E-Ticarette Satışları Artırmanın 6 Etkili Yolu

ecommerce-automation-tools

E-ticarette hem yeni başlayanlar hem de tecrübelilerin temel amacı işlerini büyütmek ve satışlarını artırmaktır. Bunun da en önemli göstergesi online mağazalarında ki trafiğin ve dönüşüm oranının artmasıdır. Yeni müşteriler kazanmak, hali hazırdaki müşterilerin tekrar tekrar satın alım yapmasını sağlamak ve marka bilinirliğini artırmak gibi pek çok konu doğru pazarlama stratejilerini uygulamakla başarılabilir. Bu nedenle e-ticaret mağazanızın pazarlamasını yaparken doğru adımları atmanız ve satışlarınızı artırmanız için 5 uygulanabilir ve etkili yöntemi açıklayacağız.

 

Üst Satış Yöntemi İle Satışlarınızı Artırın

Birçok işletme yeni müşteriler kazanmak yerine olan müşterilerine daha fazla satış yaptırmayı tercih eder. Bunun da en etkili yöntemlerinden biri üst satıştır. Üst satış, olan ürününüzden daha kaliteli veya üst özelliklerine sahip olan bir ürünü daha fazla fiyata satmaktır. Bu müşterilerin başlangıçta düşündüğünden daha kaliteli bir ürünü alma yaklaşımıdır. Örneğin kumaştan yapılmış bir ürününüzün yerine deriden yapılmış olanı, özel el işçiliğine sahip olanı veya ayırt edici farklı bir özelliğe sahip olanı sunmak gibi. Bazen müşterileriniz sattığınız bir ürünün daha üst modelinin veya daha kaliteli versiyonunun olduğunu bilmez veya daha fazla kanıta ihtiyaç duyar.

Üst satış yönetimini kullanacaksanız dikkat etmeniz gereken iki ana unsur vardır.

  • Üst satış ürününüzün orijinal ürününüz ile ilgili olmasına dikkat etmelisiniz. Farkı vurguladığınızdan ve müşterinin kaliteyi yükselmek isteyip istemeyeceğini doğru yerde sorduğunuzdan emin olmalısınız.
  • Orijinal ürünün fiyatı çıpa fiyattır. Üst satış ürününüzün müşteri ihtiyacı için belirlediği fiyattan çok yüksek bir rakamda olmaması gerekir. Müşteri bu karşılaştırmayı orijinal ürünün fiyatına göre yapacaktır.

 

Sosyal Medyanın Gücünü Kullanın

Bugün büyük çoğunluğun kullandığı sosyal medyada müşterileriniz saatlerini harcıyor olabilir. Sosyal medyada var olmanız ve hesaplarınızı profesyonel şekilde yönetmeniz satışlarınızı artıracak önemli etmenlerden bir tanesidir. Tüketiciler onlarca seçenek arasında ürün seçerken en doğru kararı verebilmek için ürün hakkında daha fazla bilgi edinmek isterler. Paylaşımlarınızda ürününüzün özellikleri, sağladığı faydalar, üretim süreçleri gibi konulardan bahsetmeniz takipçilerinizin müşteriniz olması ihtimalini artıracaktır. Ürünlerinizin yüksek kalitede fotoğraflarını çekerek paylaşmanız ve doğru tasarım tekniklerini kullanmanız da ürünlerinizin albenisini artırarak satışlarınıza olumlu yansıyacaktır. Ayrıca Facebook, Instagram gibi uygulamalara mağaza özelliğinin gelmesi, sosyal medya üzerinden de satış yapmanıza da olanak sağlıyor. Takipçilerinizin veya potansiyel müşterilerinizin sosyal medya hesaplarından kolay ve hızlı bir şekilde satın alım yapması da muhtemel.

 

E-Posta İle E-Ticarete Can Verin

E-posta müşterilerinizle iletişime geçmenin bir diğer yoludur. E-posta pazarlamasının sosyal medya veya diğer kanallardan en önemli farkı ise genel kitleye mesaj vermek yerine belirlediğiniz farklı kitlelere göre içerik üretebilmenizdir. Örneğin, sizden düzenli satın alım yapan müşterinize teşekkür edebilir, tecrübeleri ile ilgili geri dönüş isteyebilirsiniz. Sitenizi ziyaret edip satın alım işlemi yapmayan potansiyel müşterinize özel fırsatları e-posta yolu ile iletebilirsiniz. Yeni çıkardığınız ürünlerinizin tanıtımı da e-posta aracılığıyla duyurabilirsiniz.

 

Web-Sitenizi İyileştirin

Eğer iyi çalışmayan ve kullanıcı deneyimi açısından kötü bir siteniz varsa, doğru pazarlama stratejilerini uygulasanız bile satış oranlarınız beklediğiniz kadar artmayacaktır. Sitenizi iyileştirmeden önce dönüşüm oranlarınızı analiz etmeniz gerekir. Ziyaretçileriniz ne zaman ve neden sitenizden ayrılıyor? Kaçırılan bu fırsatları yakalamak için neler yapabilirsiniz? Sorularına bulacağınız cevaplar için yapacağınız hem nitel hem nicel araştırmalar, siteniz ile ilgili bütünsel ve tarafsız bir görüş elde etmenizi sağlayacaktır.

 

İçerik Pazarlaması

Hedef kitlenize ulaşmak için içerik pazarlamasının gücünü kullanının. İçerik pazarlamasının en sık yapılan şekli blog yazılarıdır. Blog yazılarının yanı sıra çekeceğiniz videolar, podcastler, yayınladığınız kılavuzlar da hedef kitlenize ulaşmanız için etkili yöntemlerdir ve müşterinizin gözünde sizi diğer e-ticaret işlerinden farklılaştıracaktır. İçerikleriniz hedef kitleniz ile etkileşime girmeli, onları satın almaya ikna etmelidir. Belirli ürünler hakkında ayrıntılı bilgi vermeniz, çalışma şekiliniz paylaşmanız, müşterilerinizle doğrudan iletişim kurarak markanız ile ilgili basit bilgiler paylaşmanız içeriklerinizi kişiselleştirecek, satışlarınızı artıracaktır.

 

Müşterinizi Ödüllendirin

Müşteriler değer verildiğini hissetmek ve ödüllendirilmek isterler. Belli bir miktarda ya da sayıda satın alım yapan müşterilerinize vereceğiniz kişiselleştirilmiş indirim, kupon gibi ödüller müşteri bağlılığını artıracaktır. Satın alma miktarına göre puanlandırma sistemi de uygulayabilirsiniz. Ek olarak belirli ürünlerde yapacağınız promosyonlar da satışlarınızda etkili olacaktır. Bu promosyonları anneler günü, sevgililer günü gibi özel günlerde de uygulayabilirsiniz çünkü muhtemelen müşterileriniz özel günlerde diğer günlere göre daha fazla satın alma yapıyor.

BirFatura

BirFatura

Tüm pazaryerlerine entegre;
Hızlı, kolay ve güvenli faturalandırma sistemi!

Yazıyı paylaşın:

Diğer Yazılarımız

Daha Fazla Bilgi Edinin

Trendyol’da Fatura Kesmek

Trendyol’da fatura kesmek platformda yer alan işletmeler için zorunlu tutulmuştur. Küçük ve orta ölçekteki işletmeler için fatura kesebiliyor olmak, müşterilerin satıcıya ve ürünlere olan güvenini

Devamını Okuyun »