blog82

E-Ticaret firmaları, internet sitelerini ziyaret eden müşterilerini takip etmek ve analiz etmek isterler. Bu sayede hem site üzerinde gelişmek yapabilirler hem de yeni stratejiler belirlerler. E-Ticaret firmalarının bu durumda kullanması gerekenlerden biri de Hemen Çıkma Oranı’dır.

Hemen Çıkma Oranı (Bounce Rate) Nedir?

Hemen Çıkma, siteyi ziyaret eden müşterilerin site üzerinde herhangi bir eylem gerçekleştirmeden siteyi terk etmesidir. Daha basit bir ifadeyle ise Google araması ile geldi iseniz ve şuan bu yazıyı okuduktan sonra başka bir yere tıklamada browserınızı kapatmanızdır. Hemen çıkma oranı ise genel olarak toplam ziyaretçiden sayfa terk etme oranlarını göstermektedir. Bir site de hemen çıkma oranı ne kadar düşükse o site o kadar başarılıdır demektedir. İçerik türüne ve amacına göre hemen çıkma oranı her site için farklıdır. Örnek olarak E-Ticaret siteleri %40, blog siteleri %85 gibi…

Hemen Çıkma Oranı Nasıl Hesaplanır?

En basit olarak;  web sitenize gelen ziyaretçi sayınızın 1000 olduğunu düşünelim. Bu ziyaretçilerden 650 tanesi tek bir sayfaya baktık sonra sitenizden ayrıldı. Geriye kalan 350 kişi de sitenin diğer sayfalarında gezinmeye devam etti. Bu durumda sitenizin hemen çıkma oranı %65 olarak hesaplanmaktadır. ((Terk edenler/Toplam ziyaretçi)*100)

Hemen Çıkma Oranı Neden Yükselir?

Site tasarımınızla ilgili durumlar etkili olabilmektedir. Mesela site tasarımınızın karışık olması, kolay anlaşılamaması gibi etkenler müşterinizi kaçırabilir. Bu sorunun önüne geçmek için tasarımınız sade, kolay anlaşılır bir hale gelmesi gerekmektedir.

Site hızınızın düşük olması da sebeplerden biri olabilmektedir. Müşteriler yavaş açılan siteyi hemen terk etmektedir. Site üzerinde bulunan videoların yüklenme sürelerinin uzun olması site açma hızını da azaltacaktır. Bu soruna çözüm bulmak için görsellerin boyutlarını küçülmeniz, videolar için de otomatik oynatma özelliğini kaldırıp müşteri isterse videoyu oynatmasını sağlamalısınız.

Sayfa içeriğinizin hedef kitleyle alakası olmaması, müşterilerinizin ilgisini çekmemesi ya da müşterilere hitap etmemesi sayfa terk etme oranlarını artıracaktır. Sayfa içeriğinizin hedef kitlenizin ilgisini çekmesi gerekir. Bu yüzden hedef kitlenizi iyi tanımanız gerekmektedir. Bu doğrultuda da hareket etmeniz gerekmektedir.

Web sitenizde olan reklamların fazla olması müşteri açısından bakıldığında sıkıntı olacak ve sayfayı terk etmek isteyeceklerdir. Site sahiplerinin amacı siteye trafik çekerek reklamlardan gelir elde etmektedir. Ancak bunu müşterilerinin açısından da düşünerek yapmalıdır.

Hemen Çıkma Oranları Nasıl Düşürülür?

Müşterilerinizin daha fazla sayfalar arasında geçiş yapmasını sağlamanız için birçok yöntem vardır. Eğer içeriğiniz anlaşılırsa diğer sayfalara da göz atmaya değerbilir düşüncesi yaratacaktır.

Site Tasarımı

Site tasarımlarının müşterinin ilgilerini çekebilmesi gerekmektedir. Bu sayede müşteri sitede daha çok zaman geçirmesini sağlamaktadır. Özgün ve etkili sayfa tasarımları ziyaretçilerin sitenin geri kalanına da bakması için teşvik etmektedir

İçeriğin Kalitesi

İçerik her konuda kaliteyi belirlemektedir. Yayınlanmış olan içeriğin kalitesi doğru oranla sitenizin aramalarda yükselmesini sağlamaktadır ve geri dönüşüm oranlarını artırarak tekrar gelen müşterileri de artırır. Bu doğrultuda hemen çıkma oranı da düşer.

İçerikler Arası Bağlantı

Bir müşteriyi başka bir yazıya ya da sayfaya yönlendirmek konular birbirleri ile bağlantılı ise oldukça kolay olacaktır. Örnek vermek gerekirse E-Ticaretle ilgili yazıyı okuyan bir kişinin hedef kitlesi E-Ticarette en çok kullanılan CSM sistemleri (içerik yönetim sistemi) hakkında olan bir yazı olacaktır.

Eylem Çağrısı Yönlendirmeleri

E-Ticaret sitelerinde müşterileri harekete geçirebilmek için bu yöntem oldukça önemlidir. En yüksek verimi almak için müşteriyi satın alma anını yakalamanız gerekmektedir. Aslında hangi yazılardan sonra ve nerede olduğu daha çok önemlidir.

Butonlara Yer Vermelisiniz

Müşterileri başka sayfalara yönlendirebilmek için en büyük görev butonlara aittir. Eğer ilgili yerlerde doğru bir linkle butonlara verdiğiniz zaman müşterilerden büyük bir kısmı butonlardan yararlanacaktır.

Butonların tasarımı da sayfanızın tasarımı ile uyumlu olmalı. Renk seçimleri tıklama oranları etkilemektedir. Ayrıca çok fazla butonların olması hemen çıkma oranını kesinlikle düşürecek diye kaide yoktur. Butonların abartılmadan eklenmesi gerekmektedir.

Site İçi Linkler

Site içi linklere önem vermemeniz müşteriler ilk girdikleri sayfadan çıkış yapmalarına neden olacaktır. Bu da hemen çıkma oranını oldukça yükseltecektir. Site içi linklerde içerikle ilgili olması gerekmektedir.

Site içi link verirken fazla olmamasına dikkat etmelisiniz. Link yapısını da bozmamaya da dikkat etmelisiniz.

Sayfa Açılış Hızları

 Sayfaların hızlı açılması müşterilerin daha kolay sayfalar arası geçiş yapmasını sağlayacaktır. Hemen çıkma oranı yüksek olduğu sayfaların hızını test etmesi gerekmektedir.

Video İçerikleri

 Müşterilere sürekli okuyabilmeleri için yazılar sunmak içeriklerin çeşitliliğini azaltacaktır. Böyle durumlarda siteye gelen müşteri tekrardan siteye gelmek istemeyebilir. Farklı türlerde içerik sunarsanız daha fazla sitede kalmak isteyebilirler. Video içeriğin olması en uygun seçim olmaktadır. Çünkü müşteriler okumak yerine video izlemeyi daha çok tercih etmektedirler. Kısa videolarla müşterilerinizin ilgisi çekebilirsiniz.

Arama Çubukları  

Sitenizde bulunan içeriklere ulaşmak kolay değilse müşterilerin sayfalar arası dolaşmasını beklemek oldukça zor bir ihtimaldir. Sayfalarınıza arama motoru koyarak hemen çıkma oranlarının düşmesini sağlayabilirsiniz. Özelliklede E-Ticaret sitelerinde arama butonlarının önemi daha fazladır. Arama sonuçlarında ise çok fazla alakası olmayan sonuçların çıkması yazının bulunabilirliğini düşürecektir.

Mobil

Eğer sayfadan çıkma oranları sürekli yükselmekteyse trafiğin hangi oranda mobilden geldiğine bakmanız gerekebilir. Aynı zamanda sitenizin ne kadar mobil ile uyumlu olduğunu test etmelisiniz. Çünkü mobil kullanıcılar bir siteyi terk etme açısından masaüstü kullanıcılarına göre daha fazla eğilimdedirler.

 

İçerik Editörü: Elif SÜER

BirFatura'yı Siz de Kullanıp Deneyebilirsiniz.

Logo

Arge-Merkezi: Üniversiteler Mh. Bilkent Cyberpark Tepebinası No: 413 Çankaya/Ankara

Genel Merkez: Kızılcaşar Mh. 2714.Sk. No:16 Gölbaşı/Ankara

Tel: 0850 303 32 96

© Copyright 2016 – 2022