blog86

Sosyal medya, kullanıcısının bir şeyler ürettiği bir ağdır. Kullanıcılar ürettiklerini yayınlar ve paylaşabilir. Sosyal günümüzde oldukça aktif bir şekilde kullanılmaktadır. İnsanların sosyal medyayı bu kadar aktif kullanmaları ile birlikte bilgiye ulaşmakta oldukça kolay bir hale gelmiştir. Kullanıcılar gün içinde yaşadıklarını, makale, haber, düşüncelerini vb. sosyal medyada paylaşmaktadırlar.

Sosyal ağlardan biri de Instagramdır ( https://www.instagram.com/birfatura/ ). Instagram temel olarak fotoğraf ve kısa video paylaşımı üzerindedir. Aynı zamanda da ücretsizdir. Instagram ile hem fotoğraf çekip veya telefonunuzda bulunan mevcut fotoğrafları düzenleyebilir hem de diğer sosyal ağlarda paylaşabilirsiniz. Instagram hem gençlerin hem de markaların dikkatlerini çekmeyi başarmıştır. Markalar özel günler için kampanyalar düzenlemektedir. Bu da markaların bilinirliğini artırmaktadır. Markaların sosyal medya sayesinde hedef kitlesiyle etkileşime geçmesiyle kullanıcılarının sorularına yanıt vermesi kullanıcılara karşı olumlu bir etki bırakmalarını sağlamaktadır.

Instagram bir marka tanıtmak için oldukça iyi bir sosyal ağdır. Facebook ve Twitter’a göre marka bilinirliği artırmada daha etkilidir. Instagram da marka bilinirliğinizi artırmak için neler yapabilirsiniz?

Yüksek Kaliteli Fotoğraflar

Yüksek kalitede fotoğraflar kullanın. Çünkü kullanıcıların ilgisini yüksek kalitede fotoğraflar çekmektedir. Aynı zamanda bu fotoğraflar sizi daha profesyonelde göstermektedir. Yani fotoğraf kalitenizin yüksek olması sizin de kalitenizi yansıtmaktadır.

İçerik kadar görsellikte oldukça önemlidir. Sıradan görseller yerine yüksek kaliteli fotoğraflar tercih etmek markanız için önem arz etmektedir. Örnek vermek gerekirse içeriğinizin yoğun olduğu varsayalım. Böyle olduğu zamanda kullanıcıların dikkatini çekmemektedir. Bunu sağlamak için de kaliteli fotoğraflar kullanmalısınız.

Tema

Bir tema belirlemeyi unutmayın! Instagram hesapları belirli bir renk belirleyip buna göre paylaşımlarını yapmaktadırlar. Çünkü böylece profiliniz daha estetik ve profesyonel görünmektedir. Eğer paylaşımlarınız birbirinden farklıysa bu kullanıcıların gözünde profesyonel olmadığınızı gösterebilmektedir.

Etiket ve Anahtar Kelimeler

Etiket ve anahtar kelimeler. Sizin sektörünüze ait kullanacağınız anahtar kelimeler ve popüler olan etiketler kullanmak hedef kitlenizin dikkatini çekmektedir. Ancak burada dikkat etmeniz gereken etiketler fazla olursa alakasız gözükebilir bu da kullanıcıların bağlılığını zedeleyebilir.

Instagram Profiliniz

Profilinizi açıklayıcı ve eksiksiz bir şekilde hazırlamalısınız. Profilinizde markanız hakkında bilgiler vermelisiniz. Bu sayede kullanıcılarınız sizin hakkınızda daha detaylı bilgiler edineceklerdir. Aynı zamanda burada link ile sitenize yönlendirme yapabilirsiniz. Bu sayede sitenize yönlendirerek markanız hakkında daha fazla bilgi almalarını sağlayabilirsiniz.

Yarışmalar

Yarışmalar düzenleyebilirsiniz. Yarışmalar yeni kullanıcılar kazanmak için oldukça etkilidir. Aynı zamanda içeriklerinizde daha fazla kişiye ulaşacaktır. Yarışmalar düzenlerken hedefi belirlemeniz gerekmektedir. Bu nedenler takipçi artırmak, yeni bir ürün tanıtmak gibi hedefler olabilir. Kime hitap edeceğiniz oldukça önemlidir. Yarışma kurallarını da belirlemeniz gerekmektedir.

Micro-İnfluencerlar

Son zamanlarda tercih edilmeye başlanan micro-influencerlar. Micro-influencerlar, markaların temsilcileri diyebiliriz. Sağladıkları güven ile de kullanıcıları harekete geçirmektedirler. Micro-influencerlar, sosyal medyada daha az takipçisi olan ancak bilinirliği olan ve zamanlarını aktif bir şekilde sosyal medyada geçiren kişilerdir. Micro-influencerlara ayrılacak bütçe İnfluencer’lara göre daha uygun fiyatlıdır. Ayrıca Micro-influencerlar da kullanıcılarla etkileşim daha fazladır. Samimi oldukları için markanızda samimi algılanmasını sağlarlar. Bu samimiyetten ötürü de kullanıcıların satın alma kararlarını etkiler.

 

İçerik Editörü: Elif SÜER

BirFatura'yı Siz de Kullanıp Deneyebilirsiniz.

Logo

Arge-Merkezi: Üniversiteler Mh. Bilkent Cyberpark Tepebinası No: 413 Çankaya/Ankara

Genel Merkez: Kızılcaşar Mh. 2714.Sk. No:16 Gölbaşı/Ankara

Tel: 0850 303 32 96

© Copyright 2016 – 2022