Bir Fatura İle Başlayın.

Genç Girişimci İstisnası Desteği ve Şartları

Genç Girişimci İstisnası ile Ticarete İlk Adımı Atın: 29 Yaş Altı Genç Girişimci Desteği Nedir?
29 yaş altı genç girişimci desteği adıyla da duyabileceğiniz genç girişimci istisnasından haberiniz olmadan şirket kurarsanız üzülebilirsiniz. Çünkü gençlerin ticarete başlamasını ve ekonominin kalkınmasını devlet de çok istediği için Ticaret Bakanlığı, Hazine ve Maliye Bakanlığı kolları sıvayıp SGK’nın desteğini alarak vergi ve sigorta primlerini ödemede avantajlar sunuyor. Devlet teşvikleri, KOSGEB destekleri gibi fırsatların yanı sıra bir de daha az vergi öderseniz güzel olmaz mı? O halde çok merak edilen konunun detaylarına hemen geçelim.

5 Mayıs 2016’da 6663 sayılı Gelir vergisi kanunu kapsamında 292 seri numaralı gelir vergisi tebliğinin yayınlanmasıyla; belirli yaş aralığında şirket açan gençler elde ettikleri kazancın bir kısmı için gelir vergisi ödemiyor. Aynı zamanda 5510 sayılı yasa ile 1 yıl 4B Bağ-Kur primlerini ödemesine gerek kalmıyor.

Yıllık gelir vergisi beyannamesindeki ilgili yerde belirterek bu tutarın vergiden mahsup edilmesini sağlayabilir. Bu haktan faydalanan mükellefler defter beyan sistemi ile beyannamelerini düzenleyip gönderir. Bununla birlikte genç girişimci gelir vergisi muafiyeti değildir, yalnızca yıllık kazancın belirli kısmından istisnadır.

Genç Girişimci Kazanç İstisnası

Gelir vergisi kanunu mükerrer 20. maddeye göre kazanç istisnası şu şekildedir:

  • Şirket kurarak ticari faaliyete başlayanlar ilk üç vergilendirme takvimi boyunca (3 yıl) elde ettikleri kazançların bir kısmı (2024 yılı için 230.000 TL) gelir vergisinden müstesnadır. Yani aslında genç girişimciler gelir vergisi öder, ancak bu tutar düşülür.

Genç Girişimcilerde Kazanç İstisnasının Şartları

  1. Şirket açılışı kanuni süre içerisinde bildirilmelidir.
  2. Yardımcı, kalfa vb. çalışanlar olsa bile iş, girişimcinin kendisi tarafından yapılmalıdır.
  3. Genç girişimci şahıs şirketi ve adi şirket açarsa bu şartlardan faydalanabilir.
  4. Bir mesleki faaliyet veya şirkete ortak olmaması gerekir. Ortaklık varsa ölüm hariç, üçüncü derece akraba ve eşten devralınmamış olmalıdır.
  5. 29 yaşını doldurmamış olmalı ve 18’den küçük olmamalıdır. Mükellefiyet başlangıç tarihinden itibaren genç girişimci istisnası yaş sınırı içerisinde olmalıdır.
  6. İlk defa mükellef olması, yani hem basit hem de gerçek usulde ilk kez şirket açıyor olması gerekir.
  7. İlk kez Bağ-Kur, yani 4B kapsamında sigortalı olmalıdır.
  8. Adi ortaklık ve şahıs şirketindeki ortakların her biri istisna şartlarını ayrı ayrı taşımalıdır.
  9. Faaliyetin konusu girişimcinin bedeni mesaisi ve fikrine dayalı olmalıdır. Yani sanayi tipi üretim, alım-satım vb. işler istisna kapsamına dahil değildir.
Genç Girişimci KDV Öder mi?
Yalnızca 3 yıl geçerlidir. Üç yılın ardından elde edilen gelir, normal şekilde mahsup edilmeden ödenmeye başlar.
Ticari fikirlerinize faydası dokunabilecek bağlantılar:

Basit Usul Genç Girişimci İstisnası

Genç girişimci kazanç istisnasına benzeyen vergi avantajında, gelir vergisinden istisna olan tutar, tebliğin yayımlandığı 2016 yılı için 8000 TL iken, 2024 yılında hangi tutara çıkarıldığına dair net bilgi yoktur. Bununla birlikte genç girişimci desteğinden farklı olarak 3 yıllık süre yerine şartlar sürdürüldüğü sürece sınırsız faydalanma hakkı vardır.

Basit usul istisnasından faydalananlar genç girişimci istisnasından faydalanamaz. Başka bir deyişle ikisinden birini seçmek gerekir. Ancak burada basit usul dükkan açmanız gerekeceği için şahıs şirketi kurmanıza gerek yoktur. Yine aynı şekilde gelirlerinizi beyanname ile beyan edip vergisini ödemeniz gerekir.

Basit usul vergilendirme için ihtiyaç duyabileceğiniz içerikler:

ESBİS Nedir, Nasıl Kayıt Yapılır?

Esnaf ve Sanatkarlar Odası Nedir?

Esnaf Sicil Kılavuzu

Dilerseniz iş kurarken geri ödemesiz destekler sunan KOSGEB genç girişimci desteği ve şartlarını öğrenmek için “KOSGEB Genç Girişimci Desteği Şartları” başlıklı yazıya da göz atabilirsiniz.

Genç Girişimci BağKur Desteği

Genç girişimci BağKur desteği şartları, kazanç istisnası ile bütünüyle aynıdır. Genç girişimci başvuru yaptıktan sonra ilk 1 yıl boyunca BağKur primi ödemez. Genç girişimci BağKur desteği başvurusunu, SGK’ya yapabilirsiniz.

Genç Girişimci İstisnası Başvurusu Nasıl Yapılır?

Şahıs veya adi ortaklık şirketini kurar kurmaz başvuru yapmanız istisnadan sorun yaşamadan faydalanabilmeniz adına çok kritiktir. Öte yandan genç girişimci başvuru e-Devlet Kapısı hesabına girerek kolaylıkla yapılabilir. e-Devlet hesabınıza girerek İnteraktif Vergi Dairesi’ne veya direkt olarak İnteraktif Vergi Dairesi adresine giriş yapmanız gerekir. Buradan vergi dairesine ve SGK’ya dilekçe oluşturmanız gerekir. Ancak vergi dairesine giderek süreci hızlandırabilirsiniz. Genç girişimcilerde kazanç istisnası veya genç girişimci belgesini aldıktan sonra SGK BağKur Sigortalı Tescil Servisi’ne götürerek tamamlayabilirsiniz.

Diğer vergi istisna ve muafiyetleri hakkında bilgi almak için “Vergi Muafiyeti Nedir, Şartları Nelerdir?” başlıklı yazıyı inceleyebilirsiniz.

Fatura masraflarını BirFatura ile en aza indirmeyi deneyin. Yeni iş kurma sürecinde ister 1 ay ister ömür boyu ücretsiz fatura kesmek mümkün! Birlikte Büyüyelim kampanyası sayesinde aylık 20 alış-satış faturasını ücretsiz kesip alabilir. Dilerseniz 1 ay sonra kararınızı verebilirsiniz.

BirFatura

BirFatura

Tüm pazaryerlerine entegre;
Hızlı, kolay ve güvenli faturalandırma sistemi!

Yazıyı paylaşın: