E-Fatura Nedir? E-İrsaliye nedir?

Asset 1

Elektronik ortam ile hazırlanan faturalar e-fatura olarak adlandırılır. Alıcılar ya da satıcılar sunucu ile e-fatura iletimi gerçekleştirir. Bu yöntem kâğıt israfını önler ve zamandan tasarruf sağlar. Kurumsal olarak çalışmanın yeni adı olan e-fatura ile muhasebe yükünüzü en aza indirebilirsiniz. Kolay birkaç yöntemle e-faturaya geçişinizi sağlıyoruz. Bu avantajdan faydalanmak için bazı başvuru noktalarını takip etmelisiniz.

E-Faturaya Nasıl Geçilir? Kolay Mı?

BirFatura E-Fatura Entegratör sistemi ile geçiş yapabilirsiniz.
E-fatura yasal anlamda işletmelere belirli kurallar doğrultusunda zorunlu kılınmıştır. Başvuru ise dileyen tüm firmalar tarafından yapılır. Bunun için yapılması gereken mali mühür başvurusu yapmak, GİB elektronik başvuru yapmak gibi yöntemler ile kolaylıkla gerçekleşir.

Özellikleri;

  • TÜBİTAK üzerinden mali mührün alınması zorunlu işlemler arasındadır.
  • E-fatura portalına giriş için ek ücret istenmiyor.

E-Fatura Nasıl Oluşur? Nasıl Gönderilir?

E-fatura kesmek için öncelikle efatura adresine giriş yaparak ve GİB üzerinden ücretsiz olarak fatura hazırlayabiliyorsunuz. İnternet sitesi üzerinden faturanızı düzenleyebiliyorsunuz. Faturanın adet olarak yüksek olmadığı firmalara, maliye tarafından getirilen bir çözümdür.

Portalda 6 ay saklanan faturaların devamında saklama sorumluluğu mükellefin olur. Web servis entegrasyonu ile e-fatura oluşturulabilir. Entegratör yazılımı Maliye tarafından sunulmaktadır. Muhasebe sisteminizden alınan bilgiler ışığında fatura düzenlenir.

Bu bilgiler e-faturaya dönüştürülür ve kendi yazılımınız ile muhasebenize gönderilir. Ek entegrasyon yazılımına ihtiyacınız olacaktır. GİB entegratörü ile maliye ile kendi yazılımınızı entegre edebilirsiniz. Fatura sayısı fazla olan firmalar için ideal bir uygulamadır.

Mükellefi Nedir? Mükellef Nasıl Olunur? Kimler İçin Zorunludur?

E-fatura kesmesi zorunlu olan firmalara mükellef denir. Mükellef olmak için işletme ya da firma sahibi olmak yeterlidir. 01.01.2020 itibari ile e-faturaya geçmesi zorunlu firmalar 2018 hesap döneminde brüt satışı 10 milyon TL üzeri olanlar, 01.07.2020 itibari ile 2018–2019 brüt satışı 5 milyon TL üzeri olan mükelleflerin e-faturaya geçme zorunluluğu bulunmaktadır.

E-Fatura İçin Kontör nedir? Kontör Nereden Alınır?

E-fatura kesmeniz için sizlere kontör paketleri sunuyoruz. Her fatura bir kontöre eşittir. Kullanılan belgeye uygun olarak hazırladığımız kontör paketleri ile avantajlı olarak e-fatura keseceksiniz. Uygulama ile işyerinizden uzak olsanız dahi e-fatura kesebiliyorsunuz.

Akıllı telefonlarınız üzerinden IOS ya da Android işletim sistemine özel uygulamayı indirerek kısa sürede fatura kesebiliyorsunuz. Kontör paketleri almak için bize ulaşabilirsiniz. E-fatura zorunluluk değil teknolojiye uyumluluktur. Bu nedenle dileyen her firma e-fatura sistemine zorunlu olmasa da geçiş yapabiliyor.

Zamandan tasarruf sağlayan e-fatura işlemleri ile kısa sürede faturanızı keseceksiniz. Muhasebe işlemlerinde oluşan aksaklıkların giderilmesi, zamanında faturanın gönderilmesi iki taraf için de önemlidir. Geciken faturalar nedeni ile işinizde sorun yaşamanıza gerek kalmayacak. Kontör paketleri ile daha uyguna kontör alacaksınız.

İşletmeler, ürün sevkiyatını yapabilmek için yazılı belge olarak sevk irsaliyesi düzenlemek zorundadır. Ancak e-dönüşüm sistemleri kullanılamaya başlandıktan sonra bu sistemin bir parçası olan e-irsaliye kullanılmaya ve belgelerin elektronik ortamda hazırlanması gerçekleşmiştir. Dijital ortamda hazırlanan irsaliye belgesi ile kağıt olarak hazırlanan irsaliye belgesi aynı hukuki değere sahiptir. İrsaliye belgesinde, ürünü taşıyan aracın plakası, şoförün kimlik bilgileri, ürün bilgileri gibi tanıtıcı bilgiler yer almaktadır. Elektronik ortamda hazırlanan irsaliye belgesi malı teslim alacak olan kişiye iletilmekte ve gelecek ürün bilgilerine sahip olması sağlanmaktadır.

E-İrsaliye Belgelerinde Yer Alan Bilgiler

Dijital dönüşüm sistemleri Gelirler İdaresi Başkanlığı tarafından belirlenmiş ve 487 sıra nolu Vergi Usul Kanunu Genel Tebliği kapsamında düzenlenerek, yürürlüğü sokulmuştur. Ürün sevk işlemlerinin yapılabilmesi için kırtasiye ürünlerini ortadan kaldırmak, tüm işlemlerin dijital platforma taşınarak, saklanmasını ve gerektiğinde hızlı ulaşılmasını sağlamayı amaçlamaktadır.

Elektronik olarak düzenlenen irsaliye belgesinde yer alması gereken bilgiler şunlardır;

  • İrsaliye düzenleyen şirketin bilgileri,
  • Belge numarası ve tarihi,
  • Alıcıya ait bilgiler,
  • Sevk edilen malın türü ve miktarı,
  • Fiili sevk tarihi, saat ve dakikası,

Elektronik ortamda hazırlanan bu belge, Gelirler İdaresi Başkanlığı elektronik ortamlarında istenildiği zaman sorgulama, görüntüle ve doğrulama yapılmasını sağlamaktadır.

Kimler E-İrsaliye Kullanmalıdır?

Dijital dönüşüm sistemleri kullanılmaya başlandığında ve irsaliye belgesi düzenlendiğinde, alıcıya ulaşması, Gelirler İdaresi Başkanlığı sistemleri üzerinden gerçekleşmektedir. İrsaliye düzenleyen işletme, alıcıya göndermek istediğinde, belge ilk önce GİB sistemlerine ve oradan da alıcıya ulaştırılır. Alıcıya ulaşmayan irsaliye belgeleri geçerli kabul edilmemektedir. Elektronik ortamda işlem yapıldığı için sevk sırasında, taşıma yapan araçta bulunması zorunlu olan belgede, ıslak imza zorunluluğu yoktur. 01 Ocak 2019 tarihine kadar e-fatura sistemine kayıtlı olan mükellefler, e-arşiv ve irsaliye sistemine geçiş yapmak zorundadır. Brüt satış hasılatına göre belirleme yapılmakta ve hasılatı 5 Milyon TL üzerinde olan şirketler kullanmak zorundadır.

Pazaryeri

E-İrsaliye Kullanmak

Dijital dönüşüm entegrasyonlarından birisi olan elektronik irsaliye uygulamasından, sisteme kayıt yaptırmış şirketler faydalanabilmektedir. İşletmeler, yaptıkları ticari faaliyetlerden dolayı dijital ortamda hazırlanmış elektronik irsaliye alabilmeleri için uygulamayı kullanmaları gerekiyor. Gelirler İdaresi Başkanlığı merkezinden yönlendirme yapıldığı için sadece uygulamaya geçiş yapan şirketler arasında elektronik belge iletimleri gerçekleşebilecektir. Günümüzde, brüt hasılat miktarı 5 Milyon TL üzerinde olan işletmelerin, internet üzerinden satış yapmasına bakılmaksızın her şirket bu sisteme geçiş yapabilecektir.

Sağladığı Faydalar

Dijital dönüşüm sistemleri, işletmelere, kurumsal kimlik kazandırırken, birçok alanda karlılık getirmektedir. Çeşitli işlemlerin yapılabilmesi için maliyetleri azaltmakta, iş süreçlerini kısaltmakta ve birçok kolaylık sağlamaktadır. Elektronik irsaliye uygulaması, işletmelerin iyileşmesini ve verimliliğini artırmıştır. Tüm irsaliye işlemleri elektronik ortamda hazırlandığı için irsaliye basımı, arşivleme gibi maliyetleri ortadan kaldırmakta, işletmelerin birçok konuda tasarruf yapmasını sağlamaktadır.

Ürün satışlarında, irsaliye için basılı belge hazırlamak zorunda kalmayan işletmeler, zamandan da tasarruf etmiş ve personelin daha verimli çalışmasını sağlamış olacaktır. Dijital dönüşüm ve irsaliye uygulamalarına ihtiyaç duyan firmalar için gerekli entegrasyon hizmetlerini uzman kadromuz ile veriyoruz. İrsaliyelerin, elektronik ortamda hazırlanmaya başlaması, bu sürecin doğa dostu bir sistem olduğunu ve kağıt israfının önünü geçerek, ekosisteme katkı sağladığı görülebilmektedir.

BirFatura

BirFatura

Tüm pazaryerlerine entegre;
Hızlı, kolay ve güvenli faturalandırma sistemi!

Yazıyı paylaşın:

Daha Fazla Bilgi Edinin

Diğer Yazılarımız

Gıdada KDV indirimi

Gıdada KDV indirimi Resmi Gazete’de Gıdada KDV’yi yüzde 8’den yüzde 1’e indiren karar Resmi Gazete’de yayımlandı. İndirim 14 Şubat tarihinden itibaren geçerli olacak. Cumhurbaşkanı Recep

Trendyol’da Fatura Kesmek

Trendyol’da fatura kesmek platformda yer alan işletmeler için zorunlu tutulmuştur. Küçük ve orta ölçekteki işletmeler için fatura kesebiliyor olmak, müşterilerin satıcıya ve ürünlere olan güvenini