1

Çin’in Vuhan kentinde başlayan ve maalesef ki tüm dünyaya hızla yayılan Koronavirüs (COVID-19) Türkiye’de de yayılmıştır. Bu olay ardından tüm dünyada alınan önlemler artarak devam etmektedir.

Türkiye’de alınan önlemler arasında risk grubu olan yaşlıların evden çıkmaması ve özel sektörlerde dâhil birçok iş yeri çalışanları evden çalışması yönlendirilmiştir. Bununla birlikte online alışverişlerde de tüm dünyada olduğu gibi Türkiye’de de büyük bir artış görülmüştür. Related Digital, hizmet verdiği online satış yapan müşterilerinin sektörel bazlı son 15 günlük e-ticaret (pazar yeri) verilerine göre; Türkiye’de sağlık için C vitaminine, evde zaman geçirmek için ise puzzle ve kitaba yönelmiştir.

Koronavirüs (COVID-19) salgınının Türkiye’de yaşam tarzımızda da birçok değişikliğe sebep olmuştur. Önceliklerimiz ve tüketim alışkanlıklarımız neredeyse tamamen değişmiştir. AVM, mağaza, restoranların kapanması ve ofislerinde evlere taşınmasıyla geleneksel alışverişin yerini e-ticaret almıştır.

E-Ticaret sayesinde gıda, temizlik malzemeleri, hobi gibi alanlarda kullanıcılar daha fazla tercih etmiş ve satışlar da bir hayli artmıştır. Ancak burada önemli nokta alınan ürünlerin kargo sürecidir. ABD Ulusal Sağlık Enstitüleri’nden (NIH) bir virolog olan Neeltje Van Doremalen ve Hamilton, Montana’daki Rocky Mountain Laboratuvarlarındaki meslektaşları, SARS-CoV-2’nin ne kadar süre dayanabileceğine dair ilk testlerden bazılarını yaptılar. Bu araştırmaya göre Koronavirüsü bakır yüzeyde 4 saat, karton yüzeylerde 24 saat, plastik yüzeylerde 3 gün ve paslanmaz çelik yüzeylerde ise 3 gün bulunmaktadır. Bu nedenle dikkat etmemiz gereken önemli noktalar vardır.

  • Çoğu firma ödemelerini online olarak almaktadır. Kapıda ödeme seçeneğini gerçekleştirmemektedirler.
  • Online ödemenin olmadığı firmalarda ise temassız ödeme seçeneği kullanmayı önermektedir.
  • Pos cihazı kullanmak durumunda kalan kuryeler ise pos cihazlarını kullanımdan önce ve sonra dezenfektanlı bir mendille temizlemektedir.
  • Kuryeler paketleri müşterilerin ellerine teslim etmek yerine kapılarına asmayı tercih etmektedir.
  • Depolarda bulunan ürünler de dezenfekte edilmektedir.
  • Paketi teslim alındığı zaman da paketi açık hava olan bir yerde balkon gibi bir alana koyarak 9-10 saat burada bekletilmelidir. Böyle bir imkânınız yok ise kargo paketinin bulunduğu alanı havalandırmalısınız.
  • Paketi açmadan önce eğer imkânınız var ise alkollü bir mendil ile silin. Açtıktan sonra da mutlaka elinizi sabun ile yıkayın. Ellerini yıkayana kadar da yüzünüze kesinlikle dokunmayın.

BirFatura'yı Siz de Kullanıp Deneyebilirsiniz.

Logo

Arge-Merkezi: Üniversiteler Mh. Bilkent Cyberpark Tepebinası No: 413 Çankaya/Ankara

Genel Merkez: Kızılcaşar Mh. 2714.Sk. No:16 Gölbaşı/Ankara

Tel: 0850 303 32 96

© Copyright 2016 – 2022