Bir Fatura İle Başlayın.

KOSGEB Genç Girişimci Desteği Nedir, Şartları Nelerdir?

KOSGEB genç girişimci desteği şartları

İşletmenizi kurarken başlangıçta kredi çekmeye en iyi alternatif KOSGEB genç girişimci desteği olabilir. 2009’dan bu yana geleneksel ve ileri girişimcilik destekleri başlığı altında geri ödemesiz teşvikler sunan KOSGEB’e başvurarak işinizi hem kurabilir hem de geliştirebilirsiniz.

Aslında bir iş fikrine dayalı şekilde kendi işini kurmak isteyen her gerçek kişinin bu programa girişimci olarak başvurabilmesine rağmen, kadın, gazi, engelli, birinci derece şehit yakınları ile 30 yaşın altındaki gençler daha yüksek tutarda destek alabilir. Buna ek olarak iş kurma ve geliştirme desteğinden birlikte yararlanabilirseniz 2.000.000 TL’ye varan tutarlarda yardım alma şansınız var. O halde KOSGEB genç girişimci desteği şartlarını öğrenerek başvururken neler yapmanız gerektiğini öğrenmek için okumaya devam edebilirsiniz.

KOSGEB iş kurma desteği; belirli sektörde işletme açan girişimcilere %100 geri ödemesiz iş kurma, personel giderleri karşılama gibi destekleri sağlayan teşviklerdir. Buna ek olarak KOSGEB Girişimcilik Destek Programı Uygulama Esasları ile kamuya açıkladığı duyuruya istinaden iş kurma, iş geliştirme, personel, makine-teçhizat, yazılım, hizmet alımı, eğitim, danışmanlık, belgelendirme, test-analiz, pazarlama, tasarım ve sınai mülkiyet haklarına kadar, bir marka yaratma için gereken her gideri rahatlıkla karşıladığı rahatlıkla söylenebilir. Ancak iş kurma ve personel giderleri haricindeki iş geliştirme desteği seçeneklerinin bazıları geri ödemelidir.

KOSGEB Genç Girişimci Desteği Ne Kadar, Olanakları Neler?

KOSGEB genç girişimci desteği 2024 ile birlikte bugünün şartlarına göre güncellenerek aşağıdaki fırsatları sunar:
 • 30 yaş altındaki gençler, program başvurusu onaylanıp evrak kaydı yapıldığı tarihten itibaren 36 ay süreyle bu destek yararlanabilir.
 • Gerçek kişi statüsünde (şahıs şirketi) kurduğunuz işletmede genç olmanız sebebiyle 10.000 TL’ye ek, 10.000 TL ile toplamda 20.000 TL yardım alabilirsiniz.
 • Anonim, limited gibi sermaye şirketi kurarsanız 20.000 TL ile birlikte ekstra 10.000 TL daha eklenebilir.
 • Vergi mükellefiyetinin devam etmesi koşuluyla 3 yıl boyunca personel desteği alabilirsiniz. İlk yıl birinci, ikinci-ikinci ve üçüncü yıl-üçüncü dönem olmak üzere personelinizin çalıştığı prim günü 360 ve üzeri olduğu her dönem için aylık asgari ücretin brüt tutarını KOSGEB karşılayabilir.

KOSGEB Genç Girişimci Desteği Şartları Neler, Kimler Başvurabilir?

Bu programdan yararlanabilmek için öncelikli şart; tüzel veya gerçek kişi statüsündeki şirketinizin ticaret kanununa uygun şekilde tescil edilmiş, aktif ve işletme beyanının güncel olmasıdır. İkinci en önemli nokta ise iş kurma desteğine işletme kuruluş tarihinden itibaren 1, iş geliştirme desteğine 3 yıl içerisinde başvurmanız gerekir. Bu iki şartın haricinde aşağıdaki özellikleri de taşımanız istenir:
 • KOSGEB genç girişimci desteği yaş sınırı 30’dur. 30’u doldurmamış olmanız gerekir.
 • Destek programına başvurmadan önce iş kurma için KOSGEB Geleneksel Girişimcilik Eğitimi, iş geliştirme desteğine başvurmak isteyenler ise KOSGEB İleri Girişimci Eğitimi’ni tamamlamalıdır.
 • Girişimci olarak kurucu ortak payınız en az %50 ve şirketi temsile yetkili olmalısınız.
 • İş kurma desteğine birçok sektör dahil edilmiştir. Desteklenen faaliyetleri NACE kodları ile birlikte kosgeb.gov.tr/site/tr/baglanti/DesteklenenSektor bağlantısına tıklayarak görüntüleyebilirsiniz.
 • İş geliştirme desteği kapsamında KOSGEB genç girişimci desteği sektörleri imalat, bilgisayar programlama, telekomünikasyon, danışmanlık faaliyetleri, bilimsel AR-GE çalışmalarıdır. Yani işletmenizin bu sektörlerden birinde faaliyet göstermesi gerekir.
 • Başvuru tarihinden önceki 3 yıla kadar gerçek ve tüzel kişi statüsünde şirketiniz olmamalıdır.
 • Şirket kuruluş tarihi olarak şahıs firmalarında vergi levhasındaki işe başlama, tüzel kişilerde ise ticaret siciline tescil tarihi esas alınır.
 • İş kurma ve geliştirme desteğinden birlikte yararlanma şansınız varken bu desteklerden yalnızca 1 kez faydalanabilirsiniz.
 • SSK, BağKur veya diğer vergi borçları olmamalıdır.

Not: Yukarıdaki tutarlar ve başvuru şartları KOSGEB tarafından yıldan yıla değiştirilebilir. Dolayısıyla KOSGEB Girişimcilik Destek Programı Uygulama Esasları ile ilgili kılavuzu mutlaka detaylı incelemeniz önemlidir.

KOSGEB Genç Girişimci Desteği Nasıl Alınır?

Öncelikle KOSGEB web adresindeki duyurular bölümünü takip etmeniz, başvuru tarihlerini kaçırmamanız adına çok önemlidir. Şirket kurduktan itibaren 1 yılı geçirmeden hem Geleneksel Girişimci Eğitimi’ni tamamlamanız hem de KOSGEB’e başvurmanız gerekir. Girişimci eğitimlerinin artık online yapılması sayesinde süreç daha da kolaylaşabilir.

Geleneksel Girişimci Eğitimi’ne lms.kosgeb.gov.tr/course/view.php?id=964 bu linke tıklayarak başvuru yapabilirsiniz. Buradaki ders notlarını kolaylıkla bilgisayarınıza indirip çalışabilirsiniz. Aynı zamanda kurs bölümlerini bu notlardan faydalanarak kolaylıkla geçip kursu başarıyla tamamlamanız mümkün. Sisteme e-Devlet Kapısı bilgileriyle kolaylıkla giriş yapabilirsiniz. Eğitim sürecinin ardından aşağıdaki adımları takip ederek KOSGEB’e başvurabilirsiniz:

 • kosgeb.gov.tr/site/tr/genel/destekdetay/1231/girisimci-destek-programi bağlantısına tıklayarak “Girişimci Destek Programı İş Kurma Desteği Başvuru Formu”nu e-Devlet üzerinden doldurarak başvuruya başlayın.
 • KOSGEB e-Hizmetler bölümüne tıklayarak “Girişimci Destek Programı” sekmesine tıklayın.
 • Buradaki kısa formu onayladıktan sonra şirketinizin niteliği ve sınıfını belirlemenizi sağlayan işletme beyanı formunu doldurun.
 • Verdiğiniz bilgiler kontrol edilerek onaylanır. Bu aşamadan sonra planladığınız desteklere KOSGEB proje uzmanları eşliğinde başvurabilirsiniz.

Yukarıda gördüğünüz gibi KOSGEB 18-30 yaş arasındaki gençler, kadınlar, şehit yakını, gazi, engelli olmak üzere neredeyse her mükellefi destekliyor. Aynı zamanda desteklenen sektörleri incelediğiniz zaman iş kurma anlamında pek çok sektöre imkan tanıyor.

Dolayısıyla KOSGEB genç girişimci desteği olanaklarından faydalanmak için iş kurma tarihinin zamanlamasına, girişimci olarak yüzde kaç hisseniz olduğuna ve daha önceki girişimcilik desteği programlarına katılıp katılmadığınıza çok dikkat etmekte fayda var.

İş kurmanıza yardımcı diğer faydalı içerikleri de inceleyebilirsiniz:
BirFatura

BirFatura

Tüm pazaryerlerine entegre;
Hızlı, kolay ve güvenli faturalandırma sistemi!

Yazıyı paylaşın: