Bir Fatura İle Başlayın.

Etsy Satış Nasıl Yapılır?

Etsy Satış Yapmak: Tek Tıkla Ürünlerinizi Dünyaya Taşıyın

Yaklaşık 96 milyonu aşan aktif kullanıcı sayısıyla Etsy satış yapmak için gelir elde etme potansiyeline oldukça sahip. 20 yıldan yaşlı vintage ürünler, kendi tasarladığınız, ürettiğiniz ve ürettirdiğiniz el yapımı ürünler, el yapımı malzemeler vb. kategorilerde satış yapmayı planlıyorsanız dünyaya açılmanın en pratik kapısı olabilir. Bunun yanında diğer online pazar yerlerinden birçok yanıyla farklı olması, Türkçe dil desteğinin bulunmaması gibi nedenler satıcıların gözünü korkutabilir.

Aslında mağaza yönetimi sanıldığı kadar zor değil. Kullanımı kolay arayüzü ve birazdan anlatacağımız adımlar sayesinde Etsy’de satış yapmak ile ilgili tüm endişeleriniz son bulabilir. İlk önce Etsy satıcı hesabı açmanızı isterken mağaza bilgilerini oluşturup ürün yükleme, fiyat ve ödeme netleştirdikten sonra hemen sipariş almaya imkan tanıyor. O zaman Etsy’den satış yapmak için gerekenleri öğrenmek için hemen okumaya başlayabilirsiniz.

Etsy Satış Yapmak için Gerekenler

Etsy mağaza açmak isteyen bireysel ve kurumsal satıcılara diğer online platformlarda olduğu gibi benzer adımlar sunuyor. Online yapabildiğiniz bütün işlemler zamanınızı fazla almıyor. Başlangıçta mağaza tercihleri, mağaza ismini belirleme, ürün ekleme, ödeme, faturalandırma ve güvenlik temel adımlarının ardından mağazanızın ana sayfası üzerine odaklanmanız gerekir. Aşağıdaki adımları takip ederek Etsy satıcı hesabı oluşturabilirsiniz:

Etsy Satış Hesabı Açma

Etsy satıcı olmak için ilk yapmanız gereken Etsy ana sayfasına giriş yaparak veya etsy.com/sell adresine direkt tıklamak. “Get Started” butonuna bastıktan sonra Gmail, Facebook ve Apple hesaplarınızla hızlı oturum açabileceğiniz gibi farklı e-posta adresi girerek de yapabilirsiniz. Öte yandan İngilizce versiyonda iyi anlamayacağınızı düşünüyorsanız, fareyi sağ tıklayarak “Türkçe Diline Çevir” özelliği ile Türkçeleştirerek işinizi kolaylaştırmanız da mümkün. Oturum açtıktan sonra mağaza tercihleri ile aşağıdaki ekrandan mağaza adını belirlemeniz istenir. Mağaza tercihlerinde mağaza dili İngilizce olarak, ülke Türkiye ve para birimini Türk Lirası şeklinde girin.

etsy-satis-yapmak
etsy-satis-nasil-yapilir

Mağaza adını sürekli değiştirmeniz riskli olabileceğinden dikkatle seçmeniz önemlidir. 4-20 karakter arasında, marka ihlaline imkan vermeyen isim seçmenin yanı sıra, boşluk, özel karakter vb. içermemelidir. İşletmenizi ve marka hikayenizi yansıtan dikkat çekici isimler bulmak adına biraz araştırma ve beyin fırtınası yapmak faydalı olabilir. Aynı zamanda mağaza adını, kullanıcı adınız gibi bir takma ad olarak asla düşünmemenizde fayda var. İsmi belirledikten sonra “Kaydet ve Devam Et”e basarak ilerleyin.

Etsy Ürün Ekleme

Bir sonraki aşamada öğe ekleme sayfası karşınıza çıkar. Sistem sizi buraya mecburen yönlendirir, 1 adet ürünü ekleyip adımı geçerek daha sonra diğerlerini ekleyebilirsiniz. Tek bir sayfada ürünün tüm özelliklerini girebileceğiniz alanlar mevcuttur. İlk olarak ürünün maksimum 10 fotoğrafını ekleyebileceğiniz bölüm ile karşılaşırsınız. Etsy’de belki de en önemli nokta, ürünlerin her açıdan çekilen ve detaylarını iyi gösteren fotoğraflarını eklemenizdir.

etsy-satis-yapmak-icin-gerekenler

Hatta Etsy müşterileri ile yapılan bir ankette alıcıların %90’ı kaliteli görsellerin satın alma kararlarını etkilediğini belirtmiştir; anketin detaylarına Etsy’nin “Ürün Fotorafçılığı Neden Önemlidir?” başlıklı blog yazısından bakabilirsiniz. Ürünün tüm varyasyonlarını gösterebilir olmasının yanı sıra flaş kullanmadan doğal ışıkta çekilmiş, kullanıcının ölçeklendirme yapabilmesini kolaylaştıran başka bir öğe içeren, ürünün kullanımı hakkında fikir veren ve temiz arka plana sahip görseller koymayı mutlaka hesaba katmalısınız. Dolayısıyla profesyonel çekim desteği almak iyi bir fikir olabilir.

Ayrıca mağazanızdan sipariş verilmesini teşvik eden diğer alan, hemen alttaki video ekleme bölümüdür. Bununla birlikte videolu ürünlerin, sadece fotoğraflı olanlara kıyasla 2 kat daha fazla sipariş verildiğini bile not düşmüşler. Bu alana, ürünün nasıl kullanıldığını açıkça gösteren 1080p ve üzeri çözünürlükte, 100 MB büyüklüğü aşmayan 5-15 saniyelik videolar yüklemeniz yeterlidir.

Ardından ürünün adı, kim tarafından ve ne zaman yapıldığı, kategorisi, listeleme tercihiniz (ürün başına listeleme ücreti alındığı için belirli süre zarfında veya otomatik yenilenerek listelenmesini ayarlayabilirsiniz), dijital ya da fiziksel ürün mü olduğu, açıklama, etiketler vb. alanları da mutlaka doldurun. Özellikle en fazla 13 etiket yazabileceğiniz alan bulunmanızı kolaylaştıracak özelliklerden biridir. Ürün ile ilgili en çok bakılan etiketleri deneyerek belirleyebilirsiniz. Ürün adlarının belirlenmesinin Etsy’deki anahtar kelimelere göre yapılması öne çıkaran noktalardan biridir. Etsy algoritması nedeniyle başlı başına kendi SEO’sunu oluşturan bir konu olduğundan ayrı bir yazıda detaylı anlatmak daha anlaşılır olacaktır.

Son olarak varsa, varyasyonlarını, fiyat, gönderim ücretleri, stok, iade-değişim politikası alanlarını doldurduktan sonra kaydedip devam etme seçeneğine tıklayın. Bütün adımları tamamladıktan sonra geri dönüp ürün eklemeye web sitesinden Mağaza Yöneticisi→Listeler, uygulamadan ise İlanlar→Oluştur düğmesine tıklayarak devam edebilirsiniz.

Etsy Ödeme Ayarları

Etsy satış yapmak için önemli, yönlendirileceğiniz bir sonraki alan burasıdır. Siparişlerden gelen hak edişlerinizi alabilmek için banka hesabınızı buraya eklemelisiniz. Buna ek olarak sipariş gelmese de listeleme ücretlerinin kesilmesi amacıyla kredi kartı veya banka kartı da eklemeniz istenir. Öte yandan iki faktörlü kimlik doğrulama özelliğini aktifleştirmeniz hesabınızın güvenliğini artıracaktır.

Etsy Mağaza Ana Sayfasını Kişiselleştirme

Öne çıkan satıcılar arasına girmeye yardımcı olan bu kısım esasında mağazanızın vitrini gibi düşünülebilir. Ziyaretçiler ürünlerinizi incelemenin yanı sıra mağazanıza da mutlaka bakacaktır. Markanıza özel bir alan oluşturabilme imkanı tanıması sayesinde banner, fatura, mağaza simgesi, sizin veya işletmenizin fotoğrafını kişiselleştirebilir, öne çıkarmak istediğiniz ürünlerin gözükmesini sağlayabilir ve marka hikayenizi anlatabilirsiniz.

Ayrıca kullanıcı adı, mağaza adı ve profil isminiz de oldukça önem taşır. e-Posta adresiniz ile oturum açtığınız kullanıcı adını değiştirme seçeneği sunulmamıştır. Mağaza adı ise işletmenizi temsil ettiği için marka adı veya işletme adı olması daha sağlıklıdır. Tercih edilen veya profil isminiz takma ad ve kimlikteki ad-soyad olabilir.

Markanızı vurgulayan ilk önemli yer bannerlardır. Mağaza Yöneticisi→Satış Kanalları sekmesinden mağaza adının yanındaki kalem simgesine tıklayarak değişiklik yapabilirsiniz. Büyük ve mini olmak üzere 2 banner opsiyonu sunan platformda 1200×300 piksel boyutunda büyük ya da 1200×600 piksel olan küçük görseller eklemelisiniz.

Siparişlerinize düzenlediğiniz faturaları da kişiselleştirmeniz mümkündür. Mağaza Yöneticisi→Ayarlar→Bilgi ve Görünüm→Sipariş Makbuzu başlığının yanındaki Dosya sekmesinden faturalarınızın tasarımını değiştirebilirsiniz.

Ürün listelerinde sizi üst sıralara taşımaya yardımcı bir diğer alan ise mağaza simgesi eklemeye dikkat etmektir. Bilgi ve Görünüm bölümü ile Mağaza Yöneticisi→Satış Kanalları başlığının altında mağaza adınızın yanındaki kalem simgesine tıklayıp değişiklik yapabilirsiniz. Mağaza logonuz, markanızın kişiliğini yansıtır özellikte, büyük-küçük versiyonlarında iyi görülebilir olmalıdır. Basit resim/grafiklerin yer aldığı, metin varsa kısa ve okuması kolay, basit arka plana sahip simgeler seçilmelidir.

Etsy satış yapmak isteyen satıcıların güvenilirliğine son derece önem verir. Mağaza sahibi olarak güvenilir satıcı izlenimi vermede, profil fotoğrafınızın görünmesi katkı sağlayacaktır. Doğal ışıkta yakından çekilmiş, net vesikalık vb. fotoğrafınızı Mağaza Yöneticisi→Satış Kanalları’ndan mağaza adınızın yanındaki kalem simgesine tıklayarak yükleyebilirsiniz. Yorum alanlarında, sohbetler içerisinde ve mağaza ana sayfasında görünür.

Son olarak mağaza vitrininde ürün listelerini düzenleyebilir, sezonluk olarak veya satılmasını daha çok istediğiniz ürünleri öne çıkarabilirsiniz. Listeleri düzenlerken ziyaretçilerin özellikle görmesi gerekenleri akıllıca sıralayabilirsiniz. Mağaza Yöneticisi→Satış Kanalları’ndan kalem simgesine tıklayıp Öğeleri Yeniden Düzenle butonuna basın.

Görünmesini istediğiniz sıraya göre listeleri sürükleyip Yeniden Düzenleme Modundan Çık simgesine tıklayın. Bununla birlikte öne çıkarmak istediğiniz 4 listeyi sergilemenize de imkan tanınmıştır. Mağaza Yöneticisi→Listeler’i seçtikten sonra öne çıkarmak istediklerinizi belirlemek için yıldız simgesine tıklayın. İlan durumu kenar çubuğundan, “Öne Çıkarılan İlanlar”ı bulup “Yönet”e tıklayarak yıldızlı olanları buraya sürükleyin.

Etsy satış yaparken ihtiyaç duyabileceğiniz diğer bilgiler için “Etsy Nedir, Etsy’de Neler Satılır?” başlıklı yazıyı inceleyebilirsiniz.

Etsy’e ek olarak satışlarınızı büyütmeye ve çok kanallı satış yoluyla marka bilinirliğini artırmaya yardımcı pazaryeri entegrasyonları ile onlarca farklı pazar yerinde siparişlerinizi kolay yöneterek hızlı faturalandırabilirsiniz.

BirFatura

BirFatura

Tüm pazaryerlerine entegre;
Hızlı, kolay ve güvenli faturalandırma sistemi!

Yazıyı paylaşın: