Instagram’ı E-Ticaret Satışlarını Arttırma

Instagram'ı E-ticaret Satışlarına Arttırmak İçin Etkin Kullanmanın Yolları

Sosyal medya kullanımı özellikle son zamanlarda oldukça arttı. Şüphesiz ki sosyal medya uygulamaları arasında en etkili olan Instagram’dır. E-Ticaret için ise Instagram en büyük trafik kaynaklarından biri haline geldi.

Instagram’ı kullanan kişi sayısının, gün geçtikçe artmasının birçok sebebi var. Anı paylaşmak, markaları ve ürünleri keşfetmek ya da takip etmek gibi birçok sebep mevcut tüm bunların sonucunda da online alışverişin yani ürünlerini doğru hedef kitlesiyle buluşturmasını sağlayanlar için Instagram doğrudan satış ve pazarlama kanalına dönüştü.

İnstagram'ı E-Ticaret Satışlarını Arttırmak İçin Etkin Kullanmanın Yolları
İnstagram’ı E-Ticaret Satışlarını Arttırmak İçin Etkin Kullanmanın Yolları

Instagram’da Satış Arttırma Yolları

 • Instagram hesabınızın işletme hesabı olması satış arttırma yollarından ilk yapılması gerekenler biridir. İşletme hesabınızın olması potansiyel müşteri kitlenizin daha fazla ilgisini çekecektir.
 • Müşterileriniz ile aranızda güven ilişkisinin olması önemlidir. Güvenilirliği sağlamak için Instagram sayfanızda telefon numaranız, e-posta bilgilerinizi hatta adres bilgilerinizi paylaşabilirsiniz.
 • Ürünlerinizin nasıl kullanıldığı, ürünü kullanarak hangi sorunun çözüldüğü ya da nasıl bir ihtiyacı karşıladığını göstermelisiniz. Bunun içinde fotoğraf yerine video kullanmak daha etkili olacaktır.
 • Hedef kitlenizi belirlemeniz ve bu doğrultuda belirlemiş olduğunuz hedef kitleye yönelik içeriklerinizi yönetmelisiniz.
 • Hem takipçi sayınızı hem de satışlarınızı arttırmak için hashtag kullanımına dikkat etmelisiniz. En çok kullanılan hashtag’leri kullanmak daha etkili olacaktır.
 • İçeriklerinizin kaliteli olması Instagram sayfanızı takip eden kişileri elde tutmanızı sağlar. İçerikleriniz üzerinde yapacağınız uygun düzenlemeler ile hem kitlenizi elinizde tutabilir hem de yeni takipçiler kazanabilirsiniz.
 • Instagram’ın hikâye özelliğini kullanarak profilinizi öne çıkarma da oldukça etkilidir. Düzenli ve devamlılığı sağlayarak yapacağınız hikâye paylaşımları ile belirli bir takipçi tarafından takip ediliyorsa o hesaplarda sizin hikâyelerin daha öncelikli olarak görünecektir.
 • Soru/Cevap tekniğini kullanmak satışlarınızı arttırmanız için önemlidir. Anlık olarak sorulan sorulara ve yorumlara verilen yanıtlar daha sonradan gelecek olan müşteriler içinde yanıt olacaktır.
 • E-Ticaret sitenizin olması müşteriye güven vermesi açısından önemlidir. Asıl satış kanalınızın Instagram ya da e-ticaret sitenizin olduğu önemli olsa da Instagram satışlarını yükseltmek için her ikisinin de birbirini desteklemesi gerekir.
 • Satışlarınızı arttırmak için görünürlüğünüzü arttırmanız gerekir. Verilere göre kullanıcıların %72’si Instagram’da gördükleri ürünü satın alma ihtimallerinin arttığını belirtirken, %38’i sıklıkla Instagram’da gördükleri ürünü satın aldıklarını belirtiyor. Görünürlüğünüzü arttırmak için reklam verebilirsiniz.
 • Instagram’da satış yapacağınız kitlenin büyüklüğü ve anlık olarak ulaşılacak kullanıcı sayısı önemlidir. Ne kadar fazla takipçi o kadar da müşteri demektir.
 • Instagram’da oldukça popüler olan Influencer ile pazarlama yöntemidir. Influencer hesaplarla çalışırken dikkat etmeniz gereken en önemli noktalar markanızı en iyi şekilde yansıtacağından ve hedef kitlenize ulaşabileceğinden emin olmalısınız. Bu yöntem yeni kitlelere ulaşmanızı sağlar.
 • Hem daha geniş kitlelere ulaşmak hem de marka bilinirliğini arttırmak için kullanıcılarınızla birlikte çekiliş düzenleyebilir ve hediye ürün verebilirsiniz. Ayrıca kampanya, promosyon ve etkinlikler düzenleyerek ürünlerinizi potansiyel müşterilerinize ulaştırabilirsiniz. Bu sayede takipçi sayınızı da arttırabilirsiniz.
 • Satın alma kararını en fazla etkileyen etmenlerden biri ücretsiz kargodur. Bu sebeple kargo ücretini ürünlerinize yansıtabilirsiniz. Böylelikle müşterilerden kargo ücretini onlara belli etmeden alabilirsiniz.
İnstagram'ı E-Ticaret Satışlarını Arttırmak İçin Etkin Kullanmanın Yolları
İnstagram’ı E-Ticaret Satışlarını Arttırmak İçin Etkin Kullanmanın Yolları

Instagramdan Satış Yapanlar Dikkat!

BirFatura’nın oluşturduğu Linklesat ile sosyal medya satışlarınızı yönetebilir ve daha hızlı sipariş almanızı sağlayan entegre bir sistemdir. Linklesat ile ilgili daha fazla bilgi için tıklayınız.

Linklesat İle Yapabilecekleriniz

 • Müşterilerinize hatasız alışveriş imkânı sağlamaktadır.
 • Sadece tek tık ile faturalandırma işlemini yapabilirsiniz.
 • Üstelik hızlı sipariş almanızı sağlamaktadır.

 

BirFatura

BirFatura

Tüm pazaryerlerine entegre;
Hızlı, kolay ve güvenli faturalandırma sistemi!

Yazıyı paylaşın:

Diğer Yazılarımız

Daha Fazla Bilgi Edinin

Trendyol’da Fatura Kesmek

Trendyol’da fatura kesmek platformda yer alan işletmeler için zorunlu tutulmuştur. Küçük ve orta ölçekteki işletmeler için fatura kesebiliyor olmak, müşterilerin satıcıya ve ürünlere olan güvenini

Devamını Okuyun »