E-Ticarette Başarılı Olma Yolları Nelerdir?

blog76-770x400

E-Ticaret son yıllarda hızla gelişen iş modellerden birisidir. Bilgiye ulaşmak kolay, detaylı ürün karşılaştırılması, fiyat avantajları ve farklı ödeme biçimleri sunması sebebiyle internet üzerinden alışveriş günlük yaşamın bir parçası haline gelmiştir. Hızlı gelişim süreci, internet üzerinden de binlerce e-ticaret sitesinin açılmasını da beraberinde getirmiştir. Ancak bu E-Ticaret sitelerinin kimi başarıyı yakalarken, kimi de başarısızlıkla sonuçlanmaktadır.

E-Ticarette Başarılı Olma Yolları

Orijinal Fikir

Başarılı olan e-ticaret projelerine bakıldığı zaman proje sahiplerinin, seçtikleri alanın öncüleri olduğudur. Proje sahipleri küçük sermayelerle sektörde ilk ve rakipsiz olmanın avantajlarını kullanarak başarıyı yakalamışlardır. Onların ardından gelenler ise büyük sermayeler ile başarısız olurken onlar yükselmeye devam etmektedirler.

E-Ticaret Yazılımı

İhtiyaçlarınıza cevap verecek bir yazılım edinmeniz gerekmektedir. Tasarımın özgün olmasının yanında müşterinin kolay kullanabilmesine dikkat etmelisiniz.

Reklam ve Pazarlama Önemi

E-Ticarette istediğiniz verimi alabilmeniz için insanların sizden haberdar olması gerekmektedir. Bu da ancak tanıtımla olabilmektedir. Bu sebeple başlangıç aşamasında, sektörde lider bir kuruluş olana kadar hatta zirveye çıktığınız zaman bile tanıtım ve pazarlama önceliğiniz olmalıdır.

Sponsor olun

Aktif web site ve bloglara sponsor olmalısınız. Çünkü internet üzerinden tercih edilecek en uygun reklamdır. Çok küçük bütçelerle binlerce kişiye ulaşmanız oldukça kolaydır. Sponsorluk güçlü bir firma imajının oluşmasında oldukça etkilidir.

Sosyal Medya

Facebook, Twitter, Instagram, Google gibi diğer internet kullanan herkesin en sık zaman geçirdiği yerlerdir. Sosyal medyada sadece var olmanız yeterli olmaz. Sosyal medyada aktif olmalı, sosyal medya kullanıcılarından maksimum oranda faydalanmalısınız.

Mobil Optimizasyonu

İnternet kullanıcılarının büyük bir çoğunluğu bilgisayar üzerinden değil cep telefonlarından internete giriyor, e-maillerini okuyor, alışveriş yapıyor. Bu yüzden de cep telefonlarına uygun yazılımlar, ebatlar ve görsel öğeler kullanmak gerekmektedir.

Organik Kullanıcı Listesi

İstenmeyen e-postalar, internet kullanıcılarının markadan soğuması, çileden çıkması ve bir daha markanızı görmek bile istememesinin nedenlerinden biridir. Tamda bu noktada organik kullanıcı listesi oluşturmak, sitenin ziyaretçilerine “izinli” bir şeklide e-mail göndermek daha doğrudur ve daha kalıcı ve sempatik bir yöntemdir.

Kişiye Özel E-Posta

Müşterinizin satın alma davranışlarına göre ihtiyaçları ve alışveriş tarzına uygun e-mailler oluşturmak her zaman müşteriyi kazanma yolunda büyük ve etkili bir hamle olacaktır. Kişiye özel e-postalar daha fazla okunup, geri dönüş sağlanmaktadır. O halde standart e-mail yerine müşteriye özel e-mailler ile hedef kitlenize ulaşmanız gerekmektedir.

Doğru Ürün Tanıtımı

Ürün içerik metinlerini oluşturmak, çekici ve net olması şartıyla bol miktarda fotoğraf kullanmalı hatta mümkünse ürüne dair videoları sitenize eklemelisiniz. Doğru tanıtım, sitenize müşteriyi mıknatıs gibi çekecektir. Yetersiz ürün bilgisi, kötü fotoğraflar ve yetersiz görseller müşteri kaçırmanın kolay yoludur. Bu yüzden bu konuda dikkatli olmalısınız.

Ürünlerinizi En Son Ne Zaman Gözden Geçirdiniz?

Bir ürünün talep görmesi için aranan bir ürün olması gerekmektedir. Bu nedenle de ürünlerinizi düzenli olarak gözden geçirmeli ve ne kadar aranan, ihtiyaç duyulan ürünler olduğu hakkında değerlendirme yapmalısınız. Ürünlerinizin ihtiyaca ne oranda yanıt verdiği hakkında bilgi sahibi olmanız gerekmektedir.

Bol Seçenek Bol Müşteri Demektir.

Sitenizde alternatiflerin her zaman olması gerekmektedir. Ürün alternatifleri, marka alternatifleri, ödeme yöntemi alternatifleri, kargo firmaları alternatifleri müşterilerinizi memnun etmektedir. Yani bol seçenek bol müşteri demektir. Ürün yelpazenizi genişleterek de müşteri sayınızı arttırabilirsiniz. Ancak ihtiyaç duyulana göre ürün seçmelisiniz.

Müşteriler İstedikleri An Size Ulaşmalıdır

Müşterilerinizin size öneride bulunmak, şikâyette bulunmak ya da bazı taleplerini iletmek isteyebilir. Bu durumda size mutlaka rahatlıkla ulaşabilmelidir. Çağrı merkezinizi arayabilmeli, e-posta gönderebilmeli, iletişim alanından size yazabilmelidir. Bunun kadar önemli diğer bir unsur ise o iletilere ve mesajlara bekletmeden yanıt vermenizdir. Ne kadar hızlı dönüş olursa o kadar çok müşteri kazanırsınız.

Sağlam Tedarikçiler ile çalışın

Tedarikçiler yüzünden ürünü zamanında müşteriye ulaştıramayabilir ya da tedarikçinin stokunda tükenen bir ürünü size zamanında bildirmediği için elinizde olmayan bir ürünü satmak zorunda kaldığınızı müşteriye izah edemezsiniz. Müşteri ürünü almıştır ve sorumlu sizsiniz diye bilecektir. Bu durumlar hem yasalar karşısında hem de müşteriye karşı sizi zor duruma düşürecektir. Bunun için tedarikçi firmayı seçerken iyi araştırmanız gerekmektedir.

Eylem Planı

İşlerin iyi gitmediği dönemlerde ya da kriz dönemlerinde neler yapacağınızla ilgili önceden çalışmalar yaparak hazırladığınız bir eylem planınız olmalıdır. Bu plan sayesinde hem kendinizi iyi hissedeceksiniz hem de kriz dönemlerinde alınabilecek yanlış kararların önlenmesinde size katkı sağlayacaktır.

Hukuk

Yaptığınız işle ilgili yasalara hâkim olmalısınız. Tüm işlerinizi yasalara uygun olmalıdır.

 

İçerik Editörü: Elif SÜER

BirFatura

BirFatura

Tüm pazaryerlerine entegre;
Hızlı, kolay ve güvenli faturalandırma sistemi!

Yazıyı paylaşın:

Diğer Yazılarımız

Daha Fazla Bilgi Edinin

Trendyol’da Fatura Kesmek

Trendyol’da fatura kesmek platformda yer alan işletmeler için zorunlu tutulmuştur. Küçük ve orta ölçekteki işletmeler için fatura kesebiliyor olmak, müşterilerin satıcıya ve ürünlere olan güvenini

Devamını Okuyun »