E-Ticaret Kobi’lerine Önemli Bilgiler

blog54-770x400

FATURALANDIRMA SÜREÇLERİ

E-ticaret yapanların en sık gerçekleştirdiği süreç fatura kesme ve gönderme süreçleridir. Bu işlemler ne kadar sistemli olursa e-ticaret yapanlar için sitelerine ve iş geliştirmelerine ayıracakları süre bir o kadar fazla olur. Sipariş geldikten sonra sipariş veren firma veya kişilerin bilgileri muhasebe programına işlenir sonrasında fatura basma işlemleri gerçekleştirilir. Hazırlanan fatura ürünle birlikte kargo ile gönderilir. Eğer fatura ulaşmaz veya teslimatta zarar görürse işlemler tekrar edilir ve maliyetler yükselir.

E-ARŞİV ÖNEMLİ

E-ticaret yapan firmanın satış adetleri çoğaldıkça bu işlemlerin tam bir zaman kaybına dönüşeceğini ve bu durumları yaşamamak için e-fatura ve e-arşiv uygulamasına geçilmesi çok önemlidir. E-fatura ve e-arşiv son iki yılda yaygınlaşmış ve birçok firma zorunluluktan veya isteğe bağlı olarak bu modele geçmiştir. Bu sayede fatura teslimatı ve takibi ciddi anlamda kolaylaşmıştır.

NEDEN E-FATURA?

 E-faturanın matbu evrak bastırma, notere onaylatma, zarflama, kaşeleme ve gönderme gibi iş süreçlerinden firmaları kurtaracağınızı ve tüketicinize e-faturanızı hızlı bir şekilde iletebilirsiniz. Eğer ödeme alacaksanız tahsilatlarınızda hızlanır. Kargo gönderim ve diğer maliyetler 10 liralardan 16 ile 20 kuruş seviyelerine iner. Muhasebeciniz ile fatura gönderip alma işlemleriniz hızlanır ve zaman tasarrufu sağlarsınız. Kâğıt maliyetlerinin arttığı bu dönemde kâğıt masraflarından kurtulursunuz. En önemlisi de doğayı ve yeşili korumuş olursunuz.

2019’DA ZORUNLU MU?

E-fatura mükellefi olma durumu zorunlu mu veya isteğe bağlı mı anlamak için iki sene önceki yıllık cironuza bakılmalı. 2019 yılında ocak ayında e-faturaya geçip geçmeyeceğinizi 2017 yılı cironuza bakarak anlayabiliriz. 2017 cironuz toplamda 5 milyon lira altındaysa geçiş zorunluluğunuz yoktur. İsteğe bağlı olarak geçebilirsiniz. Tavsiyemiz geçmeniz yönündedir. Cironuz 5-10 Milyon Lira arasındaysa mükelleflerin e-arşiv fatura uygulamasına geçmesi gereklidir. Eğer cironuz 10 Milyon Lira ve üzerindeyse e-arşiv kullanma zorunluluğu bulunmaktadır. Burada önemli bir detay e-arşiv kullanması gereken mükelleflerin e-fatura uygulamasına geçmeleri gereklidir. Geçiş yapmadan kullanılamaz. Bu neden e-arşiv kullanması zorunlu olan işletmeler e-fatura sistemine geçmeleri gereklidir.

BirFatura

BirFatura

Tüm pazaryerlerine entegre;
Hızlı, kolay ve güvenli faturalandırma sistemi!

Yazıyı paylaşın:

Diğer Yazılarımız

Daha Fazla Bilgi Edinin

Trendyol’da Fatura Kesmek

Trendyol’da fatura kesmek platformda yer alan işletmeler için zorunlu tutulmuştur. Küçük ve orta ölçekteki işletmeler için fatura kesebiliyor olmak, müşterilerin satıcıya ve ürünlere olan güvenini

Devamını Okuyun »