e-posta pazarlaması

E-posta pazarlaması; ürünleri veya hizmetleri e-posta yoluyla tanıtmanın bir yoludur. E-posta pazarlaması, en iyi dijital medya kanallarından biri sayılır. Bu kanal, müşteri kazanımı ve mevcut müşterilerin devamlılığı için önemlidir.

  • Yüksek bir yatırım getirisi gösterir. E-posta pazarlaması için ayırdığınız maliyet, kazancınızdan çok daha az olacaktır ve size daha fazlasını kazandıracaktır.
  • Yeni müşteriler edinmek için önemli bir kanaldır. E-posta pazarlaması, yeni müşteriler edinmek için Facebook veya Twitter’dan 40 kat daha etkilidir.
  • Diğer iletişim kanalları ile kolayca entegre olabilir. Sosyal medya platformlarında, SMS’lerde veya web sitelerinde profil oluştururken aldığınız e-mailler hedef kitlenizi genişletmenizde oldukça etkili olacaktır.
  • SEO’nuza yardımcı olur. Paylaşmaya değer içerikleri abonelerinize gönderip, geri bağlantı alarak web sitenize trafik çekebilirsiniz.

Bir e-posta pazarlama işine başlamak için sistemin nasıl çalıştığını bilmeniz gerekir. İşte e-posta pazarlamasının temel kavramlarına hızlı bir bakış…

E-posta Pazarlama Hedefleri

İyi tasarlanmış bir e-posta pazarlama stratejisi, uzun ve kısa vadeli birçok hedeflemeye ulaşmanıza olanak tanır.

En popüler e-posta pazarlama hedeflemeleri:

Marka Bilinirliğini Artırın

Bir e-posta kampanyası, müşterilere markanızı hatırlatmak için harika bir fırsattır. Müşteriler, gelen kutularında markanızla ilgili e-postaları ne kadar sık ​​görürlerse, bir ürün ararken şirketinizi seçme olasılıkları o kadar artar. Satış odaklı e-postaların, tek başına müşterilerinizin zihninde doğru marka imajını oluşturmanıza yardımcı olmayacağını unutmayın. Bu nedenle, satış e-postalarını ilgi çeken ve bilgi veren blog içerikleri ile birleştirin.

Satışları Artırın

Bu muhtemelen her pazarlamacının öncelikli hedefidir. Markanız güvenilirse, müşterileriniz doğrudan e-posta pazarlamasında sunduğunuz ürünü inceleyip, satın alma işlemi ile dönüşüm elde etmenizi sağlar. Abonelerinize yaklaşan kampanya indirimleri ve sıcak fırsatlar hakkında bilgilendirebilir, hatta onlara kişiselleştirilmiş teklifler sunabilirsiniz.

Güvenilirlik Oluşturun

Henüz markanız bilinmiyor ve güvenilirlik kazanmadıysa, e-postaları kullanın. Müşterilerinize karşı hazırlanan mail kampanyalarında dürüst ve anlaşılır olun. Kampanyalarınıza incelemeler ve referanslar ekleyin, böylece abonelerin önünde kanıt olsun. Ayrıca, müşteri geri bildirimlerini içeren sitenize yönlendirme yapabilirsiniz. En azından ürün sayfanızda bir inceleme bölümü olmalıdır.

Sitenize Trafik Çekin

Bu hedefe ulaşmak için ciddi bir çaba göstermenize gerek yoktur. Her e-posta kampanyası birkaç site sayfasına yönlendirme içerir. Bu nedenle dikkat çekici bir konu satırı ve teklif oluşturmayı başarırsanız, müşteriler bağlantıları takip eder. Bu şekilde, popüler sayfalarınıza gelen trafiği artırabilirsiniz.

Uzun Satış Döngülerini Azaltın

Hizmet veya karmaşık ürünler satıyorsanız, potansiyel müşterilerinizin satın alma kararı vermesi çok daha fazla zaman alıyor. Tam bu noktada e-posta kampanyaları devreye giriyor. Müşterilere, satmak istediğiniz ürününüzün faydalarını anlatmalı, net bir şekilde görmelerine yardımcı olmak için kılavuzlar oluşturmalı, kontrol listeleri ve video talimatları paylaşmalısınız.

Rutin Görevleri Otomatikleştirin

Bu tamamen tetikleyici ve işlemsel e-postalarla ilgilidir. Entegrasyon sistemleri ile müşterilerinizin eylemlerine yanıt olarak otomatik kampanyalar gönderebilirsiniz. Bu tür e-postalar şunları içerir; yeni kayıt için hoşgeldiniz mesajı, kayıt onayı, terk edilmiş sepet hatırlatma e-postası, sipariş onayı, şifre sıfırlama e-postası ve yeniden etkinleştirme kampanyaları. Bu süreçleri otomatik bir sistemde yapmanız maliyetleri düşürecek ve daha önemli şeylere odaklamanız için size zaman kazandıracaktır.

BirFatura'yı Siz de Kullanıp Deneyebilirsiniz.

Logo

Arge-Merkezi: Üniversiteler Mh. Bilkent Cyberpark Tepebinası No: 413 Çankaya/Ankara

Genel Merkez: Kızılcaşar Mh. 2714.Sk. No:16 Gölbaşı/Ankara

Tel: 0850 303 32 96

© Copyright 2016 – 2022