Bir Fatura İle Başlayın.

e-Mail Marketing Nedir, Nasıl Yapılır?

e-Mail Marketing Nedir, Nasıl Yapılır

Statista’nın verilerine göre 2024’ten 2032’ye kadar geçen zamanda dünya çapındaki e-mail marketing gelirlerinde %287’lik bir artış bekleniyor. 2025’e gelindiğinde ise neredeyse 4.6 milyar e-posta kullanıcısının olabileceği hesaplanıyor. O halde potansiyel müşterilerinize hala sadece hoş geldin e-postası mı gönderiyorsunuz? Aslında e-postayı, markanızı büyütmekten ürünlerinizi satmaya ve doğru hedef kitleye ulaşmaya kadar en önemli pazarlama araçlarından biri olarak etkili kullanabilir, e-posta pazarlaması nedir, tüm boyutlarıyla ele almaya çalıştığımız yazıyı okuyarak başarılı e-posta pazarlama araçları ile süreci nasıl yönetebileceğinizi öğrenebilirsiniz.

e-Posta pazarlaması, en basit haliyle kendi belirlediğiniz bir alıcı listesine, markanız, işletmeniz ve ürün/hizmetleriniz ile ilgili elektronik postalar göndermektir. Kampanyalar, bültenler, anketler, promosyonlar, üyelik-satın alma bildirimleri ve daha pek çok paylaşımı online postalar sayesinde dilediğiniz kişiye yapmanıza imkan tanır.

e-Mail marketing firmalarının sunduğu yazılımlar üzerinden birçok farklı amaç için otomasyonlar kurarak süreci hızlandırabilirsiniz. Potansiyel müşteriler edinme, marka farkındalığı yaratma, etkileşim kurma ve satın almaya teşvik etme için kullanılabilen en eski ve etkili yöntemlerden biridir. Pek çok farklı amaca hizmet eden e-posta pazarlama çeşitleri görmeniz mümkündür. Bunlardan en sık tercih edebileceklerini aşağıdaki gibi sıralayabiliriz:

Bülten e-postaları:
Bir önceki ay gerçekleşen ürün/hizmetleriniz ile ilgili gelişmeleri, etkinlikler, blog yazıları, görsel ve video içerikleri marka kimliğinize uygun, sıkıcı olmayan bir tasarım ile sunar. Paylaşım üzerinde gösterdiğiniz yeniliklere, dikkat çekmek istediğiniz yerlere içerdiği bağlantılar sayesinde kolaylıkla trafik çekebilirsiniz.

Hoş geldiniz mailleri:
Sektörünüz ne olursa olsun web sitenize üye olan kullanıcıların kayıt olduğu e-mail adreslerine gönderilen tanıtıcı ve etkileşim kurmaya yardımcı hazır içeriklerdir.

Besleyici postalar:
Özel bir gelişme, ürün, hizmet ve benzeri özellikleriniz ile ilgili daha spesifik bir kitleye gönderebileceğiniz bir dizi e-postadır. Yalnızca bir gruba odaklanırken ilgilenmeleri durumunda alınan dönüşümler doğrultusunda çeşitli promosyon gibi fırsatlar sunan postalarla devam ettirilir.

Onay postaları:
Sitenizden sipariş veren, haber bültenlerine kayıt olan kişiler, e-posta adreslerine bir onay bildirimi gelmesinden çok hoşlanırlar. Aynı zamanda yaptıkları işlemin başarılı olduğundan emin olmalarını sağlayarak güvenlerini pekiştirir.

Davet postaları:
Hedef kitlenizin de katılabileceği özel etkinlik, lansman, seminer ve benzeri organizasyonları bildiren bu davet postaları etkileşimi artırmanıza yardımcı olur.

Anket postaları:
Ürün, hizmet ve markanız ile ilgili çeşitli anketler hazırlayıp müşterilerinize mail yoluyla göndermek hem fikirlerine değer verdiğinizi gösterir hem de stratejinizi nasıl devam ettireceğinize dair ipuçları edinmenizi kolaylaştırır.

Özel postalar:
Çok daha küçük bir listeyi kapsayan bu tür mailler aktif olmayan müşterilere, son satın almalara, sepet hatırlatmaları yapma ulaşmayı mümkün kılar.

Promosyon ve kampanya postaları:
Kampanyalar, ürüne özel indirimler, özel günler gibi fırsat dönemlerinde, daha önce sitenizden sipariş veren tüketiciler için anlamlı hatırlatmalar içeren içerikleri paylaşmanın en maliyetsiz yollarından biridir.

e-Mail Marketing Avantajları/Dezavantajları

e-Posta ile pazarlama yapmak, yeni potansiyel müşterilere ulaşmak ve var olanlar ile daha güçlü etkileşim kurmak için her zaman ideal bir yöntemdir. Ancak elinizde anlamlı bir e-posta adres listesi, başka bir ifadeyle ise demografi, ürün tercihleri gibi birçok parametre gruplandırılmış hedefler varsa anlamlı olabilir. Her gün milyonlarca e-posta gönderilip alınan günümüzde, tüm postaların okunmadığı, hatta spam klasörüne düştüğü de bir gerçek. O zaman aşağıdaki tablodan avantaj ve dezavantajlarını yakından inceleyelim:
Avantajlar Dezavantajlar
 • e-Posta pazarlama araçları uygun fiyatlı çözümler sunabildiği ve ücretsiz sürümleri de kullanılabildiği için dijital pazarlamanın en düşük maliyetleri yöntemleri arasındadır.
 • Postanızda yer verebileceğiniz, web sitesi, sosyal medya hesapları ve insanların ziyaret etmesini istediğiniz herhangi bir platforma organik trafik çekmenize yardımcı olur.
 • Kolay ölçülebilirdir.
 • Mesajları dilediğiniz gibi kişiselleştirebilirsiniz.
 • Müşteri sadakati yaratmaya ve tekrarlanan satışları artırmaya yardım eder.
 • Spam filtrelerinden aktif olarak kaçamadığınız sürece postaların alıcının gereksiz, junk vb. dosyalarına düşme ihtimali yüksektir.
 • İçeriğin boyutu çok büyükse yüklenmesi zaman alabilir, farklı marka, tür aygıtlarda görüntülenme kalitesi benzer olmayabilir.
 • İyi bir tasarım, metin ve ilgi çekici başlıklar oluşturabilen kişilere ihtiyaç duyar.

e-Mail Marketing Yaparken Nelere Dikkat Etmeli?

Her pazarlama girişiminde olduğu gibi e-posta ile pazarlama da kendi içinde bazı riskler barındırabilir. Dolayısıyla aşağıdaki öneriler potansiyel müşterileriniz üzerinde saygın bir intiba bırakmak adına faydalı olabilir:

1. Asla e-posta listesi satın almayı tercih etmeyin
Hazır listelere e-mail göndermek, hem hedef kitleniz ile bağlantılı olmayacağı gibi hem de alakasız bir topluluğun görmesi nedeniyle rahatsız edici olabilir. Bununla birlikte KVKK kapsamında da istenmeyen bir durumdur. Bu nedenle birçok e-marketing tool’u satın alınan e-posta listelerine gönderimi yasaklamıştır. Sitenizi ziyaret edenlerin doldurduğu formlar, kayıtlı üyeler, e-book vb. yöntemler ile oluşturduğunuz listeler hem yasal olması hem de alakalı liste oluşturmanız açısından daha sağlıklı bir yaklaşımdır.

2. Uluslararası ve ulusal e-posta düzenlemelerinin farkında olun
Dünya çapında Kanada’da Anti-spam yasası, Amerika’da CAN-SPAM yasası, genel veri koruma yönetmeliği (GDPR) gibi uygulamalar varken Türkiye’de de 5651 sayılı internet ortamında yapılan yayınların düzenlenmesi ile ilgili kanun mevzuatları, gönderdiğiniz tüm içeriklerde hukuki sorumluluğun işletmenizde olduğunu ifade eder. Bu doğrultuda yanıltıcı olmayan, güvenilir, ahlaklı paylaşımların önemi büyüktür.

3. Yalnızca gerektiğinde gönderin
Aylık veya haftalık bültenler, kampanya haberleri, markanız ile ilgili yeni bir geliştirme sık sık olabilir. Ancak bunun yoğunluğunu ayarlamak gerekebilir. Aynı kişiye üst üste gelen postalar bunaltıcı olabilir.

4. Spam olmaktan kaçının
Müşterilerinize her zaman “Mail adresimizi güvenli iletişim listenize ekler misiniz?” demeniz mümkün değildir. Spam klasöründe bulunmamanın ne yazık ki sihirli ipuçları olmasa da bu filtrelerden kaçınmak için aşağıdaki yollar faydalı olabilir:

 • e-Posta adresinizin kimliğini doğrulayabilirsiniz. Doğrulamak için DKIM, DMARC, SPF uygulamalar yardımcı olabilir.
 • Gönderici bilgilerinin yanlış/eksik olması olasılığı artırabilir.
 • Spam gibi algılanan ifadelerden kaçının. İçeriğin, özellikle başlığın hepsinin büyük harf ile yazılması, aşırı ünlem kullanımı, kötü dilbilgisi, art arda sıralanmış kelimeler, emojiler örnek gösterilebilir.
 • İzinsiz e-posta listesi kullanmanız sakıncalıdır. Bu listelerden hem açık onay alınmamış olabilir. Aynı zamanda büyük olasılıkla çok sayıda inaktif adres içeriyordur

5. Açılma oranları düşük ise aynı listeye devamlı posta göndermeyin.
Postanın içeriği, kitlenin ilgi göstermemesi, gönderim sıklığı gibi faktörler alıcıların hiç açmamasına neden olabilir. Bu oranlar arttıkça e-mailing yapmakta ısrarcı olmayın.

Etkili e-Posta Listesi Oluşturma İpuçları

e-Mail marketingte başarının yolu doğru bir listeye gönderim yapmaktır. Ürün ya da hizmetlerinizle ilgilenme ihtimali yüksek kişilerden adres toplamanın pek çok yöntemi vardır. Bu nedenle liste oluşturmak için aşağıdaki yöntemleri deneyebilirsiniz:
 • Web sitenizi ziyaret eden yeni kullanıcılar için açılır pencere formlar kullanabilirsiniz. Gezinti yapan kullanıcılar bu açılır formlar sayesinde arzu ederlerse iletişim bilgilerini paylaşırlar. Sade tasarıma sahip ilgi çekici başlığa ve açıklaması olan formları tercih etmeye özen gösterebilirsiniz.
 • Potansiyel müşterilerinizin ilgilenebileceği konularda fayda içerikler oluşturabilir, bu içeriği e-book, pdf ve benzeri formatlarda oluşturarak kullanıcıların e-posta adreslerine gönderilmesini sağlayabilirsiniz. Kullanıcının kayıt olup ücretsiz şekilde okuyabilmesi için kayıt formlarını web siteniz ve sosyal medya hesaplarınızda paylaşmayı deneyin. Böylece ilgili bireylerin sayısı az bile olsa listenize eklemiş olursunuz.
 • Etkinlik, fuar gibi organizasyonlara veya fiziksel mağazanıza gelen ziyaretçilerin bilgilerini paylaşabileceği fırsatlar yaratın.

e-Mail Marketing Nasıl Yapılır?

Kampanya, bülten, karşılama gibi onlarca farklı e-postayı manuel olarak göndermek oldukça zor ve zaman alıcıdır. Bu işlemi yıllardır başarıyla yapan birçok e-posta pazarlama aracı var. Bunların başında MailChimp geliyor. Sendinblue, ActiveCampaign gibi markalar da örnek gösterilebilir. Aylık e-posta gönderim sayısına göre değişen standart, temel, premium ve ücretsiz paketlerden oluşan seçeneklerden birini seçerek başlayabilirsiniz.

Standart paket başlangıç için yeterli olabilirken uygun fiyat avantajı sayesinde de maliyetli olmayacaktır. İçeriklerinizi optimize etmenize yardımcı hazır ve kişiselleştirebilir tasarımlarla kolaylıkla gönderebilirsiniz. Aynı zamanda e-posta gönderimlerini karşılaştırabilireceğiniz A/B gibi çeşitli testlerin yanı sıra ölçümlerin detaylı raporlarını alabilirsiniz.

Youtube, sosyal medya profilleriniz ve web sitenize yönlendiren dikkat çekici butonlar, blog yönlendirmeleri, harekete geçirici mesajlar ve ay içerisindeki gelişmelere bülteninizde yer vermek faydalı olacaktır. Kolay fark edilen Örnek olması açısından aşağıda BirFatura’nın aylık bülten örneğini inceleyebilirsiniz:

e-posta-pazarlama-ornekleri
e posta pazarlama ornekleri

BirFatura sayesinde çok kanallı satış stratejisini başarıyla sürdürmeniz oldukça kolaydır. Pazar yeri ve e-ticaret sitenize başarıyla entegre olarak sipariş, fatura ve kargo süreçlerini tek ekrandan yönetebilirsiniz.

BirFatura

BirFatura

Tüm pazaryerlerine entegre;
Hızlı, kolay ve güvenli faturalandırma sistemi!

Yazıyı paylaşın: