Bir Fatura İle Başlayın.

e-Fatura Nedir?

e-fatura nedir nasıl kullanılır
e-Fatura nedir? Kısaca, vergi mükelleflerinin yaptığı satışlar için kesmekle yükümlü faturaların, tamamiyle dijital ortamda düzenlenip iletilen ve saklanan elektronik versiyonudur. Hazine ve Maliye Bakanlığına bağlı Gelir İdaresi Başkanlığı (GİB), ticari hayattaki e-dönüşüm uygulamaları kapsamında hayata geçirdiği e-fatura sistemi, hem iş akışını hem de vergi takibini kolaylaştırmak amacıyla 2010’dan beri kullanılan öncü uygulamalardan biridir. Şu anda her işletmeye zorunlu olmasa bile yakın gelecekte ticarete atılan herkesin karşısına çıkacak gibi gözüküyor. O halde tüm detaylarıyla anlattığımız yazı sayesinde e-fatura nedir, daha iyi anlayabilirsiniz.

Aslında yeni bir fatura türü olmayan e-fatura, sadece uygulamayı kullanan işletmelerin birbirine kesip gönderebildiği faturalardır. 5 Mart 2010’da GİB’in 397 sıra numaralı VUK (Vergi Usul Kanunu) tebliğini yayınlamasıyla bazı sektörlerde faaliyet gösteren işletmelerin, uygulamaya başvurarak faturalarını e-fatura şeklinde düzenlemesi zorunlu tutulurken; bazılarında ise bir önceki yılın ciro tutarı, GİB’in belirlediği limitlerin üzerinde olursa geçmesi gerekir. Bunun yanında isteyen her şirket başvurusunu yaparak geçiş işlemlerini yapabilir.

Elektronik fatura, matbu fatura ile aynı biçimde gönderici ve alıcının cari bilgileri, mal/hizmet fiyatı, cinsi, vergi kalemleri gibi tamamıyla aynı bilgileri içerir. Buna ek olarak her faturaya özgü bir ETTN numarasına sahiptir. Kesilip onaylandıktan sonra göndericinin elektronik imzası ile imzalanarak GİB’in sistemine iletilir, ardından alıcıya gönderilir. Mükellefler, düzenlemek için GİB’den onay almış kendi yazılım altyapılarını kullanabilmenin yanı sıra GİB Portal ve özel entegratör seçeneklerini de tercih edebilir. Aşaşğıdaki e-fatura örneğini inceleyebilirsiniz:

e-fatura nedir örneği

e-Fatura Mükellefi Nedir?

e-Fatura kullanan işletmeler e-fatura mükellefi adıyla da bilinir. Başka bir ifadeyle ise elektronik faturaya mecburi olarak geçmesi gereken işletmeler için de kullanılır. GİB’in belirlediği üç durum için mükellefiyet doğar. İlki çeşitli sektörlerde varlık gösterenler olurken ikincisi yıllık satış hasılatı limitlerin üzerinde bulunanlar ve son olarak da vergi takibinde zorlanılması, muhasebesel anlamda risk barındırması sebebiyle GİB tarafından yazılı bildirim gönderilen işletmeler geçmesi istenen şirketlerdir.

Kimler, Hangi Durumlarda e-Fatura Keser?

Yalnızca e-fatura uygulamasına geçen mükellefler faturayı birbirine e-fatura biçiminde düzenleyebilir. İki taraftan biri değilse e-arşiv fatura düzenlenmesi gerekir. Matbu halindeki ile benzer şekilde yapılan ticari faaliyet ne ise faturaya konu olabilir.

Kimlerin e-Faturaya Geçmesi Gerekir?

GİB, EPDK’dan işletmeci lisansı alan şarj ağı şirketleri, eczane, tıp merkezi, laboratuvar, hastane gibi tüm sağlık sektörü kuruluşları, medikal cihaz satan firmalar gibi bazı sektörü zorunlu tutar. Yani bu sektörlerden birinde işletme açarken e-fatura başvurusunu da hemen yapmanız gerekir.

Bunlara ek olarak konaklama, bilet satışı, bavul ticareti, HKS’ye kayıtlı firmalar gibi işletmeler de faaliyete başlamalarının en geç 4. ayında geçmeliler. Ayrıca genel ölçekte 2023’te 3 milyon TL, e-ticaret yapanlarda ise 500.000 TL gibi düşük ciro limitleri bir sonraki yıl kullanmaya başlamayı gerektirir. Daha detaylı bilgi için “e-Fatura Zorunluluğu” başlıklı yazıyı okuyabilirsiniz.

e-Fatura Nedir, Nasıl Kullanılır?

e-Fatura düzenlemeye başlayabilmeniz için GİB onaylı özel entegratörlerden dilediğinizi seçip vergi levhası gibi belgelerinizi firmanın sistemine yükleyerek başvuru işlemlerini sizin adınıza onların yapmasını sağlayabilirsiniz. Öte yandan e-Fatura Portalı web adresine giriş yaparak başvurunuzu online şekilde yapabilir, e-faturayı düzenleme, gönderme ve alma işlemlerini gerçekleştirebilirsiniz.

Firmanızın geliştirdiği yazılım altyapısı var ise GİB testlerinden geçmeniz halinde bu yöntemi de tercih etmeniz mümkün. Nasıl başvuracağınız ile ilgili ihtiyaç duyabileceğiniz her bilgiyi “e-Fatura Başvurusu Nasıl Yapılır?” başlıklı yazıdan öğrenebilirsiniz.

e-Fatura Nedir, Nasıl Kesilir?

e-Fatura sayesinde internetin bulunduğu her yerden saniyeler içerisinde fatura düzenleyebilirsiniz. Boş bir fatura sayfası açarak, standart faturalarda bulunması zorunlu alanları dijital şekilde doldurduktan sonra onaylarsınız. Onayladığınız fatura GİB sistemine kısa süre içerisinde iletilir ve alıcının posta kutusuna fatura elektronik şekilde düşer.

Dolayısıyla kağıt faturaya kıyasla tüm süreç oldukça hızlı ve pratiktir; “e-Fatura Nasıl Kesilir?” başlıklı içerikten adım adım nasıl e-fatura oluşturabileceğinizi görebilirsiniz. Bununla birlikte herhangi bir sebeple hatalı ya da eksik bir fatura düzenlerseniz de iptali çeşitli yollarla yapılabilir; “e-Fatura İptali Nasıl Yapılır?” bağlantısına tıklayarak bilmeniz gerekenleri hemen görüntüleyin.

e-Faturanın Avantajları Nelerdir?

e-Fatura nedir, etraflıca ele aldıktan sonra, sıra kağıt fatura düzenlemeyle karşılaştırmaya gelince, gerçekten işletmenizin faturalandırma süreçlerini son derece kolaylaştırdığı bir gerçek. Neredeyse her işlemin dijitalleştiği ve çevrimiçi yapılmaya başlandığı günümüzde faturaların da online olması, aslında hiç şaşırtıcı değil. O halde neden e-faturaya geçmeniz gerektiğine dair birçok sebep sıralayabilmek mümkün iken en belirgin 7 avantajını şu şekilde özetleyebiliriz:

  • Ödemelerinizi daha hızlı almanıza yardımcı olur. Yani, kargo, elden teslim, posta gibi eski fatura gönderme yöntemleri ortadan kalktığı için alıcı işletme vade zamanlarına daha iyi uyabilir.
  • Fatura oluşturma süreniz saniyelere düşer. Matbu fatura düzenlerken kağıt fatura koçanı, el ile yazma, kaşeleme, yanlış kelimeyi silme gibi zorluklar artık yaşamazsınız. Dolayısıyla alıcı bilgileri de kaydedilebildiğinden süreç fazlasıyla kısalır.
  • Daha düşük hata olasılığına sahiptir. Bizzat yazmadığınız için daha az hata yaparsınız. Ayrıca alıcının VKN, adres gibi cari bilgilerinde yanlışlık olasılığı neredeyse sıfıra düşer.
  • İşletmenizdeki zaman tasarrufu kayda değer ölçüde artar. Daha hızlı faturalar arta kalan zamanda esas hedeflerinize odaklanmanızı sağlayabilir.
  • Kağıt maliyetleri çağımızın ücretleriyle oldukça fazladır. e-Fatura kontör ücretleri bu maliyetlerle kıyaslanamayacak kadar ucuzdur. Yani tek fatura kuruş düzeylerine mal olur. Aynı zamanda ormanlara verilecek zararı önlemede sizin de bir katkınız olur.
  • Son derece güvenlidir. e-Fatura kesilen kullanıcı panelleri şifre, e-imza gibi güvenlik önlemleriyle kullanılır. Hem sisteme giriş yaparken hem de faturayı gönderirken dijital imza gerektirir.
  • Depo, arşiv gibi yerlerde saatler harcamanıza gerek kalmaz. Dilediğiniz tarihteki ve alıcıya gönderilen, alınan faturalara hemen ulaşabilirsiniz. Kullanıcı paneli birçok parametre yazabileceğiniz şekilde filtrelenebilir.
Rakipsiz e-fatura kontör ücretleriyle GİB onaylı BirFatura üzerinden kolay e-fatura kesebilirsiniz. Dilerseniz 30 gün ücretsiz deneyebilir veya hemen üye olarak başlayabilirsiniz. Üstelik e-faturaya destek ekibimiz ile hemen başvurma imkanı bulmanız mümkün.
BirFatura

BirFatura

Tüm pazaryerlerine entegre;
Hızlı, kolay ve güvenli faturalandırma sistemi!

Yazıyı paylaşın: