E-Ticarette Başarılı Olmanın Kuralları

blog33-770x400

E-ticarette Başarılı Olmanın 10 Altın Kuralı

Elektronik ticaret yada kısaca e-ticaret, ticaretin elektronik ortamda yapılmasına verilen isim. Ticaretin en hızlı, en kolay, 7/24’lük açık hali. Avantajlarını say say bitmez. Bu kadar avantajı varken, herkeste bu sektöre bir merak uyandırmış olması da normal tabi. Sektöre adım atmak başarmanın yarısı derseniz, sayacağım altın kurallara göz atın derim. Olmazsa olmazlardan.

1. Sipariş Sistemi Kolay ve Anlaşılır Olsun

Sipariş vermek, müşteri tarafından zorlanarak yapılacak bir eylem olmamalı. Aksine, kolay ve anlaşılır direktiflerle işlem kısa sürede tamamlanmalı. Unutmayın, zaman herkes için çok değerli!

2. Güvenli Bir Ödeme Altyapısı Sunun

Alışverişin internetten yapılanı denilince birçok kişi tarafından en sakıncalı kısım ödeme kısmı görünür. Haksız sayılmazlar tabi ki. Kart bilgilerinin online bir ortamda paylaşılması gizlilik açısından şüphe uyandırabilir. İşte tam bu noktada müşterinin ödeme konusunda şüpheye düşmesine engel olunmalı. Nasıl mı? Güvenilir bir ödeme altyapısı oluşturularak tabi ki.

3. Sorunsuz ve Hızlı Bir Kargo – Teslimat Sistemi ile Çalışın

Müşteriyi memnun etmek zor. Her şey mükemmel olmalı ki en az eleştiriyle yola devam edilsin. Mümkünse kötü yönde bir eleştiri duymayalım diyorsanız, yapmanız gerekenlerden biri de müşteriyi memnun edecek kadar hızlı bir teslimat süresi.

4. Garanti Sisteminiz Müşteriyi İkna Etsin

Garanti şartları adı altında müşterinin her durumda güvende olduğunu hissettirecek bilgiler aktarın. Ve istenmeyen durumlarda sizinle iletişime geçmek müşteri için eziyet değil kolaylık olsun.

5. İade – Değişim Gibi Alternatifler Sunun

Ürünün arkasında olduğunuzu gösterin müşteriye. Ama sadece lafta değil, gerçekten ürünle ilgili bir şikayet, arıza durumunda iade alıp yada değişim imkanı sunarak yakından ilgilenin. Bilgilendirmeyi hassasiyetle yapıp mağduriyeti gidermeye odaklanın.

6. Site İsmini Belirlerken Akılda Kalıcı Olmasına Özen Gösterin

Müşterileriniz için e-ticaret sitenizle ilk tanışma isminiz yoluyla olur ve unutmayın tıpkı insan ilişkilerinde olduğu gibi, ilk izlenim ilişkinin devamını belirleyecektir. Siz siz olun, müşterilerinizle kalıcı iletişimde kalacağınız isimler edinin ilk olarak.

7. Sitede Dikkat Dağıtmayın

Siteniz hakkınızda her şeye cevap vermeli fakat fazlasına değil. Evet, reklamlar vs olmazsa olmaz parçaları olacaktır sitenizin fakat müşteri sitenizi açtığında alakasız reklamlarla dikkati dağılsın istemez.

8. Ürün Görselleri Tatmin Edici Olsun

Elle tutularak ikna edilebilecek bir ürününüz olmadığına göre ikna etmek görsellere ve altına eklenen birkaç cümleye kalmış. İşte bu noktada işin büyüğü görsellerde. Müşterinin dikkatini çekecek ve onu ikna edecek etkenlerin başında gelir kendisi.

9. Sağlıklı İşleyen Bir Tedarik Sistemi Oluşturun

Stokta yok cümlesini görmek de duymak da istemez müşteri. Arz talep kuralına göre tedarik sistemi oluşturun ki talebe göre tedarik sağlayabilin. Yoksa gelen müşteriyi eli boş çevirmek istemezsiniz eminiz.

10. Ödeme Seçeneklerini Çeşitlendirin

Ödeme konusu hassas. Her ne kadar ben güvenli bir altyapı oluşturdum deseniz de buna ikna olmayan birkaç müşteriniz çıkacaktır illa ki. İşte her duruma karşı hazırlıklı olan siz, bu duruma karşı da kapıda ödeme sistemi getirmiş olsun mesela. Yada kredi kartına sadece o ay yüklenmektense birkaç aya bölmek isteyenler de olacaktır. Taksit imkanı verin onlara. Hoşlarına gidecektir, emin olun. Böyle böyle ödeme seçeneklerini arttırın ki müşteriniz artsın, sektörde kalıcı olun. Bol kazançlar.

BirFatura

BirFatura

Tüm pazaryerlerine entegre;
Hızlı, kolay ve güvenli faturalandırma sistemi!

Yazıyı paylaşın:

Diğer Yazılarımız

Daha Fazla Bilgi Edinin

Trendyol’da Fatura Kesmek

Trendyol’da fatura kesmek platformda yer alan işletmeler için zorunlu tutulmuştur. Küçük ve orta ölçekteki işletmeler için fatura kesebiliyor olmak, müşterilerin satıcıya ve ürünlere olan güvenini

Devamını Okuyun »