E-Ticarette Yapay Zekâ

e ticaret ürün bulma

Yapay Zekâ, son zamanlarda oldukça gündemde olan bir konu olup iş dünyasında hemen hemen her alanda adından sıkça söz ettirmektedir. Hatta sadece iş dünyasında değil günlük yaşamımızı bile etkileyecek yenilikleri de bulunmaktadır. Yani yapay zekâ en büyük teknolojik gelişmelerinden biri olmuştur. Yapay zekâ sayesinde teknolojik ürünler birçok fonksiyonu gerçekleştirebilmektedirler. Hesap yapma, müşterilerle iletişime geçme ve hatta kişisel asistanlık bile yapabilmektedir.

E-Ticarette Yapay Zekâ İle Yapılabilecekler

  • Ürünü satın almadan, satın alma sürecine kadar olan süreci analiz eden sistemle müşterilerinize daha iyi bir hizmet sunabilirsiniz.
  • Sitenize ya da başka sitelere yapılan yorumları analiz edip risk raporu oluşturabilirsiniz.
  • Müşterilerinize daha iyi yardım edebilmek için Chat botlarınızı yapay zekâ ile geliştirebilirsiniz.
  • Yorum ve sorulara yanıt verebilmesi için bir sistem geliştirebilirsiniz.
  • Müşterilerinizi analiz ederek özel çözümler bulabilirsiniz.
  • Özel çözümlerle geri dönüşümü arttırmak için otomatik e-posta ve bilgileri gönderebilirsiniz.

E-Ticaret Firmaları Yapay Zekâdan Nasıl Yararlanır?

Sanal kişisel asistanlar firmaların yöneticileri tarafından etkili bir yapay zekâ aracı gösterilmektedir. İnsanlarla iletişim kurması ve bu iletişimi anlaması ayrıca uyumadığı ve yorulmadığı içinde hem firmalar hem de müşteriler tarafından kullanılışlı bir araç olmuştur.

Sohbet botları müşteri hizmetlerinde vazgeçilmez bir araçtır. Çağrı merkezlerinde de kullanılmakta olduğundan çok da uygun ve verimli. Bu sohbet botları alışveriş sepetleri, çevrimiçi destek ve sipariş işlemlerinde entegre olduğundan e-ticaret firmaları yapay zekâdan faydalanmaktadırlar.

Sosyal medya sayesinde edilen bilgiler sayesinde firmalar yeni pazarlar hakkında fikir sahibi olabilmektedirler ve mevcut ürünlerin ve stratejilerin nasıl çalıştığını anlayabilirler. Sosyal medyada anahtar kelime ve marka takibi, veri madenciliği yoluyla ve yapay zekâ kullanılarak yapılabilmektedir.

Yapay zekâ ile birlikte müşteriler ile ilgili bilgileri yeni bilgiler ile güncelleyebilirsiniz. Böylelikle müşterilerle ilgili bilgiler analiz edilir ve hedeflenen pazarlama sağlanır.

Müşteriler daha çok kendilerine daha özel gelen sitelere yönelmektedirler. Bu E-Ticaret siteleri içinde geçerlidir. Firmalar ise bu durumda müşteriler hakkında bilgileri kullanarak bu doğrultuda reklam verebilir, öneriler sunabilir hatta müşterilerine özel içerek oluşturabilir. Tabi tüm bunlar yapay zekâ sayesinde olmaktadır.

Çeşitli kanallardan elde edilen bilgiler ile öneriler ve teklifler sunmak amacıyla kullanmak, doğru hedef kitlesine ulaşmak ve satın alma potansiyeli olmayan müşterileri eleyerek zamandan tasarruf edebilirsiniz. Satışlar içinde yeni müşteri adayı oluşturma yoluyla da yapay zekâ uygulamasından destek alınmaktadır. Satın alma potansiyeli yüksek olan müşterilerin verilerini analiz ederek ve belirli kriterleri karşılayanlar belirlenmelidir.

Dünyadaki potansiyel müşterinin verilerini doğru ve eksiksiz bir şekilde kayıt ve analiz etmek insanların yapabileceği bir iş değildir. Bundan dolayı da e-ticaret firmaları bilgi toplamak ve kullanmak için Yapay Zekâyı kullanmaktadırlar.

Teknoloji kullanma alışkanlığı arttıkça akıllı telefonlar başta olmak üzere satın alınan ya da bakılan ürünlerin diğer teknolojik ürünlerle entegre olması için de Yapay Zekâ kullanılmaktadır. Böylelikle müşterilerin alışveriş deneyimleri kolaylaşacak ve kitleleri de bu şekilde firmalarına yönlendirebileceklerdir.

E-Ticaret sitelerine olan ziyaretçi sayıları, nasıl arama yaptıkları ve müşterin yapmış oldukları tercihleri hatırlamasını sağlamaktadır. Böylelikle müşteri tekrar sitenize geldiğinde kullanılır. Verdiğiniz hizmette hızlanmış olur. Ayrıca akıllı arama da yapabilirsiniz. Yapay Zekâ sayesinde müşteriler sitede daha fazla ürün bulma ve satın alma olasılıkları daha yüksek olmaktadır.

 

İçerik Editörü: Elif SÜER

BirFatura

BirFatura

Tüm pazaryerlerine entegre;
Hızlı, kolay ve güvenli faturalandırma sistemi!

Yazıyı paylaşın:

Diğer Yazılarımız

Daha Fazla Bilgi Edinin

Trendyol’da Fatura Kesmek

Trendyol’da fatura kesmek platformda yer alan işletmeler için zorunlu tutulmuştur. Küçük ve orta ölçekteki işletmeler için fatura kesebiliyor olmak, müşterilerin satıcıya ve ürünlere olan güvenini

Devamını Okuyun »