Bir Fatura İle Başlayın.

e-Beyanname Rehberi

e-Beyanname Gerekli Programlar, e-Beyanname Güncelleme ve Dahası

Bir kurumun ve kişinin ödemesi gereken vergi tutarını belirlemek amacıyla doldurulup imzalanarak vergi dairesine gönderilen vergi beyannameleri, mükelleflerin işini e-beyanname sistemine dönüşmesiyle on beş yılı aşkın süredir kolaylaştırıyor. Gelir İdaresi Başkanlığı’nın (GİB) getirdiği uygulama, 340 sıra numaralı vergi usul kanunu tebliği ile mükelleflere bildirilmişti.

Yasal açıdan matbu haliyle aynı geçerliliğe sahip olmasına ek olarak, ilgili vergi dönemleri zamanlarında doldurulup GİB sistemine kolaylıkla gönderiliyor. İnternet Vergi Dairesi e-beyanname uygulamasına tıklayarak hemen ulaşmak mümkün. O halde okumaya devam ederek konuya ilişkin sorularınızın yanıtlarını öğrenebilirsiniz.

Mükelleflerin, çeşitli vergi türlerini beyanname formları aracılığıyla beyan ederek ödedikleri işlemlerin bütünüyle elektronik ortamda yapılmasını sağlayan GİB sistemidir. Bu sistemdeki amaç vergilendirme ödevlerini yerine getiren mükelleflere teknolojinin kolaylıklarını sunmaktır. Vergi beyannameleri böylece, hızlı, ekonomik, güvenli şekilde idareye iletilir.

Beyanname doldururken yapılan hata olasılığını en aza indirerek mağduriyetleri önlemek hedeflenir. 213 sayılı vergi usul kanununun 257. maddesi değiştirilerek 2004’te yayınlanan 340 sıra numaralı tebliğ ile uygulamaya geçirilmiştir. Bu tarihten itibaren aşağıdaki vergi türlerine ait beyannameler elektronik olarak vergi dairesine gönderilebilir:

 • Gelir vergisi beyannamesi
 • Kurumlar vergisi beyannamesi
 • Katma değer vergisi (KDV) beyannameleri (1 ve 2. numaralı)
 • Özel tüketim vergisi (ÖTV) beyannamesi (2a hariç)
 • Muhtasar beyanname
 • Damga vergisi beyannamesi
 • Sigorta ve banka vergisi muameleleri vergisi beyannamesi
 • Özel iletişim vergisi beyannamesi
 • Şans oyunları vergisi beyannamesi

Bu uygulamadan faydalanabilmeniz için bağlı olduğunuz vergi dairesinin tam otomasyona geçmiş olması gerekir. Tüm daireler otomasyona geçirilmeye çalışılmaktadır, dolayısıyla hala matbu işlem yapan kuruluşlar olabilir.

GİB’in gib.gov.tr adresinden çalıştığınız dairenin durumunu kontrol edebilirsiniz. Bunun gibi sebepler nedeniyle matbu halde beyanname vermeniz gerekiyorsa ilgili formalara gib.gov.tr/yardim-ve-kaynaklar/beyanname-formlari-bildirimler bağlantısından ulaşabilirsiniz.

Kimler e-Beyanname Vermek Zorunda?

İlk olarak; vergi dairesi tam otomasyon kullanan mükelleflerin tamamı elektronik şekilde beyan etmelidir. e-Beyanname gönderme yetkisi olan mükellefler; yıllık satış hasılatı belirli tutarın üzerinde olması nedeniyle beyannamelerini meslek mensuplarına imzalatmak zorunda olmayan mükellefler ve bağımsız çalışan mali müşavirleri kapsayan tüm meslek mensuplarıdır.

Kısacası herhangi bir işletme türünde şirket açan her vergi mükellefi ile kendisine kayıtlı mükelleflere hizmet veren mali müşavir ve muhasebeciler elektronik beyanname gönderir. Aktif büyüklük ya da yıllık satış hasılatı nedeniyle beyannamelerini bir mali müşavirin imzalaması gereken mükellefler aşağıdaki gibidir:

 • Serbest meslek faaliyeti ile zirai, ticari ve mesleki kazanç elde eden gerçek usulde gelir vergisi mükellefleri
 • İşletme hesabı esasına göre defter tutan çiftçiler

e-Beyanname Nasıl Kullanılır?

Elektronik beyanname düzenleyip göndermek zorunda olan mükelleflerin öncelikle e-beyanname başvurusu yapması gerekir. Aynı zamanda e-beyannamelerini kendisi ve mali müşavir, serbest muhasebeci mali müşavir gibi aracılık yetkisi verilen gerçek ve tüzel kişiler aracılığıyla göndereceği iki farklı durum ortaya çıkar.

Kendileri gönderecek işletmeler “Elektronik Beyanname Gönderme Talep Formu”, mali müşavirleri yapacak ise “Elektronik Beyanname Gönderme Aracılık Yetkisi Talep Formu” dilekçeleri doldurarak ilgili vergi dairesine başvurmaları gerekir. Başvurunuzu yaptığınız zaman sisteme girmeniz için kullanıcı kodu, parola ve şifre içeren bir zarf verilecektir. Bu bilgiler ile Dijital Vergi Dairesi adresine tıklayarak girdikten sonra “e-Beyanname” sekmesinden işlemleri gerçekleştirebilirsiniz.

e-Beyanname Gerekli Programlar Nelerdir?

Elektronik beyannameyi başarıyla oluşturup GİB’e gönderebilmek için üç programın bilgisayarınızda kurulu olması gerekir. e-Beyanname Java (JRE), e-beyanname düzenleme programı (BDP) ve Adobe Acrobat Reader programlarıdır. Bu yazılımların hepsini sadece bir kez bilgisayara kurmanız yeterlidir.

Beyannamelerinizi hazırlamayı sağlayan BDP dışındaki Adobe Acrobat programı, tahakkuk ve beyannameleri pdf formatında görüntülemek içindir. Java ise BDP’nin çalışabilmesi amacıyla kurulur. Bununla birlikte yazılımların düzgün çalışabilmesi için işletim sisteminin en az Windows Pentium III veya Pardus/Linux olması gerekir. İlgili yazılımların güncel versiyonlarını intvrg.gib.gov.tr/intvrg_bdp/ebyn_gerekli_prog.html bağlantıya tıklayarak yükleyebilirsiniz.

e-Beyanname kurulumu için yüklediğiniz JRE program klasörünün “Bin” dosyasındaki java.dll, java.exe, javaw ve javt.dll dosyalarını; BDP program klasörüne kopyaladıktan sonra BDP’yi kurmanız çok önemlidir.

e-Beyanname Nasıl Verilir?

Elektronik beyanname doldurma işlemi, matbu hali ile oldukça benzerlik gösterir. Süreç; BDP üzerinden doldurulan beyannamelerin paketlenip Dijital Vergi Dairesi e-Beyanname kısmına yükleme ve onaylama işlemlerinden oluşur. Elektronik beyanname oluşturmak ve göndermek için aşağıdaki adımları takip edebilirsiniz:
 1. BDP uygulamasına tıkladıktan sonra ilgili vergiye ait beyannameyi seçerek doldurun.
e-beyanname-nasil-verilir

2. Doldurduktan sonra programın üst sekmesinden “Paket Oluştur” butonuna tıklayın. Paketler indirilenler bölümüne kaydedilecektir.

3. İnternet Vergi Dairesi’ni açarak giriş bilgilerinizi girip GİB e-Beyanname Giriş sekmesine tıklayın.

e beyanname nasil verilir1

4. Sol taraftaki “Paket Gönder” butonuna tıklayın.

e-beyanname-giris

5. “Dosya Yükle” tuşuna basarak paketleri yükleyin.

e-beyanname-gonderme

6. “Kontrol Et” butonuna bastığınız zaman aşağıdaki ekran karşınıza çıkar.

e beyanname gonderme3 1

7. “Kontrol Edilen Paketlerin İçeriğini Görmek için Tıklayın” sekmesine basarak yüklediğiniz beyannameyi görüntüleyebilirsiniz.

e beyanname gonderme5

8. Son olarak kontrol edip “Onayla” tuşuna bastığınızda vergi dairesine başarıyla iletilerek yaklaşık 24 saat içerisinde işleme alınmış olacaktır. “e-Beyanname Sorgulama” alanından var olan tüm beyanname ve tahakkuklarına ulaşabilirsiniz.

e-Beyanname Güncellemesi Yapılabilir mi?

Onaylayıp gönderdiğiniz ve onayda bekleyenler statüsündeki beyannameleri iptal edebilirsiniz. Ancak GİB tarafından onaylanmış e-beyannameleri düzeltme beyannamesi göndererek düzeltebilirsiniz. Öte yandan eksiklik veya yanlışlıkların tam olarak ne olduğunu bilmeniz büyük önem taşır. GİB sitesindeki “Düzeltme Beyannamesi Dilekçesi”ni doldurup yapmak mümkündür. Vergi dönemi içerisinde olmasında bir sakınca yok iken ödeme tarihleri sonrasında olduğunda idari cezalar uygulanabilir. e-Beyanname vermeme cezası olarak özel usulsüzlük uygulaması kapsamında değerlendirilir.

Elektronik beyannameye yeni başvurduysanız veya başvuracaksanız yalnızca ilgili cari döneme ait vergi beyannamelerini elektronik ortamda göndermeniz gerektiğini unutmamakta fayda var. Dolayısıyla yasal süresi geçen, pişmanlık ve düzeltme beyannameleri kağıt ortamda düzenlenir. Başlangıçta hangi beyannameyi dijital göndermeye başlayacağınızı mutlaka vergi dairesine sormak daha sağlıklı olabilir.
BirFatura

BirFatura

Tüm pazaryerlerine entegre;
Hızlı, kolay ve güvenli faturalandırma sistemi!

Yazıyı paylaşın: