Mesa de trabajo 1 copia@3x

Hem Dünyada hem de ülkemizde 11.11, Black Friday gibi çeşitli isimlerle yapılan Kasım ayı indirimleri üreticiler, satıcılar ve tüketiciler tarafında heyecanla bekleniyor. Birçok marka elindeki stokları bitirmek ve seri sonu ürünlerini satmak için indirim günlerini fırsat olarak görüyor. E-ticaret şirketlerinin aylar öncesinden reklam kampanyası hazırlıklarına başladığı Kasım ayı indirimlerinde rekor satışlar gerçekleşiyor. Yüksek oranda indirimler yaparak satışlarını artıran e-ticaret sitelerine bağlı KOBİ’leri bu Kasım ayında neler bekliyor?

Kasım ayı indirimleri için tüketicilerin ihtiyaç listelerini hazırladığı bugünlerde KOBİ’leri nelerin beklediğini daha net öngörebilmek için geçtiğimiz yıl yaşananlara bakalım.

2019 Kasım Ayı İndirimlerinde Neler Oldu?

Kasım ayının belirli günlerinde yüzde 80’e varan indirimler yapan e-ticaret sitelerine bağlı KOBİ’ler ve perakendeciler yüzde yüzün üstünde satış oranlarını yakaladı.

E-ticaret Bilgi Platformunun 2019 yılı için yayınladığı aylara göre e-ticaret hacmi istatistiklerine bakıldığında Kasım ayının en yüksek orana sahip ay olduğunu görüyoruz. Bu da Kasım ayı için yapılan indirim kampanyalarının tüketiciler üzerindeki etkisinin en önemli göstergelerinden bir tanesi.

E-ticaret hacmi

2019 Kasım ayında yaşanan alışveriş çılgınlığında e-ticaret siteleri 2 milyarlık ciro yaptığı tahmin ediliyor. Bu indirim döneminde e-ticaret şirketlerinin günlük satış ortalamalarının 10 katı satış yaptıkları belirtildi.

Kasım Ayında Kullanıcı Sayıları Artıyor!

Geçtiğimiz yıl Kasım ayında e-ticaret kullanıcı sayısı 43.9 milyon kişiye ulaştı. Bu sayı Türkiye’deki internet kullanıcısı her 100 kişiden 81’inin Kasım ayında e-ticaret sitesini ziyaret ettiğini gösteriyor. Gemius verilerine göre Kasım ayında online satış yapan şirketlerin internet sitelerinin kullanıcı trafiği yüzde 47 oranında artmış. Toplam kullanıcı erişimin de 28.2 milyon kullanıcıyla ilk sırayı Trendyol.com alıyor. Sırayı Hepsiburada.com (22.2M), N11.com (22.1M) ve Gittigidiyor.com (20.8 M) takip ediyor. Bu rakamlar bize 2019 Kasım ayı indirimlerinin markalar açısından verimli geçtiğini kanıtlar nitelikte.

Dijital Reklamlar Göze Çarpıyor!

İnternet kullanıcıları indirim fırsatlarından daha çok yararlanmak için e-ticaret sitelerinde fiyat karşılaştırması yaparken, satışlarını artırmak isteyen markalar da reklamlarını artırdı. Gemius AdReal verilerine göre Kasım ayında e-ticaret sektöründeki reklam gösterim sayısı 62 milyar seviyesine ulaştı. Reklamları en fazla gerçek kullanıcıya ulaştıran mobil uygulamaların başında Instagram bulunurken sırayı YouTube ve Facebook izledi. Her üç uygulamada da reklamını en fazla müşteriye ulaştıran e-ticaret sitesi Trendyol.com oldu. Kasım ayında bilgisayar ve mobil tarayıcı ile mobil uygulamalar dahil 28.2 milyon toplam erişim büyüklüğü ile Trendyol.com en fazla ziyaretçiye sahip mağaza.

Gerçek İndirimler Yapıldı

Kasım ayı indirimlerinden üretici ve satıcıların faydalandığı kadar tüketciler de faydalandı. Verilere göre KOBİ’ler yıl genelinde 360 TL’lik sepet ortalamasına sahip. Geçtiğimiz yıl Kasım ayı 11.11 indirimlerinde sepet ortalaması 320 TL’ye düşerken ay sonlarına doğru yapılan Efsane Cuma gibi indirimlerde sepet ortalaması 277 TL’ye kadar düştü. Sepet ortalamalarındaki düşüş KOBİ’ler için olumsuz bir durummuş gibi gözükse de ticari hacimdeki yükseliş dengeyi sağladı. Sonuç olarak Kasım ayında ki indirimlerden hem tüketici hem de satıcı memnun oldu.

En Çok Hangi Ürünler Satıldı?

Verilere göre geçtiğimiz yıl Kasım ayı indirimlerinde en çok kozmetik ürünleri satıldı. Tüketiciler alışveriş yapmak için en çok kozmetik kategorisinde ki ürünlerin indirime girmesini bekliyor. İkinci sırayı tekstil yani giyim kategorisi alırken üçüncülük bebek bezi, mama gibi anne-bebek ürünlerinde.

 

Kasım Ayı İndirimlerinde Yaşanan Olumsuzluklar

Tabi ki indirimlerin olumlu sonuçlarının yanında olumsuz sonuçları da oldu. İndirimler sayesinde tüketiciler tarafından büyük ilgiyle karşılanan e-ticaret siteleri zaman zaman taleplere yetişmekte zorlandı. Aşırı yoğunluktan dolayı çöken siteler, sağlam altyapılarının olmaması gerekçesiyle müşterileri tarafından şikayet yağmuruna tutuldu. Diğer taraftan bazı kullanıcılar gerçek indirimlerin olmadığından şikayet ettiler. EkşiSözlük gibi platformlarda yorumlarını paylaşan kullanıcılar indirim öncesi ve indirim günlerindeki fiyatların farklı olmadığını belirtti. Bir diğer sorun ise satıcılar tarafında yaşandı. İndirim günlerinde bazı satıcılar ürünün stokta olmadığını ileri sürerek gönderim yapamayacağını söyledi ancak indirim günleri bitmesinin hemen ardından aynı ürünü stok dahilinde göstermesi tüketicinin dikkatini çekti.

Geçtiğimiz yıl kasım ayı indirimlerinde iyisiyle kötüsüyle bunlar yaşandı bakalım bu yılın kasım ayı nasıl geçecek?

 

 

 

 

BirFatura'yı Siz de Kullanıp Deneyebilirsiniz.

Logo

Arge-Merkezi: Üniversiteler Mh. Bilkent Cyberpark Tepebinası No: 413 Çankaya/Ankara

Genel Merkez: Kızılcaşar Mh. 2714.Sk. No:16 Gölbaşı/Ankara

Tel: 0850 303 32 96

© Copyright 2016 – 2022