Bir Fatura İle Başlayın.

Hepsiburada Ürün Yükleme Yolları

Hepsiburada Ürün Yükleme için Dikkat Edeceğiniz 5 Nokta

Mağazanızı başarıyla açtıktan sonra sıra, esas önemli kısıma gelir: Hepsiburada ürün yükleme işlemleri. Diğer e-ticaret pazar yerleri ile benzer olarak burada da satıcıya farklı ürün giriş seçenekleri sunulmuştur. Kullanımı oldukça kolay yönetim ekranı ve ürün ekleme asistanı sayesinde ürünlerin durumunu rahatlıkla takip etmek mümkün.

Önemli noktalara dikkat edip uyguladığınız takdirde ürünlerinizi çok kısa süre içerisinde panele yükleyip hızla satışa açabilirsiniz. Üye ve okurlarımızın sıklıkla takılıp zaman kaybettiği aşamalardan biri olması sebebiyle Hepsiburada yazı dizimizin bu bölümünde, platforma ürünlerinizi başarılı şekilde nasıl kaydedebileceğinizi ve Hepsiburada ürün yükleme kurallarını ele almak istedik.

İşleme başlamak için Hepsiburada İş Ortağım hesabınıza giriş yaparak mağaza kullanıcı adı ve şifrenizi girin. Aşağıdaki şekilde karşınıza çıkan ekranın üst menüsünden “Katalog” sekmesine tıklayın. Burada katalogdan ekleme, tek ve toplu üründen oluşan 3 farklı giriş seçeneğinden birini seçebilirsiniz. e-ticaret siteniz veya diğer pazar yeri mağazalarındaki ürünlerinizi pratik şekilde yüklemek için toplu ürün, Hepsiburada’da zaten satılan ürünler ise katalogdan veya ayrı ayrı girebilirsiniz.

hepsiburada-urun-ekleme-giris

Hepsiburada Tek Ürün Yükleme

“Kendi Ürününüzü Ekleyin” butonuna tıkladığınızda 3 aşamalı bir ürün ekleme asistanı hangi bilgileri girmeniz gerektiği konusunda yardımcı olur. Temel ürün bilgileri, özellikleri ve açıklaması olan bu alanları eksiksiz doldurun.
hepsibura-urun-ekleme-tek-urun
hepsiburada-urun-ekleme-bilgileri-girin
 • Temel ürün bilgilerinde ürün adı, kategori, marka adı, garanti süresi (ay cinsinden yazın), gruplama kodu, KDV oranı, desi, ürün görseli, barkod (EAN), satıcı stok kodu ve stok yer alır.
 • Hepsiburada marka ekleme alanından kendi markanızın adını girebilirsiniz.
 • Tekli ürün ekleme alanındaki ürün bilgilerine video ekleme seçeneği de gelmiştir, yükleyebilirsiniz.
 • Gruplama kodunu girmek zorunlu olmasa da varyantlı ürün eklerken mutlaka lazım olacaktır. O nedenle varyantlı olmayan bir ürün olsa bile kendi belirlediğiniz bir kod yazmak, sonradan eklenebilecek renk, beden gibi seçeneklerde kolaylık sunacaktır.
 • Hepsiburada barkodsuz ürün ekleme yapabilirsiniz. Ürünlerinize ait barkodlar varsa, 13 haneli olmak şartıyla onları yazın; yoksa “Barkod Ata” tuşuna basarak sistemin tanımladığı barkodları kullanabilirsiniz.
 • Her ürün için farklı olması gereken satıcı stok kodlarını kendiniz belirleyebilirsiniz; e-ticaret sitenizdeki ve diğer pazar yerlerindeki kodlar ile aynı olmasına dikkat edin, ileride gerekebilecek entegrasyon kurulumlarında kolaylık sağlayacaktır. Stok kodu en az 2 haneden oluşmalı ve noktalama işareti içermemelidir.
 • Hepsiburada ürün görsel boyutları en az 500×500 piksel, maksimum 2500×2500 çözünürlük olduğundan görselleri buna uygun, her üründe en fazla 5 adet olacak şekilde yükleyin. Platforma en uygun boyutlar 1500×1500 pikseldir. PNG, JPEG veya JPG formatında olmalıdır.
 • Ürün özellikleri kısmına geçtiğinizde her alanı doldurmaya çalışın, ziyaretçilerin aradıkları ürünü filtreleyerek bulmasını kolaylaştırır.
 • Devam ederek ürün açıklamasına gelin ve ürün hakkında iyi bilgi veren bir metin yazıp “Ürünü Onaya Gönder” butonuna bastığınızda inceleme süreci başlamış olacaktır.

Hepsiburada Katalogdan Ürün Ekleme

Aynı marka, model, barkoda sahip ürünleri hemen yüklemek için sunulmuş bir özelliktir. Satıcı panelinden “Katalog” sekmesine geldiğinizde sizi karşılayan arama çubuğuna istediğiniz ürünü adı, numarası veya barkoduyla aratıp “Ürünü Satışa Aç” seçeneğine tıklarsanız, platforma önceden yüklenmiş ürünleri sadece fiyat ve stok girerek satışa hızlıca açabilirsiniz. Ancak burada tedarikçiden almış olduğunuz satış izni varsa veya marka size ait ise marka tescil belgesi ile yüklemeniz mümkündür.

Satış izni gerektiren ürünler için tedarik ettiğiniz yerden orijinal olduğunu beyan eden alım faturası veya marka yetki belgesi sunmalısınız. Belge yüklemeyi Hepsi Partner üzerinden Yardım Merkezi sekmesine tıklayarak Talepler→Taleplerimi Görüntüle sekmesinden Yeni Talep Açmak için Tıklayın” sayfası açın. Ürün→Satış İzni Gerektiren Ürün Satmak İstiyorum adımından yapabilirsiniz.

Diğer yandan henüz kaydetmediğiniz ürünlere sistemin atadığı GTIN (EAN) barkodları girebilir veya kendiniz belirleyebilirsiniz. Ürünlerinize özel global GTIN barkodlarını TOBB’a bağlı gs1tr.org/ adresinden almak için başvuru yaparak mutlaka almanızı öneririz. Zira hem e-ticarette hem de pazar yerlerinde marka ve ürünlerinize sahiplik kazandırmak açısından önemlidir.

Hepsiburada Toplu Ürün Ekleme

Aynı kategoride yer alan ürünleri tek işlemde girmenize imkan tanıyan bu özellik için Hepsiburada her kategoriye özel ayrı excel dosyaları hazırlamıştır. Tekli giriş ekranındaki tüm bilgiler burada da yer alır. Hepsiburada ürün yükleme Katalog→Kendi Ürününüzü Toplu Ekleyin alanından ulaşabilirsiniz. Ardından “Yükleme Şablonlarını Seç” bölümünü açıp yükleyeceğiniz ürünler hangi kategoride ise onu seçerek bilgisayarınıza indirin. Ayrıca yıldız ikonuna tıklayıp favori şablonların arasına ekleyerek daha pratikleştirebilirsiniz.
hepsiburada-urun-ekleme-toplu
hepsiburada-urun-ekleme-excel
 • Dosyayı açtıktan sonra karşınıza çıkan bölümde doldurulması zorunlu alanlar yer alır: Ürün adı, satıcı stok kodu, barkod, ürün açıklaması, marka, desi, KDV, garanti süresi, 1 adet görsel. Boş bırakılırsa red ya da düzeltme yanıtıyla karşılaşabilirsiniz.
 • Dilerseniz stok, fiyat, diğer görselleri ve video eklemeyi burada yapabilir veya sonrasında gerçekleştirebilirsiniz. Videoların uzunluğu 15-90 sn uzunluğunda olabilir. Hepsiburada video formatı MPEG-4, 3:4 oran ve 720p çözünürlükte dikey olmalıdır. Dropbox, Cloud Storage Service, Google Drive üzerinden yükleyerek de video linklerine ulaşabilirsiniz.

Hepsiburada Toplu Ürün Arama

Birden çok ürünün Hepsiburada kataloğunda aranması için sunulan toplu ürün arama özelliği tek tek ürün bilgisi girerek zaman kaybı yaşamanıza engel olur. Bu sayede herhangi bir mağazanızdaki ürünleri toplu olarak aratabilirsiniz. Aynı toplu ürün yüklemede olduğu gibi ilgili kategorinin şablonunu indirip aratmak istediklerinizi içerisine kaydederek yapabilirsiniz.
hepsiburada-toplu-urun-arama
hepsiburada-toplu-urun-arama-sablon-indir

Artık Hepsiburada ürün yükleme işlemlerini tamamladıktan sonra geriye, “Katalog” sekmesinden “Aksiyon Bekleyen Ürünler” sayfasına gelerek tüm ürün yönetim işlerini takip etmek kalır. Eklediğiniz her ürün, aşağıdaki gibi öncelikle “Kontrol Aşamasında” alanında toplanır. Platform ekibi, bilgilerinizi yaklaşık 1-3 iş günü içerisinde detaylı inceledikten sonra kontrolü bitenlerden bazıları “Satıcıdan Aksiyon Bekliyor”; onaylananlar ise “Tamamlandı” kısmında listelenir.

Eksiklik olanlar “Eksik Bilgi”,  reddedilenler ise “Reddedilen Eşleşme” bölümünde gözükür. Sizin düzeltmelerinizin ardından yine eksik bilgi veya red durumuyla karşılaşabilir, tüm ürünler bu ekranda listelendiği için liste üzerinde kolaylıkla eksikleri düzeltip satışa açabilirsiniz.

hepsiburada-aksiyon-bekleyen-urunler

Hepsiburada Ürün Yükleme Sırasında Nelere Dikkat Etmelisiniz?

Hepsiburada ürün ekleme sürecinde takılmadan ilerlemek, ürünlerinizin bir an önce incelenip onaylanarak listelenmesi ve dolayısıyla hemen satışa başlayabilmek bakımından önemlidir. Aşağıdaki noktaları uygulamaya özen göstererek başarılı bir satıcı olma yolunda ilerleyebilirsiniz:

1) Eksiksiz Bilgi Sunun

Ürün açıklamaları hedef kitlenizin en çok ilgilendiği alanlardan biridir. Bu nedenle üretim materyali, kumaş, cep sayısı, ebat, ölçü gibi o ürün hakkındaki tüm detayları içermelidir. Aynı zamanda Hepsiburada ürün yükleme sırasında ürün özelliklerinde sorulan tüm detayları yanıtlamalısınız. Böylece, tüketici aradığı şey ile ilgili arama yaparken en ince ayrıntıya kadar filtreleyebilir ve sizi daha kolay bulabilir. Ayrıca, iyi detay sunulmuş ürünler kullanıcıların aklındaki soruları yanıtlandığından uzun vadede iade/değişim oranlarını azaltmaya yardımcı olacaktır.

2) Ürün Adları Kullanıcıların Ayabileceği Anahtar Kelimeleri İçersin

Kolay bulunabilir olmanıza katkıda bulunan yerlerden biri de ürün adları. Ürün odaklı olması son derece önemli ürün adı, ilk başta marka, model ve ürünü tanımlayan kısa sıfatlardan oluşmalıdır, renk vb. farklılıkları adın sonuna ekleyin: “ABC X10 Bluetooth kulak içi kulaklık Siyah” gibi.

3) Birkaç Farklı Açıdan Uygun Görseller Kullanın

Eklediğiniz görseller iyi çözünürlükte olmalı; arka planı beyaz, logo ve yazı içermemelidir. Aynı zamanda en fazla 5 açıdan çekilmiş ve detaylarını iyi gösterir olmalıdır. Yukarıda anlatılan görsel boyut ve formatlarına uygun olmasına dikkat edin. Bununla birlikte iki veya daha fazla üründen oluşan set (bundle) seçeneklerde, dahil olan her ürünün görseli yer alıyor olmalıdır.

4) Gruplama Kodunu Mutlaka Ekleyin

Hepsiburada varyantlı ürün ekleme amacıyla kullanacağınız gruplama kodunu, ürünleriniz varyantlı olmasa da mutlaka yazın. Varyantlı ürün yüklemeniz, bir ürünün farklı çeşitlerini aynı sayfada gösterdiği için avantajlı olacaktır. Renk, beden gibi farklı seçenekleri olan ürünleri mağazanıza ayrı ayrı yüklerseniz, ziyaretçilerin her çeşidi görememesine sebep olabilir.

5) Açıklamalarda Asla Bunları Kullanmayın

Reklam çağrıştıran, farklı sayfalara yönlendirmeleri ve linkleri, kargo, kampanya, iade, fiyat bilgilerini kesinlikle ürün açıklamalarına yazmayın.

6) Video Ekleyerek Rakiplerinizin Önüne Geçin

Videolu içeriklerin, video bulunmayanlara kıyasla görüntülenme ve satın alma oranlarını artırdığı bilinen bir gerçektir. Hepsiburada’nın ürünlere video ekleme özelliği sayesinde ürünlerinizi daha detaylı anlatabilirsiniz. Yukarıdaki video formatlarına uygun, ürün başına maksimum 1 video hazırlayabilirsiniz. Video yüklemeyi ister ürün ekleme sırasında ister sonrasında “Envanter” bölümünden istediğiniz zaman yapabilirsiniz.

Mağazanızı açmanın ardından Hepsiburada entegrasyonu kullanarak müşterilerinize anında otomatik e-fatura/e-arşiv fatura gönderebileceğiniz gibi aynı ekrandan aşağıdaki videoda anlatıldığı gibi ürün ve stok eşlemesi de yapabilirsiniz:

BirFatura

BirFatura

Tüm pazaryerlerine entegre;
Hızlı, kolay ve güvenli faturalandırma sistemi!

Yazıyı paylaşın: