Mali Mühür Hakkında Her Şey

mali mühür

MALİ MÜHÜR NEDİR?

Mali Mühür, Firma kaşesinin elektronik halidir.

397 Sıra No.lu Vergi Usul Kanunu Genel Tebliği çerçevesinde Başkanlık için TÜBİTAK-Kamu SM tarafından hazırlanan elektronik sertifika alt yapısıdır.
BAŞVURUSU

e-Fatura, e-Arşiv ve e-Defter uygulamasına başlayabilmeniz için mali mühür gereklidir. Gelir İdaresi Başkanlığı, bu başvuru ile ilgili 2 alternatif sunmaktadır.

1. Gerçek Kişi veya Tüzel Kişiler için Başvuru Süreci

Mali mühür sertifikası + kart okuyucu almak isteyen şirketler  https://mportal.kamusm.gov.tr/bp/edf.go linkinde bulunan ‘Mali Mühür Sertifika Başvurusu’ formunu şirket adına imza sirkülerinde adı geçen yetkili kişi tarafından nüfus cüzdanı bilgilerine göre doldurarak başvuruda bulunmalıdır.

Not: Mali mühür sertifikanızı HSM cihazı üzerinde konumlandıracaksanız sertifika tipi olarak ‘HSM’i; akıllı kart ve kart okuyucu üzerinden mali mührünüzü kullanacaksanız ‘Akıllı Kart ve Kart Okuyucu’ seçeneğini seçmeniz gerekmektedir.

Not: Portal dışında hiçbir form ile mali mühür sertifikası için başvuru kabul edilmemektedir. Bu link üzerinden başvurunuzu yapmanızı önemle arz ederiz.

Not: Başvuru esnasında seçilen mali mühür adedinin bir sonraki açılan ekrandaki adetle eşleştiğini teyit ediniz. Eğer eşleşmiyorsa her bir adet için tek bir başvuru yapmanız gerekmektedir.

Not: Mükellefler eğer token talep ettilerse, sertifikalar bu token a yüklü bir şekilde Tubitak tarafından mükelleflerin adreslerine ulaştırılacaktır.

e-Fatura mükellefleri eğer HSM kullanacaklar ise, HSM tedariğinin ardından, Tubitak’tan sertifikaların yüklenmesi için randevu talep etmelidirler.

2. Adi Ortaklıklar için Başvuru Süreci

Firma adi ortaklık olması durumunda öncelikle aşağıdaki adımları gerçekleştirmelidir.
Adi ortaklık kapsamında yer alan firmalar belgeleri Başkanlığa (Gelir İdaresi Başkanlığı Denetim ve Uyum Yönetimi Daire Başkanlığı (33.Müdürlük) Yeni Ziraat Mahallesi Etlik Cad. No: 16 06110 Dışkapı/ANKARA adresine) göndererek yazılı olarak “mali mühür başvurusu”nda bulunmalıdırlar. Mali mühür başvurusu için gönderilmesi gereken belgeler:
1. Mali Mühür talebinize dair bir dilekçe,
2.  Mali Mühür Başvuru Formu ve Taahhütnamesinin doldurulmuş hali (imzalı, kaşeli), (http://www.efatura.gov.tr/dosyalar/efaturabasvuru/MaliMuhurBasvuruFormuVeTaahhutnamesi.docx)
3.  “Elektronik Mali Mühür Sertifika Sahibi Taahhütnamesi” nin imzalı aslı, (http://www.efatura.gov.tr/dosyalar/efaturabasvuru/ElektronikMaliMuhurSertifikaSahibiTaahhutnamesi.pdf)
4.  Adi Ortaklık Sözleşmesinin noter onaylı örneği,
5.  Başvuru formuna şirket adına imza atan kişi veya kişilerin yetkili olduğunu gösteren şirket imza sirkülerinin noter onaylı örneği.
Mali Mühür başvurusu için gönderilen belgeler GİB’e ulaştığında evrakların eksiksiz olması halinde başvuru bilgileri KamuSM’ye iletilecek, KamuSM tarafında işleme alındıktan sonra başvuru sürecinde bildirilen yetkili kişinin mail adresine KamuSM tarafından barkod numarası ve mali mühür başvurusunun tamamlanması için bir bağlantı adresi

gönderilecektir. Mali Mühür için yatıracağınız ücrete ilişkin bilgiler konusunda KamuSM den gelen mailleri takip etmelisiniz.

Firma gerçek veya tüzel kişi ise bu adımı atlayarak “Online Mali Mühür Başvurusu” başlığından ilerlenmelidir.

3. FİYATLANDIRMA

Mali Mühür Sertifika fiyatlandırması ile ilgili en güncel bilgiler aşağıdaki linkte mevcuttur.
http://mm.kamusm.gov.tr/fiyatlandirma.jsp

4. USB TOKEN (MİNİ KART OKUYUCU) ALINDIKTAN SONRA İZLENMESİ GEREKEN ADIMLAR

Firmanın Kamu Sertifikasyon Merkezi’nden almış olduğu sertifikayı kullanabilmesi için gerekli adımlar aşağıdaki linkte mevcuttur.
http://www.kamusm.gov.tr/islemler/sertifikami_aldim_ne_yapmaliyim/

BirFatura

BirFatura

Tüm pazaryerlerine entegre;
Hızlı, kolay ve güvenli faturalandırma sistemi!

Yazıyı paylaşın:

Diğer Yazılarımız

Daha Fazla Bilgi Edinin

Trendyol’da Fatura Kesmek

Trendyol’da fatura kesmek platformda yer alan işletmeler için zorunlu tutulmuştur. Küçük ve orta ölçekteki işletmeler için fatura kesebiliyor olmak, müşterilerin satıcıya ve ürünlere olan güvenini

Devamını Okuyun »