blog56

E-Ticarette Neden E-Fatura?” kısmına geçmeden önce ilk olarak “E-Ticaret” ve “E-Fatura” nedir? Bunların tanımlarını yapalım.

            E-Ticaret, ticaretin elektronik ortamda yapılmasıdır. E-Ticaret ya da elektronik ticaret internet üzerinden bilginin aktarılmasını içeren herhangi bir ticari tür veya ticari işlem için kullanılır.

            E-Fatura ise dijital ortamda kesilen faturadır. Her iki tarafında e-fatura mükellefi olduğu durumlarda elektronik ortamda kesilen fatura çeşididir. E-fatura da isteyen her kurum kayıt olabilir. E-arşiv ise son kullanıcılar yani şahıslar ve e-fatura mükellefi olmadığı durumlarda elektronik ortamda kesilen fatura çeşididir. E-arşivde ise öncelikle mükelleflerin e-faturaya kayıt olma zorunluluğu vardır.

E-TİCARETTE NEDEN E-FATURA KULLANILMALI?

            E-Ticaretin sağladığı kolaylık ile kullanıcılar internet üzerinden zaman ve mekân sınırı olmaksızın kolay ve hızlı bir şekilde alışverişlerini tamamlayabilirler.

            E-Fatura kesmek, e-ticaret operasyonunu hızlandırır. Nasıl mı? Gün içerisinde birkaç yerden birçok sipariş aldığınız durumlarda yönetmeniz oldukça zordur ancak e-fatura ile operasyonlarınız daha hızlı hale gelmektedir. Çünkü e-faturanın oluşması süresi birkaç saniyeden ibarettir.

            Müşteri pazaryerinden(n11,gittigidiyor gibi) alışveriş yaptığı zaman ve o alışverişin faturası hemen kesilip gönderildiğinde müşteri memnuniyetini artırır.

            E-Fatura kullanımı satış sonrası işlemleri de kolaylaştırıyor. İade, değişim gibi alanlarda e-fatura hız sağlar. Bir ürünün bir faturası uzun süre bulut ortamında arşivlendiği için müşteri ürünü bir fotokopi veya e-faturanın yazıcıdan çıktısı ile kargoya verdiği zaman o faturanın hangi kestiğiniz fatura olduğunu dijital ortamda hızlıca bulunabilir. Değişim ve iade işlemlerini çok hızlı bir şekilde gerçekleşir. Bu da müşteri memnuniyeti açısından oldukça önemlidir. Aynı zamanda e-fatura sayesinde iade, değişim gibi alanlarda fatura kaybetme gibi bir sorun olmaz. Bu sayede işlemlerinizi sorunsuz ve hızlı bir şekilde yapabilirsiniz.

E-Fatura da faturalarınız dijital ortamda arşivlenir ve istediğiniz zaman ulaşabilirsiniz. Faturaların 10 yıl arşivleme süresi vardır. Hem yer açısından hem de faturaları koruma açısından daha avantajlıdır.       

blog56.1
blog56.1

            Birfatura, e-fatura da kesebilen bir e-ticaret yapan kobilerin kullandığı sipariş yönetim platformudur. E-Ticaret platformlarından yani pazaryerlerinden aldığınız siparişleri tek bir yerden e-faturalandırılmasını sağlayarak birçok müşterimize e-faturanın en önemli avantajı olan zaman kaybını, operasyonel maliyeti ortadan kaldırmaya yönelik uygulamamız var. Siparişleriniz n11, gittigidiyor… gibi nerden gelirse gelsin otomatik olarak Birfatura da sadece 2 tık ile e-faturalandırılabilirsiniz.

 

Yazan:Elif SÜER

BirFatura'yı Siz de Kullanıp Deneyebilirsiniz.

Logo

Arge-Merkezi: Üniversiteler Mh. Bilkent Cyberpark Tepebinası No: 413 Çankaya/Ankara

Genel Merkez: Kızılcaşar Mh. 2714.Sk. No:16 Gölbaşı/Ankara

Tel: 0850 303 32 96

© Copyright 2016 – 2022