı, 32 ve 64 bit Windows işletim sistemlerine uygun program versiyonlarından bilgisayarınıza uygun olanı seçerek bilgisayara kurabilirsiniz.
e-defter-goruntuleyici-indirme
Ardından aşağıdaki adımları takip ederek yevmiye, büyük defter ve e-defter berat görüntüleme yapabilirsiniz:
 • Görüntüleyiciyi çalıştırarak açılan ekranın sol üst köşesindeki “Dosya” butonunda “Defterleri Yükle” butonuna basın.
e-defter-goruntuleme
 • İlgili dosyayı seçtikten sonra, o dosta GİB’in standartlarına göre kontrol edilir ve size aşağıdakine benzer bir rapor sunar:
e defter goruntuleme3
 • Ardından örneğin yevmiye defterini seçtiyseniz ilgili yevmiye dönemini seçtiğinizde aşağıdakine benzer şekilde görüntüleyebilirsiniz:
e defter goruntuleme4
 • Burada özellikle yevmiye madde numarası, tarih, muhasebe fiş numarası, döküman tipi, tarihi, döküman numarası, ödeme tipi bilgileri kontrol edilmeli eksik/yanlış olmamalıdır.

e-Defter Yükleme Nasıl Yapılır?

GİB uyumlu e-defter oluşturma programında tuttuğunuz defterlerin xml çıktısını almanız gerekir. İlgili döneme ait büyük defter (defter-i kebir), yevmiye, kebir beratı ve yevmiye beratı olmak üzere toplam 4 xml dosyasını GİB’in e-Defter Uygulaması üzerinden yüklemelisiniz. Aynı zamanda uygulamaya tıklamadan önce mali mühür/e-imzanızın bilgisayara yüklü, kurulu ve açık konumda olduğundan emin olmanız gerekir. Sonrasında aşağıdaki adımları uygulayabilirsiniz:

 • e-İmza şifrenizi girerek uygulamaya giriş yapın. Sorun yaşayanlar GİB ebelge.gov.tr sayfasındaki İmzalama Aracını bilgisayarına indirerek yeniden deneyebilir.
e-defter-yukleme
 • Sonrasında aşağıdaki ekrandan “Paket Yükle” alanına gelerek defter dosyalarını yükleyebilirsiniz.
e-defter-yukleme-paket
 • İlgili e-defter dosyaların zip versiyonlarını seçin.
e defter yukleme7
 • Hepsi yüklendikten sonra “Paketleri Yükle” butonuna basın.
e defter yukleme8
 • Uygulama menüsündeki “Paket Listesi” alanına gelerek onaylı e-defter dosyalarını saklamak ve kopyalarını göndermek üzere bilgisayara indirebilirsiniz.
e defter yukleme onay9
 • Artık bu dosyaların isimleri, programda oluşturduğunuzdan farklı olarak başında “GİB” ibaresini içerir. Böylelikle ayırt etmeniz kolaylaşır. GİB onaylı versiyonlarını dönem dönem ayırıp doğru zaman etiketleriyle bilgisayar veya çeşitli depolama aygıtlarında saklamak oldukça garantili olacaktır.
 • GİB ön ekinden sonra işletmenizin vergi kimlik numarası – tarih/ay – kebirberatı (KB) – dosya numarası şeklinde dosyalama yapılır.

e-Defter saklama ve kopyalarını gönderme işlemleri için “e-Defter Saklama ve İkincil Kopya Gönderme İşlemleri” başlıklı yazıyı inceleyebilirsiniz.

BirFatura

BirFatura

Tüm pazaryerlerine entegre;
Hızlı, kolay ve güvenli faturalandırma sistemi!

Yazıyı paylaşın: