Kullanıcıların E-Ticareti Tercih Etme Nedenleri

blog89

E-Ticaret; günümüzde oldukça fazla kullanılan bir terim haline gelmiştir. E-Ticaret ya da Elektronik Ticaret kısaca ticaretin elektronik ortamda yapılmasıdır. E-Ticaret herhangi bir ürün ya da hizmet için farklı ödeme yöntemlerini kullanarak internet sitesinden ticaret yapmanızı veya sipariş vermenizi sağlar. E-Ticaret küçük ve orta ölçekli işletmeler ile yeni girişimciler için uygundur. E-Ticarette oldukça fazla firma satış yapmaktadır. Buda alışveriş yapan kullanıcıların işini kolaylaştırmıştır. Çünkü kullanıcıların istediği üründen binlerce çeşit bulunmaktadır. Tabi firmalar için ise bu durum rekabeti getirmiştir.

Kullanıcıların E-Ticareti seçmesinin en büyük nedenleri arasında zahmetsiz alışveriş yapıyor olmalarıdır. İstedikleri yerde, sadece internetin olması yeterli, oldukça fazla çeşit seçeneği ile aradıklarından çok daha fazlası ile karşılaşmaktadırlar. Ayrıca 7/24 alışveriş yapma imkânları da vardır. Aldıkları ürünlerde kargo ile teslim edildiğinden dolayı sorunsuz bir şekilde kullanıcılar sonuç almaktadırlar. Bu yüzden de E-Ticaret kullanıcılar için oldukça büyük bir avantajdır.

Kullanıcılar İçin E-Ticareti Tercih Etme Nedenleri

-Fiyat

E-Ticaret firmalarının giderleri diğer fiziksel mağazalara göre daha uygundur. Ayrıca e-ticarette yüksek stok maliyetleri ortadan kaldırılarak düşük giderle satış yapabilme imkânı sağlar.

-Ürünlerde Çeşitlilik

Fiziksel mağazalarda ürün çeşitliliği raflarla sınırlıdır. Zaten fiziksel mağazaların kısıtlamalarından biri raflardır. Ancak e-ticarette böyle bir sınırlandırma yoktur. Sınırsız bir raf alanına sahip olmalarıyla kullanıcılara geniş seçenekler sunar.

-Zahmetsiz Alışveriş

Kullanıcıların fiziksel mağazalara gitmeden alışveriş yapabilmeleri onlar için büyük bir kolaylık. Özellikle de hafta sonu ve özel günlerde mağazalarda kalabalıkta sıra beklemek yerine internetten birkaç tıklama ile hemen sipariş vermeyi tercih ediyorlar.

-Yorumlar

Bir ürünü alırken karar vermemize yardım olan etkenlerden biri de kullanıcı yorumlarıdır. Fiziksel mağazalarda görevli kişi size bu konuda yardımcı olurken e-ticarette bu kullanıcı yorumları ile sağlanmaktadır.

-Kullanıcı Tercihleri

Bazı kullanıcılar alışveriş yaparken yalnız olmak isterler. Ancak bu durum fiziksel mağazalarda pek de mümkün olmamaktadır. Satıcı ile yüz yüze iletişim kurmanız gerekir. Bunun için internetten alışveriş yapılarak bu duruma bir çözüm bulunabilir.

-Karşılaştırma

Kullanıcılar alacak ürünün özelliklerini ve fiyatlarını benzer ürünlerle karşılaştırabilirler. Böylelikle hangisinin kendileri için daha iyi olacağını daha net bir şekilde karar verebilirler. Fiziksel mağazalarda bunu yapabilmeniz için mağaza mağaza gezmeniz gerekirdi. Bunu yapmakta zor olduğu için e-ticaret siteleri ile bu karşılaştırmalara kolaylıkla erişebilirsiniz.

-İndirimler ve Kampanyalar

Markalar bazı zamanlarda indirim ve kampanyalar yaparken bunları da e-mail ve sosyal medya ile duyurularını yaparak kullanıcıların bu durumdan haberdar olmalarını sağlıyorlar. Bu sayede de daha fazla satış yapmayı amaçlıyorlar. Fiziksel mağazalarda bu durum biraz daha zor gerçekleşiyor çünkü indirim ve kampanyaları kullanıcıların haberdar olmuyorlar.

-Her An Alışveriş İmkânı

 İnternet alışverişin en büyük avantajlarından biri de internetiniz var olduğu sürece her an yapabileceğiniz alışveriştir. E-Ticaret ile fiziksel mağazaların çalışma saatlerine uymak zorunda kalmadan istediğiniz her an alışveriş yapabilirsiniz.

 

İçerik Editörü: Elif SÜER

BirFatura

BirFatura

Tüm pazaryerlerine entegre;
Hızlı, kolay ve güvenli faturalandırma sistemi!

Yazıyı paylaşın:

Diğer Yazılarımız

Daha Fazla Bilgi Edinin

Trendyol’da Fatura Kesmek

Trendyol’da fatura kesmek platformda yer alan işletmeler için zorunlu tutulmuştur. Küçük ve orta ölçekteki işletmeler için fatura kesebiliyor olmak, müşterilerin satıcıya ve ürünlere olan güvenini

Devamını Okuyun »