E-Ticarette Sıkça Yapılan Hatalar

blog77-770x400

Ürün veya hizmet satışı gerçekleştirmenin en avantajlı yollarından bir tanesi E-Ticaret’tir. E-Ticaret küçük büyük birçok kurum ve kuruluş tarafından sıklıkla tercih edilmektedir. Potansiyel müşterilerinize ulaşmanızı sağlayan en kestirme yol olan e-ticaret ortamının sunduğu imkânlar ve kolaylıklar oldukça fazladır. Ancak e-ticaret rekabet dolu ortamında ayakta durmakta zorlanan ve kısa süre içerisinde unutulup giden birçok girişimci vardır. Bununla birlikte e-ticarete büyük beklentilerle adım atmış. Sanal mağazanız başarıdan başarıya koşmayı hedefliyor olabilirsiniz. E-ticarette geniş kitlelere sesinizi duyurmak istiyor olabilirsiniz. Fakat çeşitli problemler ve yapılan hatalar, e-ticarette başarılı olmasını engellemektedir.

E-Ticarette Sıkça Yapılan Hatalar

 • E-Ticarette pazaryerleri birbirinden sadece bir tık uzaklığında olduğu için müşteriler de en uygun fiyatlı ürünleri bulma açısından zorluk yaşamazlar. Fiyat açısından rekabetin fazla olduğu E-Ticarette fiyatlarınızın yüksek olması sizi geriye düşüren bir unsur olmaktadır. Bu yüzden rakiplerinizin fiyatlarını iyi analiz etmeniz ve piyasa durumuna göre ürünleri fiyatlandırma yapmalısınız.
 • E-Ticarette stok takibi ve stokların güncel olması çok önemlidir. Mağazanızda kalmamış ürünleri müşterilerin satın almasıyla karşılaşabilirsiniz. Bu nedenle stokları güncel tutmak çok önemlidir.
 • Satılan malın faturasının olmaması durumunda satıcı birçok cezai yükümlülükle karşı karşıya kalabilmektedir. Eğer gün içinde çok fazla satış yapıyorsanız fatura kesme çok zaman alacak bir iştir. Bunun için BirFatura ile sadece 2 tık ile faturanızı oluşturabilirsiniz. Ayrıca BirFatura gibi e-fatura kesebileceğiniz bir sistem kullanmak faturasız ürün gönderme riskini ortadan kaldırır.
 • Ürün satışları yaparken yeni ürünleri ve trendleri sürekli takip etmek gerekmektedir. Önceden trend olmuş bir ürünü satmaya çalışmak ve operasyonunuzu bunun üzerine kurmak anlamlı olmayabilir.
 • Bir ürün satın alacağınız zaman ilk öğrenmek istediğiniz ürünün özellikleridir. Ürünler için oluşturulan açıklama kısımlarının ne kadar düzgün olduğu ve detaylı açıklamaların yer alması önemlidir. Satın alma kararı alan müşterilerin birçoğu ürün fotoğrafı ve fiyatından sonra direkt açıklama kısmını okumak isterler.
 • Ürün özellikleri kadar önemli bir diğer nokta da ürün fotoğrafıdır. Ürün görseli çok küçük ise müşteride satın alma arzusu yaratması oldukça zor olacaktır. Aynı zamanda küçük ürün görseli müşterinin ürüne dair detayları kafasında canlandırmasına ve teslimat sırasında hayal kırıklığı uğrayarak iade kararı almasına neden olmaktadır.
 • Müşteriler ürün eline geçtikten sonra iade edebileceklerini bilmeleri satın alma kararını kolaylaştırır. İade politikası ile bilgilerin kolaylıkla ulaşılabilir bir yerde, hatta ürün sayfasında bulunması müşterinin güven duygusunu artırmak için önemlidir.
 • Müşteriler, alışveriş tamamlanmadan önce sepet bedeline ilave olarak gönderinin kargo bedelinin de eklenmesi önemlidir. Çünkü kargo ücretinin belirsiz olması müşterinin satın alma kararını olumsuz yönde etkileyebilmektedir.
 • E-Ticaret sitelerinin öncelikli işlevi alışveriş olsa da, sitelerin blogları müşterinin alışveriş dışında da siteye girmesine yani bağlılık oluşturmasına yardımcı olacaktır. Ayrıca bloğunuzda özel kampanyaları müşterilerinize duyurmanıza da aracılık edecektir.
 • E-Ticarette en başarılı sitelerin aynı zamanda müşteri hizmetlerine en çok önem veren firmalardır. Müşteriler sorunlarını en kısa sürede, en tatmin edici şekilde yanıtlanmasını ve sorunlarının çözülmesini beklemektedirler. Bu durumda firmanın gösterdiği hassasiyet müşteri sadakatinin artmasında oldukça önemlidir.
 •  E-Ticarette müşteriyi tanımak ve bilgi sahibi olmak müşteriye en uygun hizmeti sağlayabilme açısından önemlidir. Ancak bilgi sahibi olurken gereksiz, çok sayıda ve detaylı bilgi verilmesini şart koşan sorular sormak müşterinin süreçten sıkılarak kaydı gerçekleştirmeden siteyi terk etmesine neden olmaktadır. Bu nedenle sadece sizin için gerekli olan bilgileri istemek daha iyi olacaktır.
 • Müşterilerin sizinle iletişim kurmasını mümkün olduğu kadar kolaylaştırmak, müşterilerin sitenize güven duyması açısından önemli bir noktadır. Bir sorun olduğu zaman müşteriniz size çok farklı yöntemlerle ulaşabilmelidir.
 • E-Ticaret sitenizi mobile uyumlu olmaması yapılan kritik hatalardan biridir. İnternet kullanıcıları zaman geçtikçe mobil cihazlara biraz adapte oluyorlar ve internet aramalarını akıllı telefonları üzerinden yapıyorlar. Bu sebeple de mobil cihazlardan sitenizi ziyaret ediyorlar. Sitenizin de mobile uyumlu olmaması, kullanıcı deneyimini olumsuz etkilemektedir. Hatta mobil üzerinden ziyaret eden kişiler sitenizi tek edebilmektedir.
 • Site tasarımları ziyaretçilerin güven algısını etkilemektedir. Eski ve güncel olmayan siteler güvenli olmadığını düşünen kullanıcılar bu sitelerden alışveriş yapmak istememektedirler.

 

İçerik Editörü: Elif SÜER

BirFatura

BirFatura

Tüm pazaryerlerine entegre;
Hızlı, kolay ve güvenli faturalandırma sistemi!

Yazıyı paylaşın:

Diğer Yazılarımız

Daha Fazla Bilgi Edinin

Trendyol’da Fatura Kesmek

Trendyol’da fatura kesmek platformda yer alan işletmeler için zorunlu tutulmuştur. Küçük ve orta ölçekteki işletmeler için fatura kesebiliyor olmak, müşterilerin satıcıya ve ürünlere olan güvenini

Devamını Okuyun »