E-Ticarette Neden E-Fatura Kullanılmalı?

blog56

E-Ticarette Neden E-Fatura?” kısmına geçmeden önce ilk olarak “E-Ticaret” ve “E-Fatura” nedir? Bunların tanımlarını yapalım.

            E-Ticaret, ticaretin elektronik ortamda yapılmasıdır. E-Ticaret ya da elektronik ticaret internet üzerinden bilginin aktarılmasını içeren herhangi bir ticari tür veya ticari işlem için kullanılır.

            E-Fatura ise dijital ortamda kesilen faturadır. Her iki tarafında e-fatura mükellefi olduğu durumlarda elektronik ortamda kesilen fatura çeşididir. E-fatura da isteyen her kurum kayıt olabilir. E-arşiv ise son kullanıcılar yani şahıslar ve e-fatura mükellefi olmadığı durumlarda elektronik ortamda kesilen fatura çeşididir. E-arşivde ise öncelikle mükelleflerin e-faturaya kayıt olma zorunluluğu vardır.

E-TİCARETTE NEDEN E-FATURA KULLANILMALI?

            E-Ticaretin sağladığı kolaylık ile kullanıcılar internet üzerinden zaman ve mekân sınırı olmaksızın kolay ve hızlı bir şekilde alışverişlerini tamamlayabilirler.

            E-Fatura kesmek, e-ticaret operasyonunu hızlandırır. Nasıl mı? Gün içerisinde birkaç yerden birçok sipariş aldığınız durumlarda yönetmeniz oldukça zordur ancak e-fatura ile operasyonlarınız daha hızlı hale gelmektedir. Çünkü e-faturanın oluşması süresi birkaç saniyeden ibarettir.

            Müşteri pazaryerinden(n11,gittigidiyor gibi) alışveriş yaptığı zaman ve o alışverişin faturası hemen kesilip gönderildiğinde müşteri memnuniyetini artırır.

            E-Fatura kullanımı satış sonrası işlemleri de kolaylaştırıyor. İade, değişim gibi alanlarda e-fatura hız sağlar. Bir ürünün bir faturası uzun süre bulut ortamında arşivlendiği için müşteri ürünü bir fotokopi veya e-faturanın yazıcıdan çıktısı ile kargoya verdiği zaman o faturanın hangi kestiğiniz fatura olduğunu dijital ortamda hızlıca bulunabilir. Değişim ve iade işlemlerini çok hızlı bir şekilde gerçekleşir. Bu da müşteri memnuniyeti açısından oldukça önemlidir. Aynı zamanda e-fatura sayesinde iade, değişim gibi alanlarda fatura kaybetme gibi bir sorun olmaz. Bu sayede işlemlerinizi sorunsuz ve hızlı bir şekilde yapabilirsiniz.

E-Fatura da faturalarınız dijital ortamda arşivlenir ve istediğiniz zaman ulaşabilirsiniz. Faturaların 10 yıl arşivleme süresi vardır. Hem yer açısından hem de faturaları koruma açısından daha avantajlıdır.       

blog56.1
blog56.1

            Birfatura, e-fatura da kesebilen bir e-ticaret yapan kobilerin kullandığı sipariş yönetim platformudur. E-Ticaret platformlarından yani pazaryerlerinden aldığınız siparişleri tek bir yerden e-faturalandırılmasını sağlayarak birçok müşterimize e-faturanın en önemli avantajı olan zaman kaybını, operasyonel maliyeti ortadan kaldırmaya yönelik uygulamamız var. Siparişleriniz n11, gittigidiyor… gibi nerden gelirse gelsin otomatik olarak Birfatura da sadece 2 tık ile e-faturalandırılabilirsiniz.

 

Yazan:Elif SÜER

BirFatura

BirFatura

Tüm pazaryerlerine entegre;
Hızlı, kolay ve güvenli faturalandırma sistemi!

Yazıyı paylaşın:

Diğer Yazılarımız

Daha Fazla Bilgi Edinin

Trendyol’da Fatura Kesmek

Trendyol’da fatura kesmek platformda yer alan işletmeler için zorunlu tutulmuştur. Küçük ve orta ölçekteki işletmeler için fatura kesebiliyor olmak, müşterilerin satıcıya ve ürünlere olan güvenini

Devamını Okuyun »