E-Ticaret Sitenizi Daha Güvenli Hale Getirmek İçin İpuçları

blog72

Kullanıcılara güvenli bir online alışveriş ortamı oluşturmanız, e-ticaret firmaları için birincil yükümlülüktür. Kullanıcıların güvenini kazanmak, online alışveriş sırasında sorunsuz alışveriş sağlamak oldukça önemlidir. Hem firma imajı açısından hem de kullanıcıların ve firmanın mağdur olmaması için gerekli güvenlik önlemlerini almalısınız.

E-Ticaret Sitenizi Daha Güvenli Hale Getirmek İçin İpuçları

  • Güvenli bir altyapı sistemi

İlk olarak e-ticaret sitenizin altyapısını güvenli bir şekilde oluşturmanız gerekmektedir. Eğer e-ticaret sitenizi kendiniz kuruyorsanız, yazılım tarafında sitenin temellerini sağlam olmalı, olası saldırılara karşı sisteminizi korumanız gerekmektedir. Tamda bu noktada sitenizin kontrolünü sağlayacak bir IT ekibiyle devamlı olarak çalışmanız gerekmektedir. Kendi e-ticaret sitenizi kurmanızın yanı sıra e-ticaret altyapı firmaları ile iletişime geçip onların yazılımlarını kullanarak kendi e-ticaret sitenizi kurabilirsiniz. Eğer güvenlik ve yazılım konusunda deneyiminiz yoksa bu yöntem sizin için daha iyi olacaktır. Altyapı firmaları, güvenlik konusunda gerekli önleri alıp güvenli bir altyapı sunmaktadır.

  • Https’e geçiş

SSL kullanımı uzun zamandır sadece önemli kişisel bilgilerin ve ödeme sayfalarında kullanılmaktaydı ancak son birkaç yıldır e-ticaret firmalarının sitelerinin tümünü SSL kullanımına açarak HTTPS protokolüne geçiş yapmaya başlandı. Böylelikle site üzerindeki tüm veri transferleri şifrelenerek koruma altına alınmış olmaktadır. Güvenli veri transferi sağladığı içinde arama motorları üzerinde web site daha iyi indekslenerek arama sonuçlarında daha üst sıralarda görünebilmektedir. Sitenizin güvenliğini sağlamak için site genelini HTTPS protokolüne taşımanız bu açıdan önemlidir.

  • Gereksiz kullanıcı bilgilerini tutmayın

E-ticaret sitenizde ihtiyacınız olmayan kullanıcılara ait bilgileri saklamamanız gerekmektedir. Kredi kartı ve ödeme bilgileri gibi detayları saklamak oldukça sakıncalıdır ve gerekli güvenlik önlemlerini almamanız durumunda bu bilgiler çalınabilmektedir. Bu bilgilerin çalınması sonucu sahtecilik işlemlerine maruz kalabilir ya da kullanıcıların bilgilerini başka platformlarda kullanılmasına neden olarak firmanızın ciddi zararlar verir. Bu sebepten dolayı da özellikle kredi kartı ve ödeme yöntemleriyle ilgili önemli bilgileri web sitenizde saklamamaya özen göstermelisiniz.

  • Güçlü şifre

E-ticaret sitenize abonelik alırken, kullanıcıların güçlü şifre oluşturması oldukça önemlidir. Siz gerekli önlemleri alsanız bile kullanıcılar sıradan ve kolay kırılabilecek şifreler oluşturursa bu hesap bilgileri ele geçirilebilir. Büyük, küçük harf, rakam ve özel karakter kullanımı ile şifreler daha güçlü hale gelmesi sağlanabilmektedir. Ayrıca otomatik olarak güçlü şifre önerileri sunabilirsiniz.

  • Şüpheli durumlar

Web sitenizde şüpheli durumlar halinde alarm verecek sistemler oluşturabilirsiniz. Örnek olarak olası sahtecilik durumlarına karşı önlemler almak için bu alarmlardan yararlanabilirsiniz. Böylelikle sorun daha büyümeden önleminizi alma fırsatınız olmaktadır.

  • Siparişlerde takip numarası

Siparişlerinizde takip numarası kullanmak oldukça önemlidir. Böylelikle her bir siparişi ayrı ayrı kontrol ve takip edebilmektesiniz. Olası sahtecilik durumlarında bu siparişlerin takibini yapmak daha kolay bir hale geleceği için, sorunu daha kolay bir şekilde engelleyebilmektesiniz.

E-Ticarete Başlayanlar İçin Güvenlik

İlk olarak e-ticarete başlarken, e-ticaret sitenizin sürekli güncellenen ve olası güvenlik açıklarında en kısa zamanda açığı giderebilen bir sistem tercih etmelisiniz. E-ticaret sitesinde güvenliğin ilk adımı SSL sertifikası kullanmaktır. SSL sertifikası kullanılan bir web sitesinde, bilgiler karşı sunucuya şifrelenerek gönderilir, dolayısıyla müşterilerinizin girdiği bilgiler sadece sunucunuza ulaştığında okunur haline gelmektedir. Böylelikle web siteniz korsanlar tarafından izleniyor olsa da istemci-sunucu arasındaki iletişim tamamen şifrelenerek gerçekleşeceği için veri kaybı veya veri hırsızlığı yaşamazsınız. Bu güvenlik ihtiyacını karşılamak için, sitenize hemen bir SSL sertifikası alabilirsiniz.

E-ticaret sitenizi güvenli hala getirmek için ikinci olarak günlük, hatta e-ticaret sitenize göre saatlik yedek almaktır. Yedekler,  web sitenizin olası hacker saldırılarında veya sunucu ile ilgili teknik sorunlarda geriye döndürülmesi için oldukça büyük bir önem taşımaktadır. Saldırıdan önceki son yedekten daha sonraki verilerinize ulaşamayabilirsiniz. E-ticaret sisteminde zamanlanmış görevler sayesinde, yedekleme işlemi otomatik olarak yapılabilmektedir. Ayrıca yedeklenen dosyaları farklı server üzerinde olmasına dikkat etmelisiniz.

E-ticaret yönetim paneline erişim yapan personellerin, kullanıcı adı ve şifre olarak standart hale gelmiş “admin” “12345” “user” “administrator” gibi basit kullanıcı adı ve şifreleri kullanmamalısınız.

 

İçerik Editörü: Elif SÜER

BirFatura

BirFatura

Tüm pazaryerlerine entegre;
Hızlı, kolay ve güvenli faturalandırma sistemi!

Yazıyı paylaşın:

Diğer Yazılarımız

Daha Fazla Bilgi Edinin

Trendyol’da Fatura Kesmek

Trendyol’da fatura kesmek platformda yer alan işletmeler için zorunlu tutulmuştur. Küçük ve orta ölçekteki işletmeler için fatura kesebiliyor olmak, müşterilerin satıcıya ve ürünlere olan güvenini

Devamını Okuyun »