Kullanıcıların E-Ticaretten Beklentileri

blog66

Gelişen teknoloji ile birlikte ticarette artık elektronik ortamda yapılmaya başlandı. Ticaretin elektronik ortamda olması hem firmalara hem de kullanıcılara kolaylıklar sağladı. Ancak E-Ticarete geçilmesi firmalar ve kullanıcıların beklentilerinde ve davranışlarında değişiklikler meydana getirdi. Elektronik ortama geçmeden önce güç firmadaydı ne üretilirse o satılıyordu. Elektronik ortamda ise güç müşteride çünkü önünde birçok seçenek var.

E-ticarette, kullanıcıların davranışlarını bilerek kişilerin ilgi alanına uygun hareket edilmelidir. Bunu sağlamak için de “davranışsal hedefleme” terimi kullanılır. Davranışsal hedefleme, kullanıcılarınızın hangi sitelere girdiği, hangi kelimeleri arattığı gibi bilgileri öğrenmektir.

Kullanıcılar hakkında bilgiler toplamak önemlidir. Ancak üyelik işlemi sırasında alınan bilgilerin kullanılması için müşterilerden izin alınmalıdır. Kullanıcılardan izin alınmadan onların bilgilerini kullanmak kullanıcılarınızın soğumasına neden olabilmektedir. Ayrıca kullanıcılarla iletişimde oldukça önemlidir.

E-Ticaretten Beklentiler Nelerdir?

 • Kullanıcılar e-ticaret sitenizde yer alan fiyat bilgilerini açık ve net bir şeklide görmek isterler. Aynı zamanda fiyat bilgilerini gösterirken KDV gibi ek ücretlerinde sayfa üzerinde görmeyi beklerler.
 • Kullanıcılar kargo konusunda oldukça dikkatli davranmaktadırlar. Hangi kargo firması, kargo ücreti ne kadar, kargo ücretsiz mi yoksa belli bir limitten sonra mı ücretsiz kargoda olacağını oldukça merak etmektedirler. Bunun için de hem ürün sayfasında hem de sepet ve ödeme sayfalarında kargo için detaylı bilgilere yer verilmelidir. Ayrıca satın alma kısmında ne kadar daha alım yaparsa ücretsiz kargodan yararlanabileceği hakkında kullanıcıya bilgi verilmelidir.
 • Kullanıcıların en çok dikkat ettiği konu ise güvenli alışveriştir. Sitenizin güvenli olmaması firmanızın güvenirliğini azalttığı için kullanıcılar siteden ayrılabiliyorlar.
 • Kullanıcılar ilk izlenimlerini e-ticaret sitenizin ana sayfası üzerinden yapmaktadırlar. Sitenizin ana sayfasında öne çıkanlar, popüler/yeni ürünler, ürünlerinizi sergileyerek kullanıcılara daha iyi bir ilk izlenim yaratabilirsiniz.
 • Ticarette görsellik her açıdan önemlidir. Ürün görsellerinin yanında sitenizin de tasarımının iyi görünmesi size avantaj sağlamaktadır. Tasarımın dikkat çekici ve sade oluşu sitenizi güncel tutmanızda ve sitenize olan güveni arttırmada etkilidir. Karmaşık tasarımlar sitenizi kullanıcı deneyimi açısından kötü etkilediği görülmektedir. Buda kullanıcıların güvenini azalmasına neden olmaktadır.
 • Kullanıcılar alışveriş esnasında sepetlerinde birden fazla sürün ve toplam tutarı bilmek isterler. Çünkü bu bilgiler kullanıcılara ne kadarlık bir alışveriş yapacağı hakkında bilgi verir.
 • Kullanıcılar sitenizde site içi arama özelliği ile hem deneyimlerinin gelişmesinde hem de aradıkları ürünlere daha kolay ulaşmasını sağlamaktadır. Ayrıca site içi aramalarda otomatik tamamlama ve yanlış yazımlarda otomatik öneriler kullanıcı deneyimi için önemlidir. Site içi arama özelliğinin olmaması kullanıcı deneyimini olumsuz etkileyecektir.
 • Kullanıcılar kişisel bilgilerinin güvende olmasını ve nasıl güvende olacağı konusunda bilgi almak isterler. E-ticaret firması olarak da sizin bu güvenceyi en iyi şekilde sunmanız gerekmektedir.
 • Kullanıcı yorumları da oldukça önemlidir. Kullanıcılar bir ürünü almadan önce diğer kullanıcılarında o ürün hakkında yaptıkları yorumlara bakmaktadırlar. Bu sebeple ürün yorumlarını sergilemeniz kullanıcılar için satın alma kararlarında olumlu olarak etkilemektedir.
 • E-ticarette güven sağlamanın bir yolu da iletişim bilgilerinizi açık bir şekilde paylaşmaktır. Kullanıcılar size nasıl ulaşacaklarını bilirler bu sayede güvenilirliği arttırmış olursunuz.
 • E-ticaret sitenizin yüklenme hızı da önemlidir. Eğer siteniz yavaş yüklenirse kullanıcılar sitenizden daha az alışveriş yapma eğilimindeler.
 • Mobilden yani cep telefonlarından kullanıcıların yaptıkları alışveriş, bilgisayarları geçmiştir. Alışverişin yüzde 50’sinden fazlası mobil olarak gerçekleşmektedir. Mobil kullanıcılar sitenizin ara yüzlerin de görsellik kadar kullanılabilirliği de önem vermektedirler. Kullanıcıyı en kısa adımda sonuca yönlendirmeniz gerekmektedir.
 • Google Analytics ile web sitenizin ziyaretçilerinin sitenize olan bağlılıklarını anlayabilirsiniz. Size sunulan veriler ile gerekli olan bilgileri öğrenebilir ve ziyaretçilerinizin siteniz ile olan ilişkilerini engelleyen sorunları tespit edebilirsiniz. Siteden çıkma oranı, siteden ayrılma oranı, sitede kalma süreleri, geri dönen ziyaretçilerin yüzdesi, ziyaretçilerin sıklığı, kitle bağlılık oranı gibi bilgileri ücretsiz olarak öğrenebilirsiniz. (https://analytics.google.com/analytics/web/provision/?authuser=0#/provision)

 

İçerik Editörü: Elif SÜER

BirFatura

BirFatura

Tüm pazaryerlerine entegre;
Hızlı, kolay ve güvenli faturalandırma sistemi!

Yazıyı paylaşın:

Diğer Yazılarımız

Daha Fazla Bilgi Edinin

Trendyol’da Fatura Kesmek

Trendyol’da fatura kesmek platformda yer alan işletmeler için zorunlu tutulmuştur. Küçük ve orta ölçekteki işletmeler için fatura kesebiliyor olmak, müşterilerin satıcıya ve ürünlere olan güvenini

Devamını Okuyun »