E-Ticaret Sitenize Olan Güveni Nasıl Arttırabilirsiniz?

blog65

İnternetten alışveriş yapmanın kullanıcılara birçok faydası vardır. Zamandan tasarruf, pratiklik, taşıma sıkıntısından kurtulma ve daha ekonomik alışveriş gibi birçok faydası vardır. Ancak bu kadar faydaya rağmen hala internetten alışveriş yapmayı tercih etmeyenlerde vardır. Bu kullanıcıların tercih etmemesindeki en önemli sebep “güven”dir.

“Güven” sosyal ve ticari ilişkinin temelidir. Bu nedenle sitenize ilk kez giriş yapan kullanıcıları alışverişe ikna etme ve hatta sadık müşteri haline getirmek önemlidir. Bunu sağlamak içinde önemli noktalar vardır. Peki, bu noktalar nelerdir?

 • Kullanıcılarınızın kişisel bilgilerini başka kurum/kuruluşlarla paylaşmayacağınıza dair güvence vermek kullanıcılarınızın sizinle daha rahat bir şekilde kişisel bilgilerini paylaşma açısından rahatlatabilir. Kullanıcılarınızın kullanılmasına izin verdikleri kişisel bilgileri amaçlar dışında kullanmamaya garanti vermek kullanıcılarınızı mutlu edecektir.
 • Satış yaptığınız ürünlerin garantili olması kullanıcıların güven bağını güçlendirir. Ayrıca garanti süresinin uzun olması güven oluşmasını artıracak önemli faktörlerden biridir.
 • Kullanıcılarınız ile iletişimde olmalısınız. İletişimi sürdürmek için blog, 7/24 destek hattı, sosyal medya platformları, forumlar ya da kullanıcı yorumları gibi bunlardan bir ya da daha fazlasını seçerek güven duygusunu arttırmayı sağlayabilirsiniz.
 • Sosyal medyada yapacağınız keyifli paylaşımlarda e-ticaret sitenizin bilinirliği ve güven duygusunu arttırmaktadır.
 • Sitenizde olan ürünlerle ilgili güvenilir, marka bilinirliği olan, saygın sitelere link vermeniz kullanıcılar gözünde sizi güvenilir bulma olasılığı arttırabilir. Ancak burada link vereceğiniz sitenin güvenilir ve kaliteli olduğundan emin olmanız önemlidir.
 • Kullanıcılar bir ürün alacakları zaman arama motorlarından araştırma yapmaktadırlar. Arama sonuçlarında üst sıralarda çıkmak kullanıcının gözünde daha güvenilir ve başarılı olduğu anlamına gelmektedir.
 • Sitenizin tasarımı da güven kazanmanız açısından en önemli noktalardan biridir. Kurumsal, kaliteli, şık bir tasarım olan site kullanıcıları daha ilk adımda etkileyebilir.
 • Ürün görsellerinin de kalitesi kadar kullanıcılar ürünü rahatça inceleyebilmelidir. Bunun içinde büyüteç özelliğini kullanabilirsiniz. Buda güven kazanmada önemlidir.
 • İnternete alışveriş yaygınlaşsa da kullanıcılar ödeme işlemleri için kredi kart bilgilerini vermek istememektedirler. Bunun içinde farklı ödeme seçenekleri olmalıdır. Kapıda ödeme, havale gibi.
 • Kullanıcıların her an size ulaşabilecekleri adresinizi içeren iletişim bölümü güvenilir bir imaj çizmeniz açısından önem sağlamaktadır.
 • E-Ticaret sitenizde kullanıcılara bilgi aktarımı sağlarken ürünleriniz hakkında doğru, detaylı ve tam bilgi aktarımı sağlamak gerekmektedir. Kullanıcılar bildiklerinin bilginin tam tersini görürler ise güven kırıklığı yaşamaktadırlar.
 • E-Ticaret sitenizde kullanıcılarınızın ürün/hizmetleriniz hakkında yorumlarını yayınlayın. Bu yorumların kurgulanıp işletme tarafından yapılan yorumlar veya olumlu yorumları paylaşıp olumsuz yorumları paylaşmamak firma olarak kötü bir intiba bırakabilirsiniz.

 

İçerik Editörü: Elif SÜER

BirFatura

BirFatura

Tüm pazaryerlerine entegre;
Hızlı, kolay ve güvenli faturalandırma sistemi!

Yazıyı paylaşın:

Diğer Yazılarımız

Daha Fazla Bilgi Edinin

Trendyol’da Fatura Kesmek

Trendyol’da fatura kesmek platformda yer alan işletmeler için zorunlu tutulmuştur. Küçük ve orta ölçekteki işletmeler için fatura kesebiliyor olmak, müşterilerin satıcıya ve ürünlere olan güvenini

Devamını Okuyun »