E-Ticaret Sitenizin Gelirlerini Artırın

blog83

Ortalama sepet tutarını artırmak E-Ticaret sitenizin de gelirlerini artırmayı sağlayacaktır. Bu yüzden de E-Ticaret için önemli olan sepet tutarını artırmaya yönelik kullanabileceğiniz bazı taktikler vardır. Bu taktiklerden biride Upselling’dir.

Upselling Nedir?

Upselling Türkçe olarak ele aldığımız zaman üst satış olarak karşımıza çıkmaktadır. Upselling, müşterinizin almayı düşündüğü ürünün daha üst modelini önererek yani sepet tutarını artırmayı hedeflediği bir satış taktiğidir. Örnek verecek olursak mesela fast food restoranına gittiniz. Burada sorulan “Menünüze 1 lira farkla büyük boy almak ister misiniz?” sorusuyla satıcı, müşteriyle mevcut ürünün daha üst modelini satmaya çalışarak, ortalama satış tutarını artırmayı hedefler.

Upselling’in Müşteriler Üzerindeki Etkisi

Upselling ile müşteriler almak istedikleri üründen daha iyisini daha fazla parayla almayı tercih edebilirler. Para açısından fark olsa da almayı düşündükleri üründen daha iyi özelliklere sahip olduğu için müşteriler bu para farkını ödemeye sıcak bakmaktadırlar. Ayrıca ürünleri siz önerdiğiniz için müşterileriniz ürünü aramak için vakit kaybı yaşamayacağı, zamandan tasarruf etmelerini sağladığınız için onlara kolaylık sağlamış olursunuz.

Upselling İpuçları

  • Ürün karşılaştırmaları

Upselling de en önemli anahtar kelime “ikna etmek” olduğunu unutmayın. Müşterilerinize daha fazla harcama yapmalarına teşvik etmek için onlara neden o ürünü almaları gerektiğini, kendileri açısından önemli olduğunu göstermelisiniz. Bunu sağlamak için de ürün özelliklerini karşılaştırabilirsiniz. Mesela iki tane laptop var. Bunların teknik ve teknik olmayan özelliklerini karşılaştırdığınız zaman müşteriniz daha pahalı olanı alma eğiliminde olacaktır.

  • En çok tercih edilen model

Müşteriler daha önceden o ürünü alan müşterilerin değerlendirmelerine oldukça fazla önem veriyorlar. Üst satış için ise bu fırsat olmaktadır. Yani müşterilerinize ürün önerileri sunarken daha fazla yorum ve beğeni alan ürünleri sunmanız müşterilerinizin kararlarında oldukça etkili olacaktır. Çünkü müşterilerin gözünde o ürünler daha güvenilir gelmektedir. Bu da upselling çalışması yapmak sepet tutarını artırmak için mantıklı bir adımdır.

  • Yeni seçenekler

Müşteriler bir ürünü satın alacağı zaman biraz fark ödeyerek daha yeni bir ürün almak isterler. Çünkü ürünün popülerliği ve işlevselliğinin daha uzun süreceğini düşünürler. Yani alışveriş esnasında müşteriniz ürünü satın alırken daha yeni versiyonların önermeniz ve buna vurgu yapmanız upselling açısından oldukça etkili olacaktır.

  • Gerçekçi alternatif

Upselling de bir üst modeli gösterirken gerçekçi olunması gerekmektedir. Eğer müşterinize almayı düşündüğü üründen çok daha üst modelini önerirseniz müşterinizin ilgisi çekmeyecektir. Müşterinin almayı düşündüğü ürünün fiyat aralığında yer alan bir ürünün olması upselling çalışmasını daha verimli kullanmanızı sağlayacaktır.

  • Ücretsiz kargo

Müşteriler genel olarak kargo ücreti ödemek istemezler. Bunun içinde ücretsiz kargo seçeneğini x miktar kadar daha alışveriş yaparak ücretsiz kargodan yararlanabilirsiniz diye belirtirseniz müşteriler bu seçenek ile daha fazla harcama yaparlar.

  • Belirli bir miktar ile hediye çeki

Müşterilere belirli bir miktarda alışveriş yaparlarsa ekstra olarak hediye çeki kazanmaları müşterileri çeki kazanmak için daha fazla harcama yapmaları sağlanmaktadır.

 

İçerik Editörü: Elif SÜER

BirFatura

BirFatura

Tüm pazaryerlerine entegre;
Hızlı, kolay ve güvenli faturalandırma sistemi!

Yazıyı paylaşın:

Diğer Yazılarımız

Daha Fazla Bilgi Edinin

Trendyol’da Fatura Kesmek

Trendyol’da fatura kesmek platformda yer alan işletmeler için zorunlu tutulmuştur. Küçük ve orta ölçekteki işletmeler için fatura kesebiliyor olmak, müşterilerin satıcıya ve ürünlere olan güvenini

Devamını Okuyun »