TicaretBakanıEticaretDestek

Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan e-ticaret sitelerini sevindirecek bir açıklama yaptı. Ruhsar Pekcan, “Firmaların e-ticaret sitelerine üyeliklerini, sanal ticaret heyetleri ve sanal fuarlara katılımını destek kapsamına alıyoruz” dedi. Pazara Girişte Dijital Faaliyetlerin Desteklenmesi Hakkında Cumhurbaşkanı Kararı Resmi Gazete’de yayımlandı. Bu karar ile yeni bir uygulamaya geçilecek. Uygulama e-ihracata teşvik vermesi için yapıldı. Destek kapsamında e-ticaret üzerinde çalışmalarını yürüten kişiler için oldukça önemli olacak. Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan da karara ilişkin detayları Twitter hesabında paylaştı.

TicaretBakanlığıETicaretDestek1

2020 Yılı İçin Yüzde 80, Takip Eden Yıllarda Yüzde 60 Oranında Destek

Çin’de başlayıp dünyaya yayılan pandemi haline dönüşen Korona virüs (COVID-19) salgını, dijitalleşmenin önemini artırarak iş yapma pratikliği açısından da kökten bir değişme yaşattı. Bu konuda Pekcan, dijitalleşmenin önem kazandığını ihracata yönelik dijital faaliyetleri teşvik edecek yeni bir destek mekanizması geliştirdiklerini belirterek şu bilgileri verdi:

“Kararla firmalarımızın e-ticaret sitelerine üyeliklerini, sanal ticaret heyetleri ve sanal fuarlara katılımını, sanal fuar düzenlenmesini destek kapsamına alıyoruz. Bu çerçevede firmalarımızı e-ihracata özendirmek amacıyla e-ticaret sitelerine üyelik giderlerini 2020 yılı için yüzde 80, takip eden yıllarda yüzde 60 oranında destekleyeceğiz. Sanal ticaret heyetleri ve sanal fuarlara katılım için iş dünyamızı temsil eden çatı örgütlerin yapacakları masraflar ve sanal fuar organizasyonları giderleri de yüzde 50 oranında desteklenecek.

Bakanlık olarak firmalarımızın yeni ticaret dinamiklerine uyumlu olarak, dijitalleşme süreçlerinden en iyi şekilde faydalanmalarını sağlamaya ve yurt dışı pazarlara giriş faaliyetlerine destek olmaya devam edeceğiz. Hayırlı olsun.”

 

Destekleme ve Fiyat İstikrar Fonu

Resmi Gazete’de yayımlanan karara göre, Türkiye’de sınai ya da ticari faaliyette bulunan şirketlerle iş birliği kuruluşlarının pazara giriş ve pazarlamaya yönelik dijital faaliyetlerine ilişkin giderlerinin Destekleme ve Fiyat İstikrar Fonu’ndan karşılanması amaçlanıyor.

 

E-ticaret alanında faaliyet gösteren şirketlere 8 bin liradan 100 bin dolara kadar destek verilecek

Şirketlerin genelgede düzenlenen şartları taşımaları ve bakanlıkça onaylanan e-ticaret sitelerine üyeliklerine ilişkin giderler yüzde 60 oranında ve e-ticaret sitesi başına yıllık 8 bin liraya kadar destek sağlanacak. Bu destekten şirketler en fazla 3 e-ticaret sitesi için ve site başına en fazla 2 yıl yararlanabilecek. Destek oranı ise bu yıl yüzde 80 olacak.

Bakanlık koordinasyonunda iş birliği kuruluşlarınca düzenlenen sanal ticaret heyeti faaliyetlerine ilişkin giderler yüzde 50 ve faaliyet başı 50 bin dolar destek sağlanacak.

İhracat Genel Müdürlüğü tarafından uygun görülen uluslararası niteliği haiz sanal fuarlara katılımcıların iştirak etmelerini sağlamak üzere iş birliği kuruluşlarınca düzenlenen sanal fuarlara katılım organizasyonlarına, genelgede belirtilen giderler yüzde 50 ve faaliyet başına 50 bin dolara kadar destek ile katkı sağlanacak.

İş birliği kuruluşlarınca düzenlenen sanal fuar organizasyonları için faaliyet başına 100 bin dolara kadar destek verilecek.

Ticaret Bakanı, e-ticaretle uğraşanları destekleyeceklerini ve dijitalleşme sürecinin de en iyi şekilde gerçekleşmesi için ellerinden geleni yapacaklarını belirtti. E-İhracata olan bakışların güçlenmesi ve girişimcilerin desteklemesi için büyük bir adım olacak.

BirFatura'yı Siz de Kullanıp Deneyebilirsiniz.

Logo

Arge-Merkezi: Üniversiteler Mh. Bilkent Cyberpark Tepebinası No: 413 Çankaya/Ankara

Genel Merkez: Kızılcaşar Mh. 2714.Sk. No:16 Gölbaşı/Ankara

Tel: 0850 303 32 96

© Copyright 2016 – 2022