blog62

E-Ticarette siteniz sizin dijital mağazanız olduğundan dolayı ana sayfanızdaki ürünlerinizde mağazanızın vitrinidir. Bu yüzden de vitrininizdeki ürünlerinizin görüntüsü oldukça önemlidir. Çünkü müşteriler sitenize girdiklerinde karşılaştıkları ürünle etkileşime geçtikleri ilk yer ürünün fotoğrafıdır. Müşteri sitenizde ürüne sadece bakma imkânı olduğundan dolayı ürünün fotoğrafının gerçeklik hissinin yüksek olması gerekmektedir. Yani ürünün fotoğrafı kaliteli değilse müşteriyi kaybetmenize neden olabilmektedir. Tamda bu noktada sizin çok iyi sonuç verecek bir çözüm bulmanız gerekmektedir. Çözüm önerileri;

 • Bir fotoğrafçı veya dijital ajans firması ile anlaşabilirsiniz ama bu biraz maliyetli olabilir.
 • Kendi imkânlarınız ile de ürün fotoğraflarını çekebilirsiniz. Ancak profesyonel bir fotoğraf makinesine ihtiyacınız olacaktır. Profesyonel fotoğraf makineniz ile ister beyaz arka fonla ister dış çekim ile ürünlerinizi çekebilirsiniz.

Bu iki yöntemde ürünlerinizin fotoğraflarını kaliteli ve net olmasını sağlamaktadır. Düşük çözünürlüklü fotoğraflar müşterilerinizin ürünlerinizi tam olarak inceleyememesine neden olmaktadır. Buda müşterinin dikkatini çekmeyeceği için ürünü almaktan vazgeçmektedir.

Fotoğraf Çekiminde Dikkat Edilmesi Gerekenler

 • İyi bir fotoğrafçı olmalıdır.
 • Müşteri kitlenize dikkat etmeniz gerekmektedir. Ürüne ve hedefinizdeki müşterilerinize göre çekim yapılmalıdır.
 • Fotoğraf çözünürlüğü yüksek olmalıdır. Müşterileriniz fotoğraflarınızı yakından incelerken piksel piksel ayrılmamalıdır. Bunu önlemek için fotoğraf makinenizin iyi olması gerekmektedir.
 • Fotoğrafı çekerken doğru ışığın olduğundan emin olmalısınız.
 • Fotoğrafınız arka planını seçerken dikkatli olmalısınız. Çünkü ürünle aynı renkte olan bir arka planla ürün ayırt edilemez. Ürünle arka plan arasında uyum sağlanmalıdır.
 • Fotoğraf çekiminde derinlik farkına dikkat edilmeli müşterinize yanlış bilgi vermenize neden olabilmektedir.
 • Ürünün fotoğrafını farklı açılardan çekerek müşterinizin daha detaylı bilgi sahibi olmasını sağlayabilirsiniz.
 • Ürün detaylarını müşterinin daha iyi anlayabilmesi için yakın plan çekimleri yapabilirsiniz.
 • Ürünün kullanım alanlarında nasıl göründüğünün fotoğrafını çekerek müşteriyi ikna etmenizde yardımcı olacaktır.
 • Ürününüzün birden fazla fotoğrafını çekerken fotoğraf makinenizin konumu ve açısını korumak adına tripod kullanabilirsiniz.
 • Fotoğraf çekimi yaparken yansıyan yüzeylere dikkat etmeniz gerekmektedir.
 • Çekimde flaş ışığı kullanmak yerine doğal ışık veya stüdyolardaki yapay ışıklardan kullanabilirsiniz.

CDN (Content Delivery Network/İçerik Dağıtım Ağı), sayfa yükleme hızlarınızı arttırabilir. CDN sitenizin dosyalarını farklı yerlere dağıtır. Sitenize gelen ziyaretçi hangi server’a yakınsa verileri o server’dan alır. Bundan dolayı da sitenizin hızı herkes için eşittir.

Google SEO, fotoğraflar için tanımlayıcı anahtar kelimeler kullanmak önemlidir. Ayrıca alt özelliklerde sitenizin SEO değerlerini etkiler. Fotoğrafınızın boyutu da siteniz için oldukça önemlidir. Çünkü boyutu ne kadar fazla olursa sitenizde yüklenme süresi de o kadar fazla olur. Görseliniz için mümkün olan en küçük boyuta göre ayarlamalısınız. E-Ticaret siteleri için 70 KB’nin altında tutulmalıdır.

 

İçerik Editörü: Elif SÜER

BirFatura'yı Siz de Kullanıp Deneyebilirsiniz.

Logo

Arge-Merkezi: Üniversiteler Mh. Bilkent Cyberpark Tepebinası No: 413 Çankaya/Ankara

Genel Merkez: Kızılcaşar Mh. 2714.Sk. No:16 Gölbaşı/Ankara

Tel: 0850 303 32 96

© Copyright 2016 – 2022