blog85

Sosyal medya online bir ağ olup kullanıcının içerikler üretip bu ürettiği içeriği yayınladıkları, paylaştıkları bir yerdir. Sosyal medya günümüzde gerek kişiler gerek kurumlar tarafından oldukça aktif bir şekilde kullanılmaktadır. Sosyal medya sayesinde iletişim oldukça hızlı bir hale gelmiştir. Burada makaleler, düşünceler, günlük yaşanan olaylar, fotoğraflar gibi daha nicesi kullanıcılar tarafından yayınlanmaktadır.

Firmalar peki neden sosyal medyayı bu kadar sık kullanıyorlar?

-Sosyal medya sayesinde daha geniş alanlara hitap edebiliyorlar.

-Ulaşmak istedikleri hedef kitleye daha kolay bir şekilde belirliyorlar.

-Sitelerindeki trafiği görebiliyorlar.

-Markalarına olan sadakati sağlayabiliyorlar.

-Müşteri ile iletişimi daha hızlı hale gelir.

Marka bilinirliğinizi artırmak için öncelikle sosyal medya hesaplarını oluşturmanız gerekmektedir. Ayrıca sosyal medya hesaplarınızı oluştururken hiçbir ücret ödemeyeceksiniz. Ancak sosyal medya da reklam vermek isterseniz bunun ücreti vardır. Sosyal medya reklamlarının etkisi daha fazladır. Bu sebeple de biraz para ve zaman harcayarak markanızı daha geniş kitlelere hitap etmesini sağlayabilirsiniz. Sosyal medya sayesinde marka bilinirliğiniz artacak ve bu sayede kullanıcı deneyimi de artacaktır. Üstelik sosyal medya için günde sadece birkaç saat çalışarak bunu sağlayacaksınız.

Sosyal medya müşterilerin ilgisi çekmede ve etkileşim sağlama açısından oldukça önemlidir.  Çünkü bu sayede müşterinin ne istediğini bilir buna göre bir davranış sergilersiniz. Ve tüm bunlar müşteri sadakatini kazanmayı sağlamaktadır.

Markalar hem marka bilinirliğini artırmak hem de güven sağlamayı hedefliyorlar. Sosyal medya ile marka bilinirliğini sağlarken peki güven konusunu da buradan sağlayabilirler mi? Güven gerek marka gerek kullanıcı için oldukça önemlidir. Aralarında kurulan güçlü ve devamlılığı sağlamaya yönelik bir bağdır. Sosyal medyayı etkin verimli kullanan firmalar güven konusunda 1-0 önde başlamaktadırlar.

Sosyal medya geniş kitlelere ulaşmak, yorum ve beğeni almak marka açısından güven duygusunu pekiştirme de oldukça etkilidir. Bu da satışların artmasına katkı sağlamaktadır. Paylaşılan içerikte firma için oldukça önemlidir. Çünkü firmanın kalitesini yansıttığından kullanıcının firmaya olan güveni artırır.

Sosyal medya ile nasıl güven verebilirsiniz? Takipçilerinizle olan iletişiminize önem verin. Onların size güven duymasından önce sizin onlara güven duyduğunuzu hissetmelerini sağlamalısınız. Paylaşımlarınızı yaparken süreklilikte önemlidir. Ancak paylaşım yaparken orijinal ve kendinize özgü içerikler olmalı onların dikkatlerini çekmelisiniz. Paylaşımlarınızı bir plan dâhilinde yapmalısınız. Mesela kendinize içerik takvimi hazırlayabilirsiniz.  Kullanıcıların güvenini sağlamak için bir yoldur. Kullanıcılarınızın güvenini kazanmanın bir diğer yolu da onlara karşı her zaman dürüst olmalısınız. Kullanıcılar bazen sosyal medyalar üzerinden de iletişime geçiyorlar. Bilgi almak ya da herhangi bir sorun yaşadıklarında sosyal medya üzerinden iletişim kuruyorlar. Güven sağlamak içinde kullanıcılarınızı yanıtsız bırakmamanız gerekmektedir. Mesajlara yanıtları mümkün olduğunca erken vermelisiniz. İlkinde sorunu çözemeseniz bile en azında bilgilendirici bir yanıt vermelisiniz.

 

İçerik Editörü: Elif SÜER

BirFatura'yı Siz de Kullanıp Deneyebilirsiniz.

Logo

Arge-Merkezi: Üniversiteler Mh. Bilkent Cyberpark Tepebinası No: 413 Çankaya/Ankara

Genel Merkez: Kızılcaşar Mh. 2714.Sk. No:16 Gölbaşı/Ankara

Tel: 0850 303 32 96

© Copyright 2016 – 2022