Bir Fatura İle Başlayın.

Fatura Kesme Sınırı Kaç TL?

Fatura Kesme Sınırı Kaç TL?

Tüm yıl uygulanmak üzere geçerli fatura kesme sınırı, her yılın genellikle ocak ayında Hazine ve Maliye Bakanlığı’na bağlı Gelir İdaresi Başkanlığı (GİB) tarafından belirlenir. Yıl sonuna doğru yeniden değerleme sürecine göre güncellemeler yapan GİB, TÜİK’in belirlediği enflasyon oranı doğrultusunda kağıt fatura kesme sınırını duyurur.

Doğal olarak her yıl biraz daha yükselen değerler artıyor gibi görünse de, Türk Lirası değer kaybına bakıldığı zaman bir önceki yılın tutarları, sonraki ile benzerlik gösterir. 2024 yılındaki tek değişiklik ise, vergi mükellefi ile nihai tüketiciye kesilen tutarların eşitlenmesi. O halde gelin e-arşiv fatura kesme sınırına yakından bakalım.

GİB tarafından yönetilen işletmelerin dijital dönüşüm sürecini teşvik etmek amacıyla e-belge uygulamalarına geçişe yönlendirmenin en temel adımını oluşturur. Kağıt fatura düzenlemeye belirli sınırlar getirerek hem nihai tüketiciye hem de vergi mükelleflerine elektronik fatura kesmeyi sağlamak hedeflenir. Vergi usul kanunu tebliği (VUK) güncellenerek Resmi Gazete’de yayımlanır ve yürürlüğe girer.

Satıcı, bir kişi veya işletmeden aldığı aynı gün içerisindeki satış bedeli, sınırın altın altında ise kağıt, üzerindeyse e-arşiv fatura veya e-fatura düzenlemelidir. Bu tutar alıcıya o günde kaç adet satış yapıldığından bağımsız olarak devreye girer. Örneğin müşteriniz, mağazanızdan sabah bir ürün, başka saatte de bir şeyler satın aldıysa tüm satışın toplamını baz almanız gerekir.

Fatura Kesme Sınırı 2024 Ne Kadar?

Kağıt fatura kesme sınırı 2023’te aynı nihai tüketiciye bir gün için 5000 TL, vergi mükelleflerine 4400 TL idi. 2024’te limit her ikisine de 6900 TL olacak şekilde eşitlenmiştir. 6900 TL’nin altında kağıt, üzerinde olunca nihai tüketiciye e-arşiv fatura kesmelisiniz. Alıcı vergi mükellefi ise e-fatura/e-arşiv kullanıcısı olmasına bağlı olarak ikisinden birini düzenleyebilirsiniz. Sektöre göre değişebilen tutarlara da dikkat etmenizde fayda var. Örneğin fatura kesme sınırı 2024 kuyumcular, değerli taş satıcıları için 20.700 TL, taksi şoförlerinde 33.600 TL değerindedir.

556 sıra numaralı VUK tebliğini inceleyebilir, fatura kullanma mecburiyeti başlığından kontrol edebilirsiniz. 2018’de başlayan e-arşiv fatura kesme zorunluluğu ile ilgili merak ettiğiniz diğer soruların yanıtlarını öğrenmek için “e-Arşiv Fatura Zorunluluğu Olan Mükellefler” başlıklı yazıya bakabilirsiniz.

Fatura Kesme Sınırına KDV Dahil mi?

6900 TL’lik tutara KDV dahildir. Dolayısıyla aynı kişiye gün içerisinde yapılan toplam satış tutarı ve KDV faktörüne dikkat edilmelidir. Alıcıdan o gün içerisinde birden fazla satıştan alınan bedellerin toplamı KDV dahil 6900 TL’yi geçiyorsa ve kağıt fatura kesilmiş ise iptal edilerek e-arşiv fatura düzenlenmelidir.

Fatura kesme sınırına ek olarak 8 günlük fatura kesme süresine de dikkat etmeniz gerekir. Bu sürenin ardından geriye dönük düzenlediğiniz fatura geçersiz olacağı gibi, tespit edilmesi halinde çeşitli özel usulsüzlük cezaları ile karşılaşabilirsiniz. Kurala uymayarak sürekli kağıt fatura kesmeniz de benzer yaptırımlarla karşılaşmanıza sebep olabilir; en çok karşılaşılan cezaları “e-Fatura Cezaları” başlıklı yazıdan görebilirsiniz.

Sınıra hiç takılmadan özgürce elektronik fatura düzenlemek zaman, maliyet ve kolaylık açısından iş akışınızı oldukça rahatlatacaktır. e-Arşiv/e-faturaya vakit kaybetmeden başvurabilir, BirFatura ile fatura başı masrafları kuruş seviyesine indirebilirsiniz.

Dilerseniz 1 Ay Deneyin!
BirFatura

BirFatura

Tüm pazaryerlerine entegre;
Hızlı, kolay ve güvenli faturalandırma sistemi!

Yazıyı paylaşın: