blog90

İnternetin gelişmesi ile birlikte artık günlük hayattaki işlerimizi bile internetten gerçekleştirmeye başladık. Özelliklede mobilinde bu kadar sık kullanılmasıyla birlikte daha da artmıştır. Kullanıcılar internette aradıkları neredeyse her çeşit ürünü bulabilmeleri yani seçeneklerinin fazla olması da internet alışverişini daha cazip hale getirmiştir.

İnternet alışverişine olan güven arttıkça E-Ticaret sitelerinin satışlarında artış görülmüştür. Yaşanan bu artış da ürün teslimatını oldukça önemli bir hale getirmiştir. Ürün teslimatında önemli noktalar vardır. Zamanında teslim edilmesi, ürüne bir hasar gelmeden sorunsuz bir şekilde teslimi, alan kişinin memnuniyeti gibi kargo firmalarının yükleri artmıştır. E-Ticaret firmaları Türkiye’nin bir ucundan diğer ucuna hatta Dünya’nın dört bir yerine gönderdikleri için kargo firması kullanmak durumundadırlar. Buradan da anladığımız üzere kargo ile E-Ticaret firmaları arasında sıkı bir ilişki mevcuttur.

E-Ticarette müşterilerin en hassas olduğu nokta siparişi verdikten sonraki kargolama sürecidir. Teslim sürelerine oldukça dikkat eden kullanıcılar eğer teslim sürecinde bir gecikme olursa bu durumdan hiç hoşnut olmuyorlar. Sorun yaşadıkları zamanda bir dahaki alışverişlerinden çekingen davranabiliyorlar. Yani kargo süreci hem e-ticaret firmasını hem de kullanıcı memnuniyetini oldukça etkilemektedir.

E-Ticarette Kargo Gönderimi Yaparken Dikkat Etmeniz Gerekenler

Kargo firmaları ile anlaşma yapabilirsiniz. Kargo anlaşması ile sabit oranlı ücretlendirme yapılması daha karlı olacaktır. Bu kar hem sizin firmanız hem de kullanıcı açısından sağlanmaktadır. Kargo ücretinin sabitlenmiş olması kullanıcının kargo ücreti hakkında bilgi sahibi olmasını da sağlamaktadır.

Kargo gönderimi yaparken paketleme oldukça önemlidir. Paketlemenin özenli olması firmanıza olan bakış açısında iyi bir izlenim oluşturmanızı sağlamaktadır. Çünkü kullanıcı üründen önce ilk olarak paketleme ile karşılaşacağı için paketleme detayı önemlidir. Hatta kargo gönderiminde daha kişiselleştirmek ve özel kılmak için gönderilerinizin içine kullanıcılarınızın ismine özel hazırlanmış olan notlar ekleyebilirsiniz Böylelikle gönderdiğiniz kargo daha özel bir hale gelerek kullanıcılarınızda kendilerini özel hissetmelerini sağlamış olursunuz.

Kullanıcılar alışveriş yaparken kargo ücretini de düşünerek alışverişlerini yapmaktadırlar. Bu yüzden de kargo fiyatının az olması hem firmanız hem de kullanıcı için önemlidir. Kargo sürecinde kargo firmaları ile anlaşma yaparken ürünün ağırlığı ve boyutları fiyatı etkileyeceğinden anlaşmada bu detaya dikkat edilmeli anlaşma bu duruma göre yapılmalıdır. En avantajlı durum ise sabit oranlı teslimat ücretidir.

Kargo işlemlerinde hacimsel ağırlık anlamına gelen desi, kargo gönderirken dikkat edilmesi gerekenlerden biridir. Eğer büyük ebatlı ürün gönderecekseniz kolinin ağırlığı yerine desisine bakılmalıdır. Ancak desi hesaplarken bazı hatalarla karşılaşılacağından dolayı desi hesabı yaparken dikkatli olmalısınız.

Kullanıcılarınızın gözünde daha güvenilir olmak için kullanıcılara teslim koşulları hakkında bilgiler verebilirsiniz. Özellikle de kullanıcılar ücretsiz kargo seçeneği varsa bunu sitenizde belirtmelisiniz. Çünkü kullanıcılar bu konuya oldukça önem vermektedir. Kargo fiyatlarıyla ilgili bilgileri sayfanızda göstermelisiniz ki kullanıcılar bu sayede ürünlerin kargo ücretleriyle ilgili bilgilere rahatlıkla ulaşabilirler.

 

İçerik Editörü: Elif SÜER

BirFatura'yı Siz de Kullanıp Deneyebilirsiniz.

Logo

Arge-Merkezi: Üniversiteler Mh. Bilkent Cyberpark Tepebinası No: 413 Çankaya/Ankara

Genel Merkez: Kızılcaşar Mh. 2714.Sk. No:16 Gölbaşı/Ankara

Tel: 0850 303 32 96

© Copyright 2016 – 2022