E-TicaretHedefler1

Dünyayı etkilen bir olay olan koronavirüs salgını hayatımızda da birçok alanı etkiledi. Bunlardan biri de dışarı çıkmada olan kısıtlamadır. İnsanların dışarı çıkmaları tehlikeli olduğu için evlerinden siparişler vererek ihtiyaçlarını bu şekilde karşılamaktadırlar. Yani insanlar e-ticarete yöneldi. Hatta salgının en olumlu etkilenen sektörün e-ticaret olduğunu Birleşmiş Markalar Derneği Başkanı Sinan Öncel tarafından yapılan değerlendirmelerde belirtti.

Birçok kişi koronavirüsü salgını sebebiyle alışverişlerinde online sisteme geçmek zorunda kaldı. Hatta marketler bile online alışveriş sistemine geçiş yapmasıyla birlikte e-ticaret sektörü büyük oranda hareketlendi. Birçok firma da online satış sistemine entegre olmak için adım attı. Bu sürece erken başlayan firmalar ise satışlarında hedefleri artırarak büyük bir çıkış yakaladı.

Online satışlarda yapılan bu artışlarla birlikte hedefler gözden geçirildi. Sonuç olarak da 5 yıl sonrası için planlanan hedeflerin ve satış rakamlarının 2021 yılında tamamlanabilmesi beklenmektedir. Koronavirüs salgını sayesinde hedefler 5 yıl öne çekilmiş oldu. Yaşanan bu gelişmelerde sektör için oldukça faydalı oldu. Aynı zamanda birçok firma bu süreçte e-ticaret sistemine entegre olmak için adımını attı.

Eticaret hedefleri

İlk Kez Online Alışveriş Yapan Kişi Sayısı Şaşırttı

Koronavirüs sebebi ile sokağa çıkma yasağı ilan edildi. Bu yasakla birlikte de e-ticarette yeni kullanıcılar gelmeye başladı. İlk kez online alışveriş yapan kişi sayılarının yüksek olması oldukça şaşırtıcıydı. Bu oran yüzde 37,4 olarak belirlendi. Hatta ileri ki dönemlerde de bu sayının daha da artması beklenmektedir.

Perakende Sektöründe Dengeler Altüst Oldu

Birleşmiş Markalar Derneği Başkanı Sinan Öncel perakende sektöründeki dengelerle ilgili şu açıklamada bulundu:

“Online satışta 5 yıl sonrası için planlanan hedefe 1 yıl sonra, yani 2021’de ulaşma ihtimalimizin çok yüksek olduğunu düşünüyoruz. Bu gerçekten hareketle firmalarımızın altyapılarını ve gelecek planlarını salgın sonrasında oluşacak perakende ticaretin yani normalini göz önünde bulundurarak yapmalarını öneriyoruz.”

Eticaret hedefleri

En Fazla Talep Gören Ürün

Koronavirüsü salgını döneminde karantina süreci yaşarken kullanıcılar egzersiz ekipmanı, yapboz gibi ürünlere talepler arttı. Bu süreçte en fazla talep gören ise yapboz (puzzle) oldu. Yapboz satışlarında yüzde bin 438 oranında artış yaşandı.

BirFatura'yı Siz de Kullanıp Deneyebilirsiniz.

Logo

Arge-Merkezi: Üniversiteler Mh. Bilkent Cyberpark Tepebinası No: 413 Çankaya/Ankara

Genel Merkez: Kızılcaşar Mh. 2714.Sk. No:16 Gölbaşı/Ankara

Tel: 0850 303 32 96

© Copyright 2016 – 2022