Koronanın E-Ticarete Etkisi

Pandemi Süreci Tüketici Davranışlarını Nasıl Etkiledi?

Pandemi süreci ile birlikte hayatımızda birçok büyük değişim olduğu gibi tüketici davranışlarında da önemli ölçüde değişimler oldu. Covid-19 virüsünün hızlı yayılması nedeniyle yaşanan sokağa çıkma yasağı, mağaza ve AVMlerin kapatılması, sosyal mesafe gibi pek çok etmen tüketicileri online alışverişe yönlendirdi. Kalabalık ortamlara girmekten çekinen insanlar ihtiyaçlarını online alışveriş sitelerinden karşıladılar. Bu süreçte online alışverişe sıcak bakmayan veya tercih etmeyen tüketicilerin bile e-ticaret sitelerinden sipariş verdiklerini gördük. Tüketicilerin hayatlarında yaptıkları bu gibi değişikler artık yeni normallerimiz haline geliyor. Değişimin önümüzdeki 10 yılda tüketici davranışlarını şekillendirdiğini söylemek yanlış olmaz.

Panik satın almaları

Covid-19 haberleri yayılıp bütün dünya alarm verdiğinde tüketiciler bu duruma en başta stok yaparak yanıt verdiler. Dezenfektan, maske, tuvalet kağıdı gibi ürünlerin ihtiyaçtan fazla alındığını ve depolandığını gördük. Bu durum satıcıların taleplere yetişmesinde zorlanmasına ve fiyatları artırmasına neden oldu.

Londra Sanat Üniversitesi’nde tüketici psikoloğu olan Paul Marsden, panik satın almalarını CNBC’ye şu sözleri ile aktardı: “Panik satın alma, üç temel psikolojik ihtiyacımızı karşılamak olarak anlaşılabilir.” Bu ihtiyaçlar özerklik (veya eylemlerinizin kontrolünü elinizde tutma ihtiyacı), ilişkililik (ailelerimize fayda sağlamak için bir şeyler yaptığımızı hissetme ihtiyacı) ve yeterlilik (doğru seçimi yapan akıllı alışverişçiler gibi hissetme ihtiyacı).

Ernst & Young’ın “Future Consumer Index” isimli tüketici davranışları raporuna göre pandemi başındaki panikle yapılan alışverişlerin yerini dikkatli ve tutumlu alışverişler alacak.

Tüketici Davranışı

Pandemi Süreci E-Ticareti Nasıl Etkiledi?

Covid-19 salgını öncesinde e-ticarette ki büyüme internet kullanıcı sayısının istikrarlı ve güçlü artışı ile gerçekleşiyordu. Online alışveriş ile ilgili farkındalığın artması, ürünlerin dijital mecralarda lansmanlarının yapılması, toplu satın alma sebebiyle düşük fiyatlar gibi birçok faktör e-ticareti cazip hale getiriyordu. Salgın sonrasında evden veya temassız alışveriş yapmanın sağladığı avantaj tüketicileri online alışverişe itti.

Daha önceki dönemde e-ticaret web sitesi geliştirme hizmetlerine yatırım yapan şirketlerin büyük miktarda kar elde ettiler. İnternet dünyasında olmayan şirketler ise yeni sürece adapte olmak için mağazalarını sanal ortama taşıyarak ve daha fazla dijital reklam vererek müşterilerine ulaşmaya çalıştılar.

Küresel e-ticaret raporuna göre pandemi başlangıcından itibaren dezenfektan, maske, tuvalet kağıdı gibi ürünlere talep önemli ölçüde arttı. Dünya genelinde en çok talebi medikal ürünler görürken sırayı temizlik ürünleri ve bebek bakım ürünleri takip ediyor. Diğer taraftan mücevher, otomobil, giyim gibi ürünlere talep düştü.

Dünyanın pek çok ülkesinde olduğu gibi ülkemizde de bu durumdan en çok e-ticaret ile satış yapan şirketler olumlu yönde etkiledi. E-ticarette yüzde yüzün üstünde satışları gören ürün kategorileri oldu. Trendyol mart ayı öncesine kıyasla ilk defa alışveriş yapan kullanıcı sayısının 2 katına çıktığını belirtti. Evde normal zamandan çok daha uzun süre geçiren tüketiciler spor, hobi, elektronik kategorilerindeki ürünlere salgın öncesi döneme göre yüzde yüzün üzerinde daha fazla satın alım yaptılar.

Türkiye’nin geçen yıl toplam e-ticaret hacmi 136 milyar liraydı. Bu yılın ilk 6 ayında salgının etkisi ile geçen yıla kıyasla %64 artışla 55 milyar 900 milyon liradan 91 milyar 700 milyon liraya çıktı. Bunun %91’i yurtiçi harcamalardan gerçekleşti.

Bu süreçte e-ticarete devletin de birçok desteği oldu. Ticaret Bakanlığı “E-Ticaret olarak KOBİ’lerin Yanındayız” kampanyasına 135 bin KOBİ’nin katıldığını ve kampanyanın 7 bin kişiye ilave istihdam sağladığını, kampanyayla 3 bin 761 KOBİ’nin e-ticaretle tanıştığını ve KOBİ’lere 1,2 milyar lira aktarıldığını bildirdi. Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği ile “e-ticarette güven damgası”nı da geliştirilerek 17 hizmet sağlayıcısının, e-ticarette güven damgası alması sağlanmıştır. Mart ayı sonunda açılan “E-ticaret Bilgi Platformu” ile de şimdiye kadar 230 bin kişi söz konusu platforma erişim sağlamış, ücretsiz olarak verilen e-ticaret eğitimlerinden 24 bin, e-ticaret danışmanlık hizmetlerinden de 6 bin 500 kişi yararlandırılmıştır.

Sonuç olarak dünya genelinde yaşanan salgın sürecinden en avantajlı çıkan sektörün e-ticaret olduğunu görüyoruz.

BirFatura'yı Siz de Kullanıp Deneyebilirsiniz.

Logo

Arge-Merkezi: Üniversiteler Mh. Bilkent Cyberpark Tepebinası No: 413 Çankaya/Ankara

Genel Merkez: Kızılcaşar Mh. 2714.Sk. No:16 Gölbaşı/Ankara

Tel: 0850 303 32 96

© Copyright 2016 – 2022