E-Ticarette Sadık Müşteri Kitlesi Nasıl Oluşturulur?

blog61

E-Ticarette sadık müşteri kitlesi oluşturma uzun zamanlı bir ticari yaşam imkânı sağladığından dolayı oldukça önemlidir. İnternet üzerinde e-ticaret sitelerini gezmek ne kadar kolaysa sadık müşteri kitlesi yaratmak da bir o kadar zor ve zahmetlidir. Sizden tekrar tekrar alışveriş yapan kitleleri elinizde tutmanız gerekmektedir. Çünkü yeni kitlelere ulaşmak,  sadık müşteri kitlesi oluşturmaktan daha pahalıya mal olabilmektedir. Bundan dolayı da sadık müşteri kitlesi oluşturmak firmanız için daha verimli ve karlı bir şekilde çalışmasını sağlamaktadır. Müşteriler, size sadakat duydukları zaman hem aynı anda birden fazla ürün satın alabiliyorlar hem de işletmenizi başka insanlara tanıtabilmektedir. Yani her açıdan karlı olan e-ticaret sitesinin sahipleri olmaktadır.

Müşteri sadakati nasıl oluşturulur?

  • E-bülten müşteri ile iyi bir iletişimin temellerini oluşturmaktadır. E-bültende dikkat edilmesi gereken tüm müşterilere klasikleşmiş cümle ile gönderilmesidir.
  • E-ticaret firmaları genellikle ziyaretçilerini müşteriye çevirmek için uğraşırken hâlihazırda var olan müşterileri ile ilgilenmezler. Fakat asıl önemli olan müşterinin hangi ürünleri daha çok talep ettiklerini belirlemektir. Bu sayede müşteri daha ürüne ihtiyaç duymadan onlara ürünü önerebilirsiniz.
  • Müşterilerin ürün ve hizmet konusunda yorum yapmaları oldukça önemlidir. Bu sayede şikâyet, istek, ihtiyaç ve taleplerini öğrenebilirsiniz. Öğrendiğiniz bilgilere göre de gerekli değişikleri yapabilir bu sayede de müşterinin kendisini önemsenmiş hissetmesini sağlayarak müşterinin memnuniyetini sağlayabilirsiniz.
  • Müşterilerinize bir anda hediye göndermek onları hem mutlu edecek hem de şaşırtacaktır. Hatta kendilerini özel hissetmelerine sebep olacaktır. Müşterilerinize indirim kuponu ya da promosyonlu ürünlerden göndererek müşterinizin sadakatini kazanabilirsiniz.
  • Uzun zaman geçirdiğiniz müşterilerinize ya da en çok fikri veren müşteriniz hatta en çok ürün satın alan müşterinize özel fırsatlar yaratabilirsiniz.
  • Sosyal medya hesaplarını aktif kullanmak ve takipçilerinizle iletişime geçmek sadık müşteri kitlesi oluşturmada önemlidir.
  • Çalışanlar da müşteri sadakatini sağlamada oldukça önemlidir. Bu yüzden çalışanlarınızın müşterilerle olan ilişkilerinin iyi olması gerekmedir. Gerekirse bu konuda çalışanlarınıza eğitim aldırabilirsiniz.

 

İçerik Editörü: Elif SÜER

BirFatura

BirFatura

Tüm pazaryerlerine entegre;
Hızlı, kolay ve güvenli faturalandırma sistemi!

Yazıyı paylaşın:

Diğer Yazılarımız

Daha Fazla Bilgi Edinin

Trendyol’da Fatura Kesmek

Trendyol’da fatura kesmek platformda yer alan işletmeler için zorunlu tutulmuştur. Küçük ve orta ölçekteki işletmeler için fatura kesebiliyor olmak, müşterilerin satıcıya ve ürünlere olan güvenini

Devamını Okuyun »