Google Analytics Nedir?,Terimleri, Kurulumu

blog70

Google Analytics Nedir?

            Google Analytics bir analiz aracıdır. Google Analytics, ziyaretçiler hakkında bilmek istediğiniz herşeyi anlatmaktadır.

  • Sitenize hangi sıklıkla ziyaret ettiği,
  • Hangi anahtar kelimeyi araması sonucu sitenize ulaştığı,
  • Sitenizin hangi sayfasının daha çok okunduğu,
  • Hangi sayfada daha çok vakit geçirdiği,

gibi tüm bunlara Google Analytics sayesinde yanıt bulabilirsiniz. Google Analytics, Google’un ücretsiz olarak sunduğu bir araçtır. Aylık sayfa gösterim sayınız 5.000.000 geçtikten sonra analytics kullanmak için bir ödeme yapmanız gerekmektedir. Her site sahibi kayıt olabilir. Ancak Google hesabınızın olması gerekmektedir.

Google Analytics Terimleri

Oturum; Kullanıcının gün içerisinde farklı saatlerde yaptığı ziyaretlerin toplamıdır.

Kullanıcı; Sitenizi ziyaret eden kişilerin tek olarak sayısıdır. Yani bir kişi farklı saatlerde 3 defa sitenizi ziyaret etmişse 1 kullanıcı 3 oturum olarak sayılmaktadır.

Sayfa Görüntüleme Sayısı; Kullanıcı ve oturum sayısı fark etmeden gün içerisinde gösterilen sayfa sayısıdır.

Sayfa/Oturum Oranı; Ortalama bir kullanıcının kaç sayfa görüntülediği bilgisini vermektedir. Sayfa görüntüleme sayısının, oturum sayısına bölünmesiyle bulunur.

Ortalama Oturum Süresi; Hemen çıkma oranına bağlı olarak hesaplanmaktadır. Site içerisinde farklı sayfa görüntülendikten sonra geçirilen süre hesaplanarak bulunur.

Hemen Çıkma Oranı; Sitenize gelen ziyaretçilerin farklı sayfa görüntüleme oranıdır. Eğer ziyaretçi sadece ilk sayfayı ziyaret ediyorsa hemen çıkma oranı %100 olur.

Demografi; Site ziyaretçilerinin yaş ve cinsiyet gruplarına ayrılmasıdır.

Treemap; Hit kaynaklarının gruplandırlması olup elde ettiğinizin trafiği organik, sosyal medya, referans, reklam tıklamaları gibi kaynaklara göre ayırır.

Google Analytics Kurulumu

            Google Analytics kullanabilmek için öncelikle Google hesabınızın olması gerekmektedir. Eğer Google hesabınız yoksa https://myaccount.google.com/ linkten Google hesabı açabilirsiniz. Google hesabı edindikten sonra Google Analytics  (https://analytics.google.com/analytics/web/ ) adresine gitmeniz gerekmektedir.

Google Analytics’in adresine giriş yaptıktan sonra yukarıdaki görseldeki gibi bir sayfayla karşılaşacaksınız. Buradan “Kaydolun” butonuna tıklamanız gerekmektedir. Butona tıkladığınızda aşağıdaki görseldeki gibi bir sayfayla karşılaşacaksınız. Burada bilgileri doldurmanız gerekmektedir.

Dikkat etmeniz gereken kısım internet sitenizin adresidir. Adresinizin “http” ya da “https” olarak doğru seçtiğinizde emin olmanız gerekmektedir. Saat ayarını da doğru yapmanız gerekmektedir. Bulunduğunuz ülkeyi seçtiğinizden emin olmalısınız.

Veri Paylaşımı Ayarları kısmında sizin tercihinize göre işaretlemeniz gerekmektedir. “İzleme Kimliği Alın” butonuna tıklamanız ve gelen sözleşmeyi kabul etmeniz gerekmektedir. Sözleşmeyi kabul ettiğinizde karşınıza aşağıdaki görseldeki gibi bir sayfa çıkacaktır.

Bu sayfadan Web Sitesi İzleme kodunun tamamını kopyalamanız gerekmektedir. Web Sitesi İzleme kodunu, internet sitenizin tüm sayfalarına yapıştırmanız gerekmektedir. Kodları yapıştıracağınız kısım body kapanış etiketinden (</body>) hemen önce olmalıdır.

 

İçerik Editörü: Elif SÜER

BirFatura

BirFatura

Tüm pazaryerlerine entegre;
Hızlı, kolay ve güvenli faturalandırma sistemi!

Yazıyı paylaşın:

Diğer Yazılarımız

Daha Fazla Bilgi Edinin

Trendyol’da Fatura Kesmek

Trendyol’da fatura kesmek platformda yer alan işletmeler için zorunlu tutulmuştur. Küçük ve orta ölçekteki işletmeler için fatura kesebiliyor olmak, müşterilerin satıcıya ve ürünlere olan güvenini

Devamını Okuyun »